Radni podwyższyli pensję prezydentowi T. Ferencowi. Wbrew rozporządzeniu

KATEGORIA: POLITYKA / 18 grudnia 2018

Prezydent Tadeusz Ferenc
Fot. Paweł Bialic

Na początku wtorkowej sesji Rady Miasta - III obecnej kadencji, przewodniczący proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa – Konrad Fijołek zgłosił projekt zwiększenia uposażenia prezydenta Tadeusza Ferenca.

Jak wiadomo pensja prezydenta została ustalona na sesji Rady Miasta 4 grudnia, kiedy ją obniżono. Radni uchwalili wtedy wynagrodzenie prezydenta Ferenca zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uposażenia samorządowców. Według uchwały z 4 grudnia zarobki prezydenta ustanowiono na poziomie 10 tys. 940 zł brutto. Radni Rozwoju Rzeszowa jednak nie dają za wygraną i chcą przywrócić uposażenie prezydenta sprzed rozporządzenia. Radny Konrad Fijołek tłumacząc decyzję o przedłożeniu projektu uchwały, nawiązywał do decyzji Rady Miasta St. Warszawy

- Chciałem taki wniosek podjąć na ostatniej radzie, po tym jak Rada Miasta w Warszawie ustaliła pensje prezydenta Warszawy nie bacząc na to krzywdzące rozporządzenie zgodnie z ustawą kominową. Chciałbym do tej sprawy wrócić ponieważ nie ma zgody na zmianę warunków umowy podczas jej trwania - stwierdził Konrad Fijołek.

Według projektu uchwały złożonego przez przewodniczącego Rozwoju Rzeszowa wynagrodzenie prezydenta ma wynosić 12 tys. 525 zł brutto na co składa się 6200 zł wynagrodzenia zasadniczego, 2100 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1240 dodatku za wysługę lat oraz dodatek specjalny 2985 zł.

Radni PiS jeszcze przed rozpoczęciem głównych obrad, poprosili prawników miasta o analizę prawną czy treść uchwały jest zgodna z prawem. Konrad Fijołek podczas dyskusji nad projektem twierdził jednak, że uchwała jest zgodna z prawem.

- W kontekście do uchwały, którą przyjęliśmy na ostatniej sesji, w sprawie skargi Rady Miasta Gliwice do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uposażeń samorządowców, uważam że powinniśmy wrócić do tej sprawy. Ten projekt jest zgodny z ustawą kominową. W Warszawie Rada Miasta uchwaliła tego typu uchwałę i wojewoda mazowiecki nie uchylił tego zapisu, więc jest zgodny z prawem - rozpoczął dyskusję przewodniczący Rozwoju Rzeszowa.

Przewodniczący klubu PiS wciąż zwracał jednak uwagę, na to, że nie przedstawiono podstawy prawnej tego projektu.

- Nie do końca rozumiem argumentację, rozporządzenie jest obowiązującym prawem, zwracamy się o opinię prawników w tej sprawie - mówił Marcin Fijołek.

Tę kwestię starała się wytłumaczyć Janina Załuska z Biura Obsługi Prawnej Urzędu Miasta.

- 4 grudnia podjęto uchwałę, która jest na podstawie rozporządzenia. Na etapie kiedy rozporządzenie wchodziło w życie, to różnie to wyglądało jeszcze w poprzedniej kadencji jeżeli chodzi o samorządy w Polsce. Teraz podjęto odpowiednią uchwałę, z tym, że rozporządzenie wciąż budzi wątpliwości prawne. Dlatego zarobki wójtów są kształtowane na różne sposoby, ale istnieje możliwość uchwalenia przepisów na inne podstawie, co później będzie badane przez wojewodę lub odpowiednie sądy - tłumaczyła Janina Załuska.

- Wciąż nie rozumiemy podstawy prawnej. Rozporządzenie jest obowiązującym prawem ponieważ nie zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego - kontynuował Marcin Fijołek z PiS.

Według sekretarza miasta Marcina Stopy istnieją jednak możliwości prawne, aby taką uchwałę podjąć.

- W wielu miastach w Polsce te zarobki kłócą się z rozporządzeniem, ale są zgodne z ustawą kominową. Jest luka prawna, kierujmy się ustawą kominową. Konsultowaliśmy to z kancelariami prawnymi i dostaliśmy zielone światło - tłumaczył sekretarz miasta - Marcin Stopa.

Dyskusję zamknął przewodniczący Rady Miasta – Andrzej Dec. - Sytuacja prawna nie jest jasna, ale jak mniemam większość radnych jest za zwiększeniem uposażenia prezydenta, więc przejdźmy do głosowania - zakończył debatę w tej sprawie radny PO.

W głosowaniu 16 radnych było za, 3 było przeciw, natomiast 4 się wstrzymało. W takiej sytuacji uposażenie prezydenta wzrośnie do wspomnianej kwoty. Pytanie tylko, czy wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tego dowiemy się prawdopodobnie po decyzji wojewody, która zbada czy uchwała jest zgodna z prawem.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4