Ważne roszady w Radzie Miasta. Efekt porozumienia ponad podziałami

KATEGORIA: POLITYKA / 24 sierpnia 2021

Radny Witold Walawender jako szef komisji skrutacyjnej z urną, która posłużyła do wyboru nowych wiceprzewodniczących Rady Miasta
Fot. Paweł Bialic

W trakcie wtorkowej (24 sierpnia) sesji Rady Miasta Rzeszowa doszło do ważnych zmian w prezydium oraz składach komisji. Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali Tomasz Kamiński i Mirosław Kwaśniak, co nie było raczej zaskoczeniem. Natomiast w wyniku porozumienia prezydenta i wszystkich klubów, przewodniczącymi dwóch komisji zostali radni PiS Robert Kultys oraz Jerzy Jęczmienionka. Ma to być element nowego otwarcia, które ma przełamać praktyki zwłaszcza z czasów ostatniego okresu rządów Tadeusza Ferenca, kiedy to rola opozycji w radzie była marginalizowana. Do składu Rady Miasta dołączył także Mateusz Maciejczyk, który zajął miejsce po wiceprezydent Jolancie Kaźmierczak.

Kamiński i Kwaśniak w prezydium

Jednym z punktów wtorkowej sesji Rady Miasta był wybór jej nowych wiceprzewodniczących. Cała procedura rozpoczęła się już na początku sesji, dokonano wyboru komisji skrutacyjnej. Głosowanie jednak odsunięto w czasie. Przed wyborem odbyły się dwie przerwy, w trakcie których doszło do rozmów pomiędzy klubami, rozpatrzono też kilka innych uchwał.

Nowy wiceprzewodniczący RM Tomasz Kamiński (z prawej) odbiera gratulacje od radnych
Fot. Paweł Bialic

Głosowanie w sprawie wyboru nowych wiceprzewodniczących Rady Miasta Rzeszowa nie przyniosło niespodzianki. Wakaty po Wiesławie Bużu wybranym jeszcze w 2019 roku do Sejmu oraz prezydencie Konradzie Fijołku, zajęli Tomasz Kamiński oraz Mirosław Kwaśniak z Rozwoju Rzeszowa. W głosowaniu udział wzięło 25 radnych. Na 24 ważne głosy Kamiński dostał 21 głosów za i 3 przeciw. Na Mirosława Kwaśniaka zagłosowało 20 radnych. Przeciw jego kandydaturze głosowało 2 przedstawicieli Rady Miasta, a 2 się wstrzymało.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, głosy przeciwko kandydaturom obu radnych miały pochodzić nie - jak można byłoby przypuszczać - z opozycyjnego klubu PiS, ale z grona samego Rozwoju Rzeszowa. - To efekt rozgrywek wewnątrzklubowych - usłyszeliśmy w kuluarach.

Tym samym Rozwój Rzeszowa ma w prezydium ponownie dwie osoby (Kamińskiego i Kwaśniaka), PiS jedną - wiceprzewodniczącego Waldemara Szumnego, a PO też jedną - przewodniczącego Andrzeja Deca.

Konrad Fijołek gratuluje wyboru na wiceprzewodniczącego RM Mirosławowi Kwaśniakowi
Fot. Paweł Bialic

PiS z szefami dwóch komisji

Do pewnego zaskoczenia doszło jednak później. Mowa tutaj o zmianach w składach komisji i powierzeniu roli przewodniczących w Komisji Gospodarki Przestrzennej oraz Komisji Sportu i Współpracy z Organizacjami Samorządowymi. Zostali nimi kolejno Robert Kultys i Jerzy Jęczmienionka z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. O tym, że PiS może zyskać na roszadach w Radzie Miasta zwiastowały słowa prezydenta Konrada Fijołka, który na początku sesji deklarował realizację swojej zapowiedzi tuż po wygranej w wyborach, dotyczącej chęci współpracy z opozycją w Radzie Miasta.

- To dobry czas aby uporządkować system pracy w Radzie Miasta, wyłonić osoby na brakujące funkcję w prezydium i komisjach. Chcemy wysłać sygnał do mieszkańców i opinii publicznej, że możliwe jest porozumienie – mówił prezydent Fijołek.

Jerzy Jęczmienionka z PiS (z prawej) zastąpił na stanowisku przewodniczącego Komisji Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Marcina Deręgowskiego (PO). Z lewej Wiesław Ziemiński z PO
Fot. Paweł Bialic

Zmiany w składach komisji to efekt porozumienia prezydenta Fijołka oraz wszystkich klubów w Radzie Miasta. Radny Robert Kultys zastąpił na stanowisku przewodniczącego Komisji Gospodarki Przestrzennej Tomasza Kamińskiego. Natomiast Jerzy Jęczmienionka zastąpił na stanowisku przewodniczącego Komisji Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Marcina Deręgowskiego z PO, który z kolei będzie teraz szefował Komisji Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Unijnych. Zajął tym samym miejsce Jolanty Kaźmierczak, która przestała pełnić tę funkcję zostając wiceprezydentem Rzeszowa. Dodajmy, że zarówno Kultys jak i Jęczmienionka stali już w przeszłości na czele komisji, ale przy rozdaniu na początku obecnej kadencji rola opozycji została zmarginalizowana.

Oprócz tego doszło również do powołania całkowicie nowej Komisji Ochrony Środowiska. Jej przewodniczącym został radny Rozwoju Rzeszowa Daniel Kunysz. Likwidacji uległa natomiast Komisja Przedsiębiorczości i Zrównoważonego Rozwoju.

Radny Robert Kultys z PiS ponownie będzie szefował Komisji Gospodarki Przestrzennej. Zastąpi Tomasza Kamińskiego
Fot. Paweł Bialic

PSL ma radnego w Rzeszowie

Wtorkowa sesja Rady Miasta Rzeszowa rozpoczęła się natomiast od uroczystego ślubowania Mateusza Maciejczyka. Nowy członek rady mimo, że zastąpił Jolantę Kaźmierczak z PO, deklaruje na razie że będzie radnym niezależnym. Od lat jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po ślubowaniu zasiadł w gronie radnych Rozwoju Rzeszowa, co może wskazywać, że będzie jednak stanowił wsparcie dla obozu prezydenta Fijołka.

Dotychczas Mateusz Maciejczyk aktywnie działał na rzecz mieszkańców Rzeszowa w Radzie Osiedla Baranówka (jest jej przewodniczącym) czy Radzie Osiedla Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przed objęciem mandatu radnego deklarował walkę o czyste powietrze oraz realizację inwestycji w infrastrukturę osiedlową. Maciejczyk zasiądzie w trzech komisjach Rady Miasta - Komisji Gospodarki Przestrzennej, Komisji Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Unijnych oraz Komisji Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami.

Mateusz Maciejczyk - członek PSL, wybrany z list PO złożył ślubowanie i zasiadł w ławach pomiędzy radnymi Rozwoju Rzeszowa
Fot. Paweł Bialic

To kolejna z niedawnych zmian w składzie Rady Miasta. Na poprzedniej sesji w lipcu do grona radnych dołączyła Anna Skiba, która zajęła miejsce prezydenta Konrada Fijołka. Nowa radna również nie ma przynależności klubowej, popiera ją za to Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, do którego należy Skiba.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4