Zwycięzcy i przegrani. Kto będzie rządził w podrzeszowskich gminach?

KATEGORIA: POLITYKA / 24 października 2018

Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj pełni swą funkcję od 2010 r. Został wybrany na III kadencję już w I turze uzyskując prawie 55 proc. głosów
Fot. Paweł Bialic

W samym Rzeszowie największe emocje związane z wyborami już za nami. Znane już są wyniki głosowania na prezydenta i radnych miasta. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

Tymczasem mieszkańców jednej z podrzeszowskich gmin wyborców czeka jeszcze II tura głosowania. W większości samorządów otaczających Rzeszów, wybory wójtów lub burmistrzów rozstrzygnięte zostały jednak w I turze. W kilku gminach wygrali dotychczasowi włodarze, a w jednej z nich, po wielu latach rządów dotychczasowego burmistrza, nastąpi być może nieco zaskakująca zmiana warty.

Sprawdziliśmy jak wyglądają rezultaty wyborów wójtów i burmistrzów w poszczególnych podrzeszowskich samorządach. Przedstawiamy je w kolejności gmin zgodnej ze wskazówkami zegara:

Trzebownisko

W gminie Trzebownisko już w I turze wygrał dotychczasowy wójt – Lesław Kuźniar. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Lesława Kuźniara „Nasza Gmina”. Uzyskał 51,12 proc. głosów. Kuźniar jest wójtem od 2014 r.

Kontrkandydatów Kuźniara było dwóch. Wojciech Nabożny startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Wojciecha Nabożnego uzyskał poparcie wynoszące 27,17 proc. głosów. Natomiast Jan Lech Jan z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze „Razem” osiągnął 21,70 proc. głosów.

Krasne

W gminie Krasne dojdzie do II tury wyborów. Obecny (od 2014 r.) wójt Wilhelm Woźniak startował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Razem dla Gminy”. Uzyskał 41,48 proc. głosów. W II turze zmierzy się z Jackiem Maternią z Komitetu Wyborczego Wyborców „Głos Mieszkańców Gminy Krasne”, startującym z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Maternia uzyskał 32,33 proc. głosów. Ich kontrkandydat, Grzegorz Morycz z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze „Razem” osiągnął wynik 26,19 proc.

Chmielnik

Dotychczasowy wójt Chmielnika Krzysztof Grad nie miał konkurentów. Wójtem jest od 2004 r. gdy wygrał wybory uzupełniające. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Grada. W przypadku gdy jest tylko jeden kandydat na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) wyborcy głosują na „TAK” lub na „NIE”. Wynik wójta Chmielnika jest jednoznaczny. Krzysztofa Grada poparło 77,47 proc. wyborców.

Tyczyn

Również w Tyczynie był tylko jeden kandydat. To obecny burmistrz Janusz Skotnicki, który kandydował z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskał poparcie w wysokości 79,00 proc. Skotnicki jest burmistrzem od 2014 r. Już wcześniej pełnił tę funkcję. Było to w latach 1998-2002.

Burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki (na zdjęciu w środku) nie miał kontrkandydatów. Mieszkańcy wybrali go na kolejną kadencję prawie 80-procentową większością
Fot. Paweł Bialic

Lubenia

W gminie Lubenia w I turze wygrał dotychczasowy wójt Adam Skoczylas, pełniący tę funkcję od 2014 r. Skoczylas startował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Wspólna Gmina Lubenia”. Uzyskał 82,81 proc. głosów. Jego kontrkandydat Sławomir Pitera z Komitetu Wyborczego Wyborców „Samorządna Gmina Lubenia” otrzymał poparcie w wysokości 17,19 proc.

Boguchwała

W gminie Boguchwała po wielu latach dojdzie do zmiany na stanowisku burmistrza. Obecny włodarz – Wiesław Dronka pełnił swą funkcję od 2002 r. Najpierw jako wójt, a po uzyskaniu przez Boguchwałę praw miejskich jako burmistrz. Dronka w tych wyborach startował z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość i uzyskał 36,81 proc. Jego kontrkandydatem był Wiesław Kąkol, obecny przewodniczący Rady Miejskiej. Kakol kandydował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Przyjazna Gmina Boguchwała”. Uzyskał 63,19 proc. głosów. To oznacza, że Wiesław Kąkol został nowym burmistrzem Boguchwały już w I turze.

Świlcza

W gminie Świlcza w I turze wygrał dotychczasowy wójt Adam Dziedzic. Funkcję pełni od 2014 r. Dziedzic startował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Razem Dla Gminy Świlcza”. Uzyskał 61,45 proc. głosów. Obecny wójt miał dwoje konkurentów. Natalia Skuba-Więcław, gminna radna z Bratkowic kandydowała z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 21,16 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Bogdan Wójcik, również radny gminy z Bratkowic. Kandydował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Działajmy Razem”. Wójcik uzyskał poparcie w wysokości 17,38 proc.

Głogów Małopolski

W gminie Głogów Małopolski także w I turze wygrał obecny burmistrz. Paweł Baj pełni swą funkcję już dwie kadencje, od 2010 r. Baj kandydował z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Otrzymał 54,84 proc. głosów. Burmistrz miał trzech kontrkandydatów. Antoni Jeż kandydował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Aktywność i Rozwój”. Uzyskał 23,32 proc. głosów. Władysław Mikołajczyk startował z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia „Nasza Gmina Głogów Małopolski”. Otrzymał 17,79 proc. poparcia. Józef Owczarzak kandydował z Komitetu Wyborczego Wyborców „Czas na Zmiany”. Uzyskał 4,05 proc. głosów.

Spośród gmin graniczących z Rzeszowem do drugiej tury wyborów wójta dojdzie jak widać jedynie w Krasnem. Ostateczne głosowanie odbędzie się tam tak jak w całej Polsce w niedzielę, 4 listopada.

Tomasz Wrzesiński, Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4