W regionie powstają Kluby Konfederacji. Mają skupiać sympatyków ugrupowania

KATEGORIA: POLITYKA / 20 lipca 2020

Fot. Krzysztof Kuchta

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkarpackich działaczy Konfederacji Wolność i Niepodległość z udziałem posła formacji Grzegorza Brauna zapowiedziano tworzenie Klubów Konfederacji.

- Efekt wyborczy, który z wyborów na wybory przebija poprzednie rezultaty świadczy o tym, że Konfederacja dociera do coraz większej liczby naszych rodaków, bliźnich, współobywateli - mówił poseł Grzegorz Braun.

Konfederacja, która choć jest partią, sama składa się z trzech partii: Ruchu Narodowego, partii KORWiN oraz Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna, chce jeszcze mocniej wykorzystać zwiększone zainteresowanie tą formacją.

- Ten maraton wyborczy, w którym braliśmy udział w roku 2019 i 2020 pokazuje nam jak znaczące piętno na polskim życiu publicznym możemy odcisnąć, mimo ogromnej dysproporcji sił. Nasza ideowość jak widać znaczy wiele, skoro na końcowym etapie kampanii prezydenckiej to Konfederacja zdominowała propagandowo, programowo, ideowo przestrzeń publiczną - tłumaczył podkarpacki poseł Konfederacji.

Utrzymaniu zainteresowania wyborców w sytuacji gdy kolejne wybory odbędą się dopiero za trzy lata ma służyć powołanie Klubów Konfederacji, które zaczną działalność w najbliższym czasie.

- Kluby Konfederacji będą miejscem nieformalnych ale bardzo poważnych spotkań polskich wolnościowców, narodowców, konserwatystów, tradycjonalistów, ale będzie to również miejsce spotkań polskich ludowców, kobiet, młodzieży akademickiej, a także mam nadzieję nauczycieli akademickich, którzy coraz częściej uskarżać się muszą na zawężenie debaty publicznej. Poprawność polityczna wszystkim doskwiera, cenzura w sieci, także w mediach głównego nurtu - powiedział parlamentarzysta. Mam nadzieję, że Kluby Konfederacji będą forum, na którym polski patriotyzm, polska myśl państwowa, zdrowa myśl ekonomiczna będą mogły się najpełniej wyrażać.

Kluby mają skupiać sympatyków całej Konfederacji, bez różnicowania na trzy tworzące ją partie.

- Będą to kluby zrzeszające sympatyków Konfederacji jako takiej, bez wskazania czy danej osobie bliżej jest bardziej do partii KORWiN, do Ruchu Narodowego czy też do Korony Grzegorza Brauna - wyjaśniała Joanna Suska, prezes okręgu rzeszowskiego partii KORWiN. - Kluby będą otwarte dla wszystkich bez etykiety przynależności partyjnej.

Kluby Konfederacji dadzą też odpowiedź na pytanie ilu jest sympatyków ugrupowania, którzy chcą działać i chcą wspomóc w działaniach całą Konfederację. Będzie to wymierne, bo do samej Konfederacji Wolność i Niepodległość formalnie nie można się zapisać (tylko do każdej z trzech partii ją tworzących).

Joanna Suska zapowiedziała stworzenie w Rzeszowie oddzielnego klubu dla sympatyczek Konfederacji. Pierwsze otwarte spotkanie kobiet sympatyzujących z tym ugrupowaniem odbędzie się już w ten czwartek (23 lipca) o godz. 18.30 w biurze poselskim Grzegorza Brauna przy ul. Słowackiego. Będzie ono otwierało możliwość zapisania się do „kobiecego” Klubu Konfederacji w Rzeszowie.

- Poruszymy tematy, które są bliskie różnym kobietom: kobietom, które się uczą, kobietom, które uczą innych, matkom oraz zwykłym mieszkankom Rzeszowa - powiedziała prezes rzeszowskiego okręgu partii KORWiN. - Pytałam wiele osób jakie tematy chciałyby poruszyć wstępnie, oczywiście bez głębokiej analizy. Kobiety są zainteresowane takimi tematami jak szczepienia. Ale nie samą ich zasadnością, bo co do tego większość z nas nie ma wątpliwości, ale pod kątem ich przymusowości. Jest to związane z tym, że jesteśmy matkami lub wiele z nas będzie matkami.

Jak stwierdziła Suska, jest też drugi powód, dla którego panie sympatyzujące z Konfederacją chcą się spotykać.

- Nie czują zrozumienia np. w pracy dla swoich idei i poglądów i chcą się podbudować tym, że takich kobiet jest więcej - zaznaczyła działaczka partii KORWiN. - Chciałabym, żeby na kolejnych spotkaniach najważniejszą rolę grały te tematy, które są ideowo bliskie Konfederacji i są najważniejsze dla kobiet na Podkarpaciu.

Kobiece spotkania mają odbywać się nie rzadziej niż co dwa tygodnie.

Partia Janusza Korwina-Mikke planuje też już w wakacje w Rzeszowie szereg innych eventów, w tym spotkanie z cyklu „Piwo z Mentzenem” (dr Sławomir Mentzen to ekonomista, znany ekspert Konfederacji) czy pogadanki o broni.

Swoje działania podejmuje też inny człon Konfederacji – Ruch Narodowy. Jego lider na Podkarpaciu Tomasz Buczek zaprosił sympatyków do śledzenia fanpage’a ugrupowania i zapowiada, że trwająca w całej Polsce seria szkoleń dotrze także do naszego regionu.

Także Korona Grzegorza Brauna zwiększa swoją aktywność.

- Mamy coraz więcej chętnych, którzy przystępują do Korony. Dzisiaj jest szczególny dzień. Zapraszamy w poniedziałek na godzinę 19.00 do Grein Hotelu w Rzeszowie, gdzie będziemy mieć spotkanie z tymi, którzy działają i chcą działać w strukturach Korony, którzy się z nami utożsamiają - mówiła Teresa Pracownik z Konfederacji Korony Polskiej. W otwartym spotkaniu będzie uczestniczył poseł Braun.

Natomiast 25 i 26 lipca w Ulanowie na Podkarpaciu spotkają się koordynatorzy Korony z całej Polski.

- Mamy nadzieję, że za trzy lata w wyborach samorządowych struktura „konfederacyjna” będzie na tyle silna, że będziemy w stanie wystawić listy do wszystkich rad miast, powiatów i oczywiście sejmików wojewódzkich - ocenił z kolei Tomasz Buczek z Ruchu Narodowego.

Jak dodał Buczek, w ostatnich wyborach (prezydenckich) na Konfederację głosowało na Podkarpaciu 95 tys. wyborców i przynajmniej na tyle samo można szacować liczbę sympatyków tego ugrupowania.

Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4