Deptak na ul. Mickiewicza i wizualizacje RCK. To plany Rozwoju Rzeszowa

KATEGORIA: POLITYKA / 7 października 2018

Kandydaci Rozwoju Rzeszowa zaprezentowali przykładowe wizualizacje, przedstawiające jak wyobrażają sobie przekształcenie w deptak ul. Mickiewicza
Fot. Karol Woliński

Kampania prowadzona przez PiS i Wojciecha Buczaka zaktywizowała obóz urzędującego prezydenta. W ostatnim czasie Tadeusz Ferenc coraz częściej organizuje swoje konferencje, albo jest gościem cudzych konferencji. Swoje konferencje zaczął też organizować regularnie prezydencki komitet Rozwój Rzeszowa. Uczestniczy w nich również prezydent Ferenc.

W kończącym się tygodniu Rozwój Rzeszowa rozpoczął prezentację swoich kandydatów na radnych miasta. Komitet stawia na znane od lat twarze. W okręgu nr 1 jedynką został były poseł SLD Tomasz Kamiński. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jedynką Rozwoju Rzeszowa w okręgu nr 3 (osiedla : Staroniwa, Kmity, Śródmieście Południe, Śródmieście Północ, Pułaskiego, Dąbrowskiego, Piastów, Generała Grota Roweckiego, Zwięczyca) jest szef klubu i wiceprzewodniczący Rady Miasta Konrad Fijołek.

Fijołek zapowiedział wyprowadzenie ruchu samochodowego z ul. Mickiewicza. Chodzi o odcinek między ul. Gałęzowskiego i Rynkiem. Zaprezentowano również przykładowe wizualizacje pokazujące w jaki sposób ul Mickiewicza miałaby zostać zagospodarowana.

- Pan prezydent podjął taką decyzję. Chcemy rozszerzać rzeszowski salon jakim jest nasz Rynek i pobliskie ulice. Prezydent jest już po ustaleniach z rzeszowskimi restauratorami i koncepcja zagospodarowania tej ulicy będzie porównywana z ich opiniami, myślę że dojdziemy do kompromisu - twierdzi wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Fot. Karol Woliński

Kandydaci na radnych Rozwoju Rzeszowa pochwalili się też inwestycjami jakie planowane są w obrębie dworca PKP, choć akurat większość z nich to zadanie kolei, a nie miasta.

- Jesteśmy na terenie zabytkowego dworca z 1858 roku. Już niedługo ten obiekt będzie wyglądał zupełnie inaczej. Będzie tu piękny trzy kondygnacyjny obiekt z dwiema kondygnacjami podziemnymi, kładka zostanie przeniesiona, natomiast osiedle Tysiąclecia zostanie połączone ze Śródmieściem za pomocą podziemnego tunelu - zapowiedział radny Bogusław Sak.

Sak, obecny radny Rozwoju Rzeszowa, na co dzień kierownik administracji Osiedla 1000-lecia w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest jedynką w okręgu nr 2 (osiedla: Załęże, Pobitno, Wilkowyja, Mieszka I, Słocina, Staromieście, 1000-lecia). Radny mówił też o stworzeniu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Działacze Rozwoju pokazali nawet plansze z jego najnowszymi wizualizacjami, ale więcej konkretów nie przekazali.

Według dotychczas przedstawianych koncepcji, RCK jako inwestycja miasta będzie realizowane w obrębie placu Dworcowego. Na poziomie ziemi mają powstać stanowiska dla autobusów, zaś pod ziemią parking i postój taksówek. RCK ma łączyć się pod ziemią z tunelem i podziemnymi kondygnacjami dworca, które zbuduje kolej. Jak na razie miasto nie ogłosiło przetargu na jego budowę, choć miało to stać się na wiosnę.

Bogusław Sak pokazuje po raz pierwszy nowe wizualizacje placu Dworcowego, który ma zostać przebudowany przez miasto na potrzeby Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Widać na nich stanowiska odjazdów autobusów przypominające te ze zmodernizowanego Dworca Lokalnego
Fot. Karol Woliński

Zbliżenie na wizualizację RCK
Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

„Nowocześni” pod skrzydłami Ferenca

Na listach Rozwoju Rzeszowa – co może zaskakiwać - znaleźli się też działacze Nowoczesnej: Anna Skiba i Robert Homicki. To zaskakujące, bo ich macierzysta partia wchodzi w skład komitetu Koalicji Obywatelskiej razem z Platformą Obywatelską.

Skiba, która jest przedsiębiorcą, szefuje podkarpackiej Nowoczesnej, jest też przewodniczącą Rady Osiedla Pułaskiego i przewodniczącą Rady Kobiet przy prezydencie Rzeszowa startuje z drugiego miejsca w okręgu nr 3.

Z kolei Homicki, który też jest przedsiębiorcą, wszedł do obecnej rady z list PO, w której wcześniej działał. Już jako radny przeszedł z Platformy do Nowoczesnej. Teraz startuje z trzeciego miejsca w okręgu nr 2. Homicki deklaruje, że chce skupić się na sprawach komunikacyjnych. Wraca do pomysłu kolejki nadziemnej.

- Jeżeli zostanę radnym, to w dalszym ciągu razem z prezydentem oraz Radą Miasta będę starał się doprowadzić do stworzenia kolejki nadziemnej w Rzeszowie. Uważam że jest to bardzo potrzebne naszemu miastu, trzeba wyjść z ruchem samochodowym poza centrum miasta. Uważam, że miasto potrzebuje wielopiętrowych parkingów oraz wielopoziomowych skrzyżowań, które usprawnią poruszanie się po Rzeszowie - twierdzi Robert Homicki.

Z dwójką na liście w okręgu nr 2 wystartuje również obecny radny – Sławomir Gołąb, który zapowiedział, że chciałby skupić się na sprawach edukacji, ochronie zdrowia oraz rozwoju sportu.

Trzecie miejsce na liście w okręgu nr 3 przypadło Waldemarowi Wywrockiemu, również obecnemu radnemu proprezydenckiego klubu. Wywrocki jest działaczem społecznym zajmującym się kulturą i sportem.

Na pozostałych miejscach w okręgu nr 2 znajdą się: miejsce nr 4 - Renata Drozdowska (nauczycielka historii, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Rzeszowie); miejsce nr 5 – Henryk Wolicki pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. oświaty); miejsce nr 6 - Daniel Kunysz (działacz społeczny, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl); miejsce nr 7 - Janina Dec (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie); miejsce nr 8 - Agnieszka Buk (wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim).

Z kolei na dalszych miejscach w okręgu nr 3 znajdą się: miejsce nr 4 – Janusz Micał (pracownik MPWIK Rzeszów, obecny radny Rozwoju Rzeszowa); miejsce nr 5 - Marek Ustrobiński (od 13 lat zastępca prezydenta miasta Rzeszowa); miejsce nr 6 – Krystyna Dudzińska (pedagog, działaczka społeczna); miejsce nr 7 – Dorota Rząsa (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie); miejsce nr 8 – Robert Walawender (pedagog, członek Rady Osiedla Pułaskiego, działacz społeczny).

Karol Woliński, Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4