Projekt planu dla Nowego Miasta: budynek usługowy zamiast wieżowców?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 13 listopada 2019

Obszar osiedla Nowe Miasto, który został objęty projektem pierwszej części planu miejscowego
Fot. Google Maps

Wraca sprawa zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego na Nowym Mieście. Przypomnijmy, że wewnątrz tego osiedla deweloper stara się o możliwość budowy dwóch wysokich wieżowców kosztem terenów zielonych, z czym mocno nie zgadzają się mieszkańcy.

Ich obawy miało rozwiać opracowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uchroniłby przed zabudową zwłaszcza wspomniane tereny zielone. Na razie gotowy jest projekt pierwszej części planu dla terenu w rejonie ulic Popiełuszki i Seniora. Trwa właśnie jego publiczne wyłożenie (od 22 października do 21 listopada), a w czwartek, 14 listopada o godz. 10.00 w siedzibie Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa (ul. Ks. J. Jałowego 23A, w sali konferencyjnej) odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami.

Projekt obejmuje około 1,49 ha terenu przy ul. Popiełuszki i Seniora w Rzeszowie. Chodzi o obszar położony w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła pw. Opatrzności Bożej. Okazuje się, że miejscy planiści większą część tego terenu – około 1,07 ha przewidzieli pod „zabudowę usługową publiczną lokalną”. Mniejsze fragmenty przeznaczono pod zieleń publiczną (około 0,16 ha) oraz drogę lokalną (około 0,26 ha).

Rysunek projektu planu dla terenu osiedla Nowe Miasto w rejonie ul. Popiełuszki i Seniora. Legenda: ZP - zieleń publiczna, U - usługi, KDL - droga lokalna
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Co kryje się pod określeniem „zabudowa usługowa publiczna lokalna”? Po uchwaleniu planu mógłby tam powstać budynek usługowy o wysokości do 15 metrów i elewacji frontowej o długości nie mniejszej niż 15 metrów i nie większej niż 35 metrów. Zgodnie z zapisami planu dach tego obiektu byłby płaski. Zgodnie z przepisami szczegółowymi zawartymi w projekcie planu, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki budowlanej nie mogłaby być większa niż 15 proc., a udział powierzchni terenu biologicznie czynnego na działce budowlanej miałby być nie mniejszy niż 50 proc.

Przyjęto też wskaźnik miejsc parkingowych nie mniejszy niż 1 stanowisko parkingowe na 125 m kw. powierzchni użytkowej budynku. Miejsca postojowe miałyby powstać w ramach terenu w granicach działki budowlanej, z dopuszczeniem miejsc parkingowych lokalizowanych w garażach wbudowanych (w budynku usługowym).

Do tej zabudowy miałaby prowadzić nowa droga lokalna biegnąca od ul. Seniora. Jej parametry to: szerokość pasa drogowego nie mniejsza niż 12 metrów, jezdnia o szerokości nie mniejszej niż 6 metrów oraz co najmniej jednostronny chodnik o szerokości nie mniejszej niż 2 metry.

Na terenie przeznaczonym pod zieleń urządzoną projekt planu dopuszcza ciągi piesze, rowerowe i pieszo-rowerowe oraz lokalizację obiektów małej architektury.

Projekt planu dla terenu osiedla Nowe Miasto w rejonie ul. Popiełuszki i Seniora
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Czy takie zapisy zadowolą mieszkańców Nowego Miasta mocno zaniepokojonych dotąd planami inwestycyjnymi w ich sąsiedztwie? To być może okaże się już podczas czwartkowej dyskusji, na którą może przyjść każdy zainteresowany. Można jednak przypuszczać, że oczekiwania mieszkańców Nowego Miasta były raczej inne i dopuszczona w projekcie planu budowa dużego obiektu usługowego może być przez nich przyjęta równie negatywnie jak dotychczasowa wizja wysokich budynków mieszkalnych. Zwłaszcza, że obiekt miałby powstać na działce w pobliżu kościoła i przedszkola, która dziś stanowi teren zielony. A spór cały czas toczy się właśnie o zachowanie na Nowym Mieście jak największej powierzchni zieleni.

W lipcu br. w sprawie sprzeciwu wobec budowy wieżowców w środku osiedla Nowe Miasto przyszło blisko 200 mieszkańców
Fot. Paweł Bialic

Przypomnijmy, że sprawa zabudowy na Nowym Mieście wzbudza duże kontrowersje już od ponad roku. Początkowo, w lipcu 2018 powodem protestów mieszkańców był głównie plan budowy drogi dojazdowej przechodzącej przez tereny zielone, która miała stanowić dojazd do wspomnianych wieżowców. Po tym jak mieszkańcy jasno wyrazili swój sprzeciw, władze Rzeszowa zdecydowały się w końcu na przystąpienie do prac nad miejscowym planem zagospodarowania, który miał zabezpieczać zieleń na terenie Nowego Miasta. Mimo to końcem czerwca 2019 r. urzędnicy miejscy wydali postanowienie o wznowieniu postępowania dotyczącego wydania warunków zabudowy dotyczących powstania wspomnianych wieżowców.

W lipcu br. projekt uchwały autorstwa radnych PiS, dotyczący przyspieszenia prac związanych z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania na osiedlu Nowe Miasto nie uzyskał aprobaty większości radnych i nawet nie wszedł do porządku obrad. Od tego czasu minęło już kilka miesięcy i dopiero teraz poznaliśmy projekt pierwszej części planu miejscowego dla terenu osiedla.

Red.

Obszar objęty przystąpieniem do planu miejscowego z 2018 r. zaznaczono na czerwono. Obejmuje on znacznie większą powierzchnię niż projekt pierwszej części planu
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4