Janusz Sepioł już w pracy jako architekt miejski.  Poznaj jego kompetencje

KATEGORIA: POLITYKA / 15 listopada 2021

Janusz Sepioł podczas kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa u boku (wtedy jeszcze kandydata) Konrada Fijołka.
Fot. źródło: profil FB Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje o tym kto zostanie architektem miejskim w Rzeszowie. Janusz Sepioł, bo o nim mowa, były marszałek województwa małopolskiego, senator Platformy Obywatelskiej, z zawodu architekt zaczął pełnić tę funkcję początkiem listopada. Został powołany bez konkursu, zarządzeniem prezydenta Rzeszowa.

Ciche powołanie

O tym, że Janusz Sepioł ma zostać miejskim architektem, jako pierwsi informowaliśmy pod koniec października. Wtedy ratusz nie chciał potwierdzić tych informacji, tłumacząc że jeszcze nie wszystko udało się uzgodnić z kandydatem na to stanowisko, a oficjalne ogłoszenie kto zajmie to stanowisko powinno nastąpić początkiem listopada. I faktycznie Sepioł rozpoczął pracę początkiem tego miesiąca, choć dotąd nie został oficjalnie zaprezentowany przez władze miasta społeczności Rzeszowa, jak miało to miejsce chociażby w przypadku wiceprezydentów Rzeszowa.

- Janusz Sepioł rozpoczął pracę jako architekt miasta Rzeszów 3 listopada - informuje nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Janusz Sepioł ma 66 lat, z wykształcenia jest architektem i historykiem sztuki. Do 1990 r. pracował jako projektant w Biurze Rozwoju Krakowa. Był laureatem kilku konkursów architektonicznych. Potem przez kilka lat pełnił funkcje dyrektorskie i nadzorcze w różnych podmiotach, m.in. w Banku Przemysłowo-Handlowym, Urzędzie Mieszkalnictwa w Warszawie, oraz w Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Od 1999 roku był aktywnym politykiem i samorządowcem związanym z Platformą Obywatelską. W latach 2002-2006 pełnił najważniejszą funkcję polityczną w województwie małopolskim – był marszałkiem województwa (wcześniej, przez 3 lata był wicemarszałkiem) W latach 2007-2015 był senatorem PO z okręgu krakowskiego. W 2015 roku startował z list PO do Sejmu, jednak bez powodzenia.

W ostatnich latach Janusz Sepioł pracował jako kierownik zespołu ds. planu zagospodarowania przestrzennego województwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Ostatnio w Rzeszowie pojawił się podczas kampanii wyborczej Konrada Fijołka. Wystąpił z nim podczas jednej z konferencji prasowych, która dotyczyła polityki przestrzennej w mieście. Zatem jego wybór na stanowisko architekta miasta raczej nie powinien dziwić. Do rzeszowskiego ratusza przyszedł w ramach przeniesienia pracownika samorządowego na zasadzie porozumienia między samorządami - Urzędem Miasta Rzeszowa i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Ratusz nie ujawnił nam, ani nie podaje wiadomości ile wynosi jego wynagrodzenie.

Ciekawostką jest fakt, że Janusz Sepioł mógł pracować w Urzędzie Miasta Rzeszowa już w 2019 roku kiedy wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa. Szybko jednak zrezygnował z tej funkcji nie podając przyczyny.

Jakie kompetencje będzie miał Sepioł jako architekt miasta?

Janusz Sepioł jest pracownikiem Urzędu Miasta Rzeszowa już kilkanaście dni. Jak słyszymy w ratuszu, na razie wdraża się w swoje obowiązki. Wziął już udział w jednej z debat na temat studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, która dotyczyła jakości życia w mieście.

Jego kompetencje na stanowisku architekta miasta będą dość szerokie. W zarządzeniu prezydenta Rzeszowa, powołującym go na tę funkcję, można przeczytać m.in. iż będzie odpowiadał za koordynowanie przygotowania strategii rozwoju miasta Rzeszowa. Do tego dochodzi opracowanie, opiniowanie i koordynowanie przedsięwzięć dotyczących całościowego rozwoju przestrzeni miejskiej. Jego zadaniem ma być również inspirowanie do działań na rzecz poprawy estetyki obiektów i przestrzeni miejskiej.

- Architekt miejski będzie także współpracował z miejskimi wydziałami i jednostkami przy projektach konkretnych inwestycji miejskich - mówi nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Co ważne architekt miasta także będzie brał udział w negocjacjach na temat wymagań architektonicznych przy inwestycjach prywatnych. Ma też uczestniczyć w rozmowach z inwestorami na etapie ustalania warunków zabudowy i pozwoleń na budowę w strategicznych częściach miasta.

Oprócz tego w kompetencjach Biura Architekta Miasta będzie współpraca ze stowarzyszeniami architektów i urbanistów w mieście. Architekt miejski ma również odpowiadać za organizację konkursów architektonicznych i urbanistyczno-architektonicznych.

O powołanie funkcji architekta miasta w strukturze Urzędu Miasta Rzeszowa wnioskowało Stowarzyszenie Architektów Polskich w Rzeszowie, w związku z zaniedbaniami w polityce przestrzennej w czasie prezydentury Tadeusza Ferenca. Apelowali o to również przedstawiciele ruchu Razem dla Rzeszowa. Pomysł powołania architekta miasta zainspirował pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak, który przejął władzę w Rzeszowie tymczasowo po rezygnacji Ferenca ze stanowiska włodarza miasta. Nowo wybrany prezydent Konrad Fijołek również okazał się zwolennikiem takiego rozwiązania. O tym, że prowadzi rozmowy z kandydatem na architekta, informował już końcem lipca.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4