Na rzeszowskim zalewie rozpoczęto budowę barki dla ptaków

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 marca 2020

Połączone pontony tworzą bazę barki
Fot. RZGW w Rzeszowie

Na prawym brzegu Wisłoka, powyżej stopnia wodnego, Wody Polskie wznoszą konstrukcję, która budzi duże zainteresowanie mieszkańców Rzeszowa odwiedzających rzeszowski zalew. Będzie to barka lęgowa dla rybitwy rzecznej.

- Pomysł wykonania konstrukcji narodził się podczas spotkań konsultacyjnych z przedstawicielami Fundacja Greenmind oraz OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zainicjowanych w ubiegłym roku przez Wody Polskie. To świetny przykład współdziałania dla dobra wód i przyrody! - wyjaśnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wchodzący w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Jak już pisaliśmy TUTAJ, zgodnie z decyzją o warunkach prowadzenia działań w miesiącu lutym został zakończony pierwszy cykl prac odmuleniowych na rzeszowskim zalewie. Wykonawca robót przystąpił natomiast do montażu barki lęgowej dla ptaków.

Jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, na etapie przygotowania tego przedsięwzięcia do realizacji przeprowadzono m.in. dokładną inwentaryzację przyrodniczą, w trakcie której ornitolodzy zaobserwowali w rejonie stopnia wodnego przeloty dwóch par rybitwy rzecznej. W wyniku zainicjowanych przez Wody Polskie spotkań z przedstawicielami pozarządowych organizacji ekologicznych ustalono, że warto stworzyć dogodne warunki lęgowe dla tych ptaków – stąd inicjatywa urządzenia barki lęgowej.

Jest to pływająca konstrukcja na bazie połączonych ze sobą pontonów o powierzchni około 120 m2. Dolną warstwę tworzyć będzie specjalna mata, której zadaniem będzie odprowadzanie nadmiaru wód.

Siatkowe wygrodzenie wzdłuż burt barki
Fot. RZGW w Rzeszowie

Konstrukcja zostanie następnie wypełniona żwirem i piaskiem, na których ułożone zostaną gałęzie, karpina oraz ceramiczne rurki, które będą stanowić schronienie dla ptaków. Boki barki zostały zabezpieczone siatką, która zapobiegnie przedostawaniu się na konstrukcję gryzoni, a dodatkowo zabezpieczy pisklęta przed wpadnięciem do wody. Barka zostanie zakotwiczona w środkowej części zbiornika około 100 metrów powyżej stopnia wodnego i zaopatrzona w monitoring.

Barka lęgowa to nie jedyne działania minimalizujące wykonane realizowane przez Wody Polskie na rzeszowskim zbiorniku. Wzdłuż ścieżki rowerowej równolegle do deponii, zgodnie ze wskazaniami ornitologa z nadzoru przyrodniczego zostały wywieszone budki dla ptaków, w tym m.in. dla pleszki i kopciuszka.

W ubiegłym roku przed przystąpieniem do prac refulacyjnych usunięto za pomocą watermastera część roślinności pływającej. Aby stworzyć miejsca schronienia i warunki lęgowania dla ptactwa wodno-błotnego np. trzcinnika, wzdłuż prawego i lewego brzegu zbiornika pozostawiono pasy ochronne trzcinowisk o szerokości ok. 10 metrów.

Pozostawione trzcinowiska stanowią tzw. pas buforowy
Fot. RZGW w Rzeszowie

Również wokół terenu deponii na długości ok. 700 metrów zostały już ustawione specjalne płotki herpetologiczne, które zapobiegają dostawaniu się płazów i gadów na plac manewrowy, gdzie mogłyby zostać rozjeżdżone przez sprzęt mechaniczny. Zgodnie z zaleceniami nadzoru przyrodniczego w najbliższym czasie między zbiornikiem a deponią zostaną zainstalowane kolejne wygrodzenia herpetologiczne na długości ok. 400 m.

Red.

Teren deponii otoczony płotkami herpetologicznymi
Fot. RZGW w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4