Sprawa parkingu przy ul. Ciepłowniczej w sądzie. Miastu grozi grzywna?

KATEGORIA: POLITYKA / 21 czerwca 2020

Baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie przy ul. Ciepłowniczej 11, gdzie miałby powstać parking dla samochodów, których ładunek został zakwestionowany przez służby państwowe
Fot. Karol Woliński

Spór dotyczący powstania w Rzeszowie parkingu dla pojazdów, których ładunek został zakwestionowany przez służby państwowe trwa już od dobrych kilkunastu miesięcy. Obie zaproponowane przez Urząd Marszałkowski lokalizacje były z różnych powodów ostro krytykowane przez władze Rzeszowa. Ostatnia z nich, czyli teren sortowni odpadów MPGK Rzeszów przy ul. Ciepłowniczej po długich dyskusjach i stałym sprzeciwie władz Rzeszowa została jednak wyznaczona na parking przez Sejmik Wojewódzka Podkarpackiego w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego.

Miało to miejsce 27 stycznia 2020 roku i zgodnie z zapisami ustawowymi miejsce spełniające warunki magazynowania odpadów winien utworzyć starosta (czyli w przypadku Rzeszowa – miasta na prawach powiatu, prezydent) w terminie sześciu miesięcy. Termin ten nieubłaganie się zbliża, jednak władze Rzeszowa nie kwapią się do realizacji postanowień sejmikowej uchwały. Zgodnie z zapowiedziami prezydent Rzeszowa wraz z MPGK Rzeszów oraz MPWiK Rzeszów (kolejno dzierżawca oraz właściciel działki, gdzie miałby powstać parking) złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na uchwałę sejmiku.

Co ważne, zgodnie z przepisami jeżeli prezydent Rzeszowa w ciągu ustawowego terminu 6 miesięcy nie utworzy tego typu postoju, miasto może zostać ukarane karą finansową.

- Zgodnie z zapisami ustawowymi starosta, który wbrew obowiązkowi nie utworzy miejsca spełniającego warunki magazynowania odpadów podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 100 000 zł - informuje rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Leyko.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się również z rzecznikiem prezydenta Rzeszowa Maciejem Chłodnickim, aby zapytać na jakim etapie jest kwestia skargi złożonej do WSA oraz jakie stanowisko wobec możliwości nałożenia na Rzeszów kary pieniężnej zajmują jego władze. Niestety do momentu publikacji nie otrzymaliśmy wyjaśnień interesujących nas kwestii.

Należy również przypomnieć, że początkiem marca tego roku, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wystąpił z inicjatywą zmian w ustawie, tak aby o lokalizacji wspominanych parkingów współdecydowały służby, którym taki parking ma służyć. Miejsce to wyłaniane byłoby przez starostów lub prezydentów miast na prawach powiatu w drodze konkursowej. Miało to zapobiec blokowaniu proponowanych lokalizacji z powodów określanych przez Urząd Marszałkowski mianem politycznych, podając tutaj postawę władz Rzeszowa w tej sprawie. Jak twierdzi rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Leyko, pomysł ten został przekazany do Ministerstwa Klimatu.

- Marszałek województwa podkarpackiego pismem z dnia 4 marca wystąpił do Jacka Ozdoby sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmiany art. 24a ustawy o odpadach w części dotyczącej wyznaczenia miejsc magazynowania zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną, policję, Inspekcję Transportu Drogowego oraz organy Inspekcji Ochrony Środowiska transportów odpadów - tłumaczy Tomasz Leyko informując jednak, że na ten moment Urząd Marszałkowski nie otrzymał w tej sprawie odpowiedzi.

Jak na razie nie są też dostępne żadne projekty ustaw w tym zakresie.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4