Włodarze podrzeszowskich gmin rozmawiali w Warszawie o zmianach granic

KATEGORIA: POLITYKA / 18 lutego 2019

Wizyta samorządowców w Warszawie. Od lewej: burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj, wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, wójt Krasnego Wilhelm Woźniak i burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol
Fot. Profil facebookowy burmistrza Pawła Baja

Kilka dni temu (14 lutego) w Warszawie odbyło się spotkanie delegacji samorządowców z podrzeszowskich gmin - burmistrza Boguchwały Wiesława Kąkola, burmistrza Głogowa Młp. Pawła Baja i wójta gminy Krasne Wilhelma Woźniaka z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłem Szefernakerem. Tematem spotkania była sprawa zmiany granic gmin i konsekwencje finansowe związane z tym procederem.

- Delegacja z Podkarpacia zaproponowała wprowadzenie zmian ustawowych m.in. aby zmiany granic mogły być przeprowadzane tylko raz podczas kadencji, aby ten kto występuje z wnioskiem o zmianę granic ponosił wszelkie koszty z tym związane, w tym koszty konsultacji społecznych, aby gmina, która przyłącza tereny sąsiada zobowiązana była do wypłacenia rekompensat za utracone mienie. Pan minister ze zrozumieniem odniósł się do tych wniosków i zapowiedział prowadzenie dalszych prac w tym temacie - poinformował burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Rzeszowa wyraziła w grudniu zgodę na rozpoczęcie procedury prowadzącej do kolejnej zmiany granic stolicy Podkarpacia. Władze Rzeszowa zabiegają o przyłączenie: części sołectwa Racławówka, zwanej umownie przez mieszkańców „Racławówka Doły” z gminy Boguchwała, sołectwa Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski, sołectwa Malawa z gminy Krasne, sołectwa Zaczernie, sołectwa Nowa Wieś, sołectwa Jasionka, sołectwa Tajęcina i części sołectwa Trzebownisko z gminy Trzebownisko. Konsultacje w tej sprawie z mieszkańcami Rzeszowa zakończyły się 8 lutego. Wzięło w nich udział jedynie ponad 4 proc. uprawnionych. Większość opowiedziała się za zmianą granic. Swoje konsultacje muszą przeprowadzić też gminy, których dotyczą propozycje władz Rzeszowa.

Tymczasem władze Głogowa Małopolskiego także przystąpiły do procedury mającej na celu zmianę granic administracyjnych tego miasta. Miejscowości, które Głogów Młp. chce włączyć do swoich granic to pięć sołectw wchodzących w skład tej samej gminy: Rudna Mała, Rogoźnica, Wola Cicha, Zabajka oraz Lipie. W przypadku, gdyby poszerzenie zostało zaakceptowane przez rząd, liczba mieszkańców Głogowa Małopolskiego wzrośnie do prawie dwunastu tysięcy.

– Rudna Mała po ostatnim procesie scaleniowym na stałe utraciła swój rolny charakter i niebawem zostanie całkowicie zagospodarowana pod kątem mieszkaniowym. Podobna sytuacja występuje w Zabajce, gdzie bardzo dynamicznie rozwijają się osiedla mieszkaniowe. Strefa ekonomiczna w Rogoźnicy już dawno przesądziła o przemysłowym charakterze tej części gminy. Ponadto autostrada oraz kolejne ciągi komunikacyjne, takie jak rozbudowana droga wojewódzka w kierunku węzła zachodniego w Mrowli oraz kolej aglomeracyjna i połączenie kolejowe z lotniskiem, już niebawem sprawi, iż ostatnie rolne tereny zostaną zagospodarowane w sposób typowo miejski – wyjaśniał motywy decyzji Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.

Procedurę zmiany granic miasta rozpoczną konsultacje społeczne, które przeprowadzone zostaną podczas zebrań wiejskich i rad osiedli.

Tak w przypadku Rzeszowa, jak i Głogowa Młp. wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku jaki zostanie skierowany przez każdy z samorządów do wojewody. Decyzję o skierowaniu wniosku podejmą wcześniej radni obu samorządów. Z kolei później wniosek wraz z opinią wojewody trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przygotowany przez ten resort projekt rozporządzenia w sprawie zmiany granic musi zatwierdzić Rada Ministrów. Decyzję w tej sprawie rząd ma obowiązek podjąć do końca lipca. Ewentualne zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2019 r. w granicach Rzeszowa znalazły się Matysówka z gminy Tyczyn i druga część Miłocina z gminy Głogów Młp.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4