Teraz tu nie odpoczniesz – trwa remont parku. Prace zakończą się dopiero za rok

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 sierpnia 2019

Fot. Karol Woliński

Rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców Rzeszowa rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności, czyli parku przy ul. Dąbrowskiego. Prace modernizacyjne według zapowiedzi ratusza, mają potrwać do września 2020 roku, a ich koszt wyniesie prawie 8 mln zł.

Prace w parku obejmą wymianę alejek parkowych, oświetlenia i elementów małej architektury – ławek parkowych, koszy na śmieci, tablic informacyjnych. Oprócz tego w parku mają powstać nowe nasadzenia oraz fontanna, która zostanie zlokalizowana w miejscu dawnego stawu. Dodatkowo w parku mają pojawić się nowe rzeźby, a pomnik Juliusza Słowackiego ma zostać przeniesiony do centralnej części terenu. Za remont parku odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie. Z powodu prac przebywanie i poruszanie się po parku jest obecnie utrudnione. Znaczny jego obszar objęty jest zakazem wstępu.

Przypomnijmy, że przez pewien czas wydawało się, że realizacja tego remontu może nie rozpocząć się tak szybko, w związku z problemami dotyczącymi wyboru wykonawcy prac. W pierwszym przetargu wyłoniono wykonawcę, którym miała zostać Firma Remontowo-Budowlana Piotrowski z Piwody. Oferta tego przedsiębiorstwa w wysokości 6,87 mln zł delikatnie przekraczała kwotę jaką na realizację tego zadania chciało przeznaczyć miasto (6,77 mln zł) i wszystko wskazywało na to, że remont parku będzie realizowany już w maju. Po zweryfikowaniu dokumentów proponowana kwota została nawet obniżona i pozostało tylko podpisać umowę. Jednak wykonawca nieoczekiwanie odstąpił od jej podpisania, więc przetarg na rewitalizację parku trzeba było rozpisać jeszcze raz.

W drugiej próbie miasto chciało przeznaczyć taką samą kwotę, co w pierwszym podejściu, czyli 6,77 mln zł, jednak po otwarciu ofert okazało się, że najniższa przedstawiona tym razem przez MPDiM z Rzeszowa, była wyższa o 1,2 mln zł. Istniało, więc ryzyko, że park przy Dąbrowskiego podzieli los wielu innych miejskich inwestycji, napotykających w ostatnim czasie duże trudności z powodu problemów z rozstrzygnięciem przetargu. Ostatecznie jednak władze Rzeszowa podjęły decyzję o dołożeniu brakującej kwoty i tym samym podpisano umowę na rewitalizację parku. To umożliwiło rozpoczęcie prac.

Wokul

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4