To już pewne! Środowiska prawicowe i LGBT przejdą 22 czerwca przez Rzeszów

KATEGORIA: POLITYKA / 10 czerwca 2019

Zwolennicy marszu równości demonstrowali 5 czerwca na Rynku z widocznym na zdjęciu transparentem przypominającym swym układem flagę narodową z orłem. Zdaniem działaczy Ruchu Narodowego doszło do profanacji symboli państwowych. W związku z tym złożyli zawiadomienie do prokuratury.
Fot. Paweł Bialic

To już pewne! II Marsz Równości w Rzeszowie odbędzie się zgodnie z planem, czyli 22 czerwca. Środowiska prawicowe, które również na ten dzień zapowiedziały manifestacje, także przejdą ulicami Rzeszowa. Prezydent Tadeusz Ferenc zadeklarował, że już nie odwoła się od decyzji sądu, odwieszającej wydany parę dni temu przez niego zakaz dla wszystkich zgromadzeń zapowiedzianych na ten dzień. Wygląda na to, że początek wakacji zapowiada się na bardzo gorący w Rzeszowie i to nie tyko ze względu na pogodę...

Przypomnijmy, że prezydent Tadeusz Ferenc ogłosił w zeszłym tygodniu, że zakazuje organizacji marszu LGBT oraz innych 29 manifestacji zaplanowanych przez środowiska prawicowe, w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców Rzeszowa. Organizatorzy marszu równości jak i przedstawiciele ruchów prawicowych złożyli odwołanie od tej decyzji prezydenta do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który w sobotę 8 czerwca przychylił się do ich skargi. Prezydent w obliczu takiej decyzji sądu postanowił nie odwoływać się do wyższej instancji, czyli do Sądu Apelacyjnego. Oczywiste zatem stało się, że wszystkie zapowiedziane na ten dzień manifestacje odbędą się.

Nim jednak sąd zadecydował o odwieszeniu zakazów, w środę 5 czerwca na rzeszowskim Rynku odbyła się manifestacja społeczności LGBT oraz osób popierających II Marsz Równości w Rzeszowie, podczas której protestowano przeciw zakazowi wydanemu przez prezydenta Ferenca. Organizatorzy pikiety trzymali transparent, czy też baner w barwach ruchu LGBT, którego widok przywoływał skojarzenia związane z wizerunkiem flagi narodowej z orłem, która jest używana przez placówki dyplomatyczne oraz jako polska bandera.

Działacze Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali w poniedziałek 10 czerwca konferencję prasową, na której poinformowali dziennikarzy, że złożyli zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa podczas wspomnianej wyżej pikiety. Zdaniem działaczy Ruchu Narodowego podczas manifestacji, która odbyła się w zeszłą środę, doszło do profanacji symboli państwowych. Chodzi oczywiście o zaprezentowaną przez uczestników pikiety banderę z polskim godłem, której dolna część oraz godło były pomalowane w kolorach tęczy kojarzonej z ruchem LGBT.

- Domagamy się zbadania tej kwestii i wyjaśnień dlaczego policjanci widzący tę sytuację nie zareagowali na profanację symboli państwowych - stwierdził Tomasz Buczek, koordynator Ruchu Narodowego na Podkarpaciu.

Do podobnych sytuacji związanych z przedstawieniem transparentu z białym orłem na tęczowym tle wraz z barwą czerwoną zmienioną na kolory tęczy, dochodziło już w Polsce podczas Marszów Równości w innych miastach. Podobny incydent został zgłoszony m.in. w Częstochowie w związku z marszem równości w lipcu 2018 roku. Tam Sąd Okręgowy nie dopatrzył się znamion profanacji symboli państwowych i śledztwo zostało umorzone.

Działacze Ruchu Narodowego podczas poniedziałkowej konferencji. Z lewej Tomasz Buczek
Fot. Karol Woliński

Tomasz Buczek z Ruchu Narodowego podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej Marszu Równości oraz pozostałych manifestacji stwierdził także, że dotychczasowy przekaz medialny mówiący o tym, iż środowiska prawicowe organizują kontrmanifestacje w stosunku do marszu równości, jest błędny. Według przedstawicieli Ruchu Narodowego jest odwrotnie, bo to środowiska prawicowe zgłosiły zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym jako pierwsze.

- Nasze zgłoszenia wpłynęły wcześniej niż zgłoszenia środowisk LGBT, a jak mówi Ustawa o zgromadzeniach publicznych, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień - powiedział Tomasz Buczek.

Bez względu na to czyje zgłoszenie wpłynęło jako pierwsze, a czyje jako ostatnie pewne jest, że wszystkie marsze zapowiedziane na 22 czerwca odbędą się i trudno dziś sondować jaki ostatecznie będzie ich przebieg. Biorąc jednak pod uwagę, jak zaostrzają się podziały pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami ruchów LGBT w Polsce, mieszkańcy Rzeszowa powinni być przygotowani na różne scenariusze.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4