Jest oficjalne stanowisko PKW dotyczące 10 maja. Nie ma ciszy ani wyborów

KATEGORIA: POLITYKA / 8 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

- Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć - tak brzmi oficjalny komunikat Państwowej Komisji Wyborczej, który został podany do publicznej wiadomości późnym wieczorem w czwartek 7 maja.

Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła także, że w konsekwencji braku możliwości organizacji wyborów prezydenckich 10 maja nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z wyborami. Wobec tego nie będzie również obowiązywać cisza wyborcza, która zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych wyborów Polaków. Oznacza to także, że lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Oprócz tego wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców.

Powyższa informacja PKW rozwiązała trwające od środowego popołudnia spekulacje i rozważania na temat wyborów, których nie będzie choć formalnie data 10 maja nadal obowiązuje. A także tego, czy w związku z tym powinniśmy przestrzegać ciszy wyborczej, która miałaby rozpocząć się o północy z piątku na sobotę.

Wybory prezydenckie nie odbędą się 10 maja. Co dalej?

Od wielu tygodni trwało zamieszanie i bardzo emocjonujące dyskusje wśród polskich polityków oraz w mediach – czytajcie TUTAJ, czy i jak bezpiecznie oraz zgodnie z prawem zorganizować ustawowo przewidziane wybory prezydenckie, które miałyby odbyć się w czasie pandemii koronawirusa. W końcu w środę 6 maja pojawiło się konkretne rozwiązanie, ratujące nie tylko wybory ale i zaistniały ostatnio kryzys koalicyjny. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński oraz Porozumienia – Jarosław Gowin, przedstawili swoje oficjalne stanowisko w sprawie wyborów. Wypracowali wspólne porozumienie jak należy obecnie postąpić, by rozwiązać tą patową sytuację związaną z organizacją wyborów prezydenckich mających odbyć się już w najbliższą niedzielę.

Porozumienie to zakłada rozpisanie ponownie wyborów prezydenckich jakie nastąpi po unieważnieniu przez Sąd Najwyższy tych, które miały odbyć się 10 maja 2020 r.

Trzeba przyznać, że pandemia COVID-19 niezwykle skomplikowała normalną procedurę wyborczą i konstytucyjne wymogi co do tego wydarzenia w naszym kraju. Stworzyła się swoistego rodzaju bezprecedensowa sytuacja, z którą żaden z poprzednich rządów w Polsce nigdy się nie mierzył.

Skoro wybory fizycznie nie mają możliwości zostać przeprowadzone w niedzielę 10 maja, w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, to w jakiej rzeczywistości obudzimy się 11 maja w poniedziałek? Państwowa Komisja Wyborcza będzie zmuszona stwierdzić, że wybory się nie odbyły i taką informację przekazać do Sądu Najwyższego. A ten będzie wówczas miała 30 dni na rozważenie i wydanie decyzji w sprawie ważności tychże wyborów. Sąd Najwyższy zapewne uzna wybory prezydenckie z 10 maja za nieważne, a wówczas decyzję będzie mogła podjąć Elżbieta Witek - marszałek Sejmu RP, która najprawdopodobniej zarządzi nowe wybory w ciągu 60 dni.

Nieoficjalnie mówi się też, że wybory prezydenckie miałby odbyć się w lipcu br., w sposób korespondencyjny, ale z licznymi zmianami w sprawie zwiększenia anonimowości głosujących, możliwości oddania głosu zagranicą oraz przywrócenia Państwowej Komisji Wyborczej jako głównego organu organizującego te wybory. Taka informacja (bez podania prognozowanego terminu wyborów) pojawiła się w porozumieniu zawartym pomiędzy Gowinem i Kaczyńskim.

- Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycję jej nowelizacji - czytamy we wspólnym oświadczeniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i Porozumienia Jarosława Gowina.

Bez względu na to jakie scenariusze i kto je będzie teraz rozważał, pewne jest jedno, to że wybory prezydenckie w Polsce odbędą się jeszcze w tym roku. Pytanie tylko kiedy dokładnie i w jakiej formie będziemy mogli oddać swój głos, na wybranego przez siebie kandydata.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4