Kielanówka na celowniku ratusza. Projekt uchwały na złość Boguchwale?

KATEGORIA: POLITYKA / 29 grudnia 2020

Fot. Google Maps

Prezydent Tadeusz Ferenc chce, by radni Rzeszowa zajęli się w czasie środowej sesji (30 grudnia) kolejnym projektem uchwały w sprawie zmiany granic miasta. Tym razem chodzi o przeprowadzenie konsultacji dotyczących włączenia do Rzeszowa sołectwa Kielanówka z gminy Boguchwała.

Nietrudno domyślić się, że to reakcja na uchwałę Rady Miejskiej w Boguchwale, która 17 grudnia jednogłośnie zdecydowała o przystąpieniu do procedury zmiany granic miasta Boguchwała. Miałaby ona polegać na włączeniu do Boguchwały dwóch sołectw z terenu tej gminy: Racławówki i Kielanówki. Decyzja władz Boguchwały to z kolei reakcja na decyzję Rady Miasta Rzeszowa z 15 grudnia, która na wniosek prezydenta Tadeusza Ferenca przyjęła uchwałę o rozpoczęciu procedury przyłączenia do Rzeszowa części sołectwa Racławówka (Racławówka Doły) z gminy Boguchwała (a także Malawy z gminy Krasne).

Ratusz twierdzi, że odpowiada na głosy mieszkańców Kielanówki.

- Na ręce prezydenta Tadeusza Ferenca wpłynęło pismo od mieszkańców Kielanówki, którzy sprzeciwiają się włączeniu ich sołectwa do Boguchwały natomiast proszą o włączenie ich terenu do Rzeszowa - przekonuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.

Pismo trafiło do rzeszowskiego ratusza tuż przed Świętami, a już w poniedziałek (28 grudnia) gotowy był projekt uchwały.

„Propozycja zmian terytorialnych określona w projekcie uchwały wychodzi naprzeciw głosom mieszkańców sołectwa Kielanówka, którzy pismem z dnia 23 grudnia 2020 r. w liczbie 381 osób zwrócili się do Prezydenta Miasta Rzeszowa z prośbą o podjęcie starań zmierzających do włączenia ich miejscowości w granice miasta Rzeszowa” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Autorzy wspomnianego listu (czwórka mieszkańców sołectwa) twierdzą, że „większość mieszkańców sprzeciwia się przyłączeniu Kielanówki do miasta Boguchwała”. Argumentują też, że są przekonani o lepszych szansach rozwoju w ramach Rzeszowa. „Kielanówka już od dawna „czuje się” częścią Rzeszowa i bliżej nam do Rzeszowa niż do Boguchwały” – czytamy w liście.

Tymczasem władze gminy Boguchwała swoją inicjatywę dotyczącą Racławówki i Kielanówki tłumaczyły chęcią zabezpieczenia gminy przed utratą potencjału inwestycyjnego oraz zagwarantowania dalszego, zrównoważonego rozwoju całej gminy. Jak reagują na propozycję mieszkańców sołectwa?

- My mamy z kolei wiele głosów poparcia naszej inicjatywy włączenia Kielanówki do Boguchwały i to są też głosy mieszkańców samej Kielanówki - podkreśla Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. - Wszyscy będą mogli wypowiedzieć się w konsultacjach, do wzięcia udziału w których namawiam i zapraszam.

Zdaniem burmistrza zbieranie podpisów pod sprzeciwem wobec przyłączenia Kielanówki do Boguchwały jest przedwczesne, skoro rozpoczęła się zgodna z prawem procedura dotycząca konsultacji na terenie gminy.

Jak jednak widać, zebrane podpisy natychmiast stały się dla prezydenta Rzeszowa pretekstem, by błyskawicznie skierować do Rady Miasta projekt uchwały „konkurencyjny” do zamiarów władz gminy Boguchwała. O tym, czy faktycznie znajdzie się on w porządku obrad środowej sesji będą musieli jeszcze zdecydować rzeszowscy radni.

Konsultacje dotyczące przyłączenia sołectw Kielanówka i Racławówka do miasta Boguchwała rozpoczną się na terenie całej gminy Boguchwała 4 stycznia 2021 r. i potrwają do 15 stycznia.

Jeśli wnioski o zmianę granic dotyczącą Kielanówki i Racławówki przygotują oba samorządy, ich zaopiniowaniem zajmie się wojewoda podkarpacki. Oczywiście wiadomo, że w tym przypadku opinia nie może być pozytywna jednocześnie dla wniosku Boguchwały i Rzeszowa. Później sprawa trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję podejmuje rząd – zawsze do końca lipca.

Krzysztof Kuchta

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4