PiS alarmuje ws. lasów państwowych: UE chce przejąć nad nimi kontrolę

KATEGORIA: POLITYKA / 30 stycznia 2023

Poniedziałkowa konferencja polityków Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca wraz z podkarpackimi parlamentarzystami tej partii krytykują propozycję zmian w prawie europejskim, które umożliwiłyby UE większą kontrolę nad lasami w państwach członkowskich. - Chcemy być w UE, uczestniczyć w zarządzaniu tym dobrym projektem, ale nie możemy dopuścić do sytuacji gdy próbuje się obchodzić obowiązujące traktaty i ingerować się w polskie sprawy - mówił Rzońca podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie.

Rzońca: zamach na lasy

W poniedziałek 30 stycznia politycy PiS na Podkarpaciu postanowili zaalarmować w sprawie możliwego przejęcia przez Unię Europejską znaczących kompetencji w kwestii zarządzania lasami państwowymi. Chodzi o projekt poprawek do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zwanego Traktatem Lizbońskim, przyjęty niedawno przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w Parlamencie Europejskim.

Propozycja zmian w prawie UE zakłada poszerzenie kompetencji dzielonych przez UE i państwa członkowskie o gospodarkę leśną i bioróżnorodność. Projekt zdaniem wnioskodawców ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa terenów przyrodniczych na terenie wspólnoty.

Według eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości Bogdana Rzońcy, tego typu inicjatywa w PE, to w pewnym sensie próba zamachu na lasy państwowe oraz ingerencja w kompetencje rządów państw członkowskich.

- Inicjatywa komisji by odebrać rządowi i parlamentowi władztwo nad lasami państwowymi, stoi w sprzeczności z traktatami europejskimi, traktujemy ten pomysł jako próbę obejścia tych traktatów - stwierdził Rzońca.

Chcemy być w UE ale…

Według posła do Parlamentu Europejskiego lasy państwowe są ogromnym bogactwem, jego zdaniem gospodarka leśna w naszym kraju jest prowadzona wzorowo. Rzońca dziwił się, że za poprawką dotyczącą poszerzenia kompetencji UE w sprawie lasów głosowali polscy europdeputowani z Platformy Obywatelskiej (Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (Adam Jarubas).

- My jako europosłowie PiS stanowczo się sprzeciwiamy się tej propozycji. Chcemy być w UE, uczestniczyć w zarządzaniu tym dobrym projektem, ale nie możemy dopuścić do sytuacji gdy próbuje się obchodzić obowiązujące traktaty i ingerować się w polskie sprawy - przekonywał Rzońca i dodał, że przyjęcie propozycji zmian w prawie UE, może mieć niekorzystne skutki gospodarcze dla Polski.

- To może zakończyć się bardzo niekorzystnym wynikiem gospodarczym dla polskiego przemysłu meblarskiego - stwierdził Bogdan Rzońca.

Będzie weto rządu

Przeciw propozycji Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w Parlamencie Europejskim protestuje również polski rząd oraz parlamentarzyści. Poseł PiS Tadeusz Chrzan stwierdził, że lasy państwowe według Traktatu Lizbońskiego są kompetencją tylko rządów państw członkowskich i tak powinno pozostać.

- Nasze lasy są dobrze zarządzane, wielu leśników z innych krajów UE przyjeżdża do nas i korzysta z naszych doświadczeń. Oprócz tego trzeba też powiedzieć, że Polska stoi przemysłem drzewnym, nie ma zgody na zastopowanie jego rozwoju przez urzędników Komisji Europejskiej - powiedział poseł Chrzan.

Ewentualne wejście w życie propozycji zmian w prawie europejskim, które mogłoby poszerzyć kompetencje dzielone przez UE i państwa członkowskie o gospodarkę leśną, wymagałoby zgody wszystkich państw członkowskich.

- Jeżeli nadal będą takie dążenia, nasz rząd w tej sprawie zapewne złoży weto. Mamy sojuszników w innych państwach - zapowiedział podczas konferencji eurodeputowany Bogdan Rzońca.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4