Co z kuriozalnym głosowaniem podczas sesji? Prawnicy analizują

KATEGORIA: POLITYKA / 10 marca 2020

Fot. Paweł Bialic

Jak już informowaliśmy, niespodziewany przebieg miało głosowanie nad dwoma projektami uchwał podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Przypomnijmy, że radni Rozwoju Rzeszowa postanowili nie brać udziału w głosowaniu na projektami uchwał autorstwa klubu PiS dotyczącymi zagospodarowania terenów pomiędzy Wisłokiem i ul. Podwisłocze. Chcieli w ten sposób spowodować brak możliwości podjęcia tych uchwał w związku z brakiem kworum, czyli wymaganej liczby 14 radnych.

W pierwszej chwili przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec stwierdził, że tego typu postawa radnych Rozwoju Rzeszowa spowodowała, że jedna i druga uchwała faktycznie nie została podjęta z powodu braku kworum. Jednak radni PiS zwrócili uwagę na to, że podczas głosowania radni Rozwoju Rzeszowa byli obecni na sali obrad, co powodowało że uchwały mogły zostać jednak podjęte. W tej kwestii powołali się na przepisy Statutu Miasta Rzeszowa.

- Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Rady - brzmi pkt. 2 art. 50 Statutu Miasta Rzeszowa.

Podobnego zdania była również dyrektor Biura Obsługi Prawnej w Urzędzie Miasta Rzeszowa Janina Załuska, która powiedziała podczas sesji Rady Miasta, że radni Rozwoju Rzeszowa byli na sali, więc brali udział w sesji.

Jak tłumaczył nam we wtorek przewodniczący Andrzej Dec, status obu uchwał jest w tej sprawie na razie niejasny i żeby wyjaśnić ostatecznie tą kwestię, całe zdarzenie będą jeszcze analizować prawnicy.

- Interpretując literalnie ten przepis to trzeba powiedzieć, że radni Rozwoju Rzeszowa byli obecni na sali, bo nawet nie wylogowali się z systemu głosowania i byli widoczni podczas głosowania. Ale żeby rozwiać wszelkie wątpliwości zwróciliśmy się do Biura Obsługi Prawnej oraz prawników w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim o opinię w tej sprawie - tłumaczy przewodniczący Andrzej Dec.

Opinia prawna dotycząca podjęcia obu uchwał ma być gotowa w ciągu kilku dni.

Przypomnijmy, że wspomniane uchwały dotyczyły stanowiska dotyczącego sposobu zagospodarowania terenów pomiędzy ul. Podwisłocze a rzeką Wisłok, a także rozpoczęcia przez prezydenta i służby miejskie prac na planem zagospodarowania dla terenów pomiędzy ul. Podwisłocze i rzeką Wisłok. Za obiema uchwałami głosowało 13 radnych z PiS i PO. Jeżeli okaże się, że według prawników radni Rozwoju Rzeszowa brali udział w głosowaniu, choć fizycznie nie głosowali, to obie uchwały wejdą w życie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4