Czy naukowcy pomogą obniżyć koszt ogrzewania w Rzeszowie o połowę?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 października 2018

POD ZIEMIĄ KRYJE SIĘ GORĄCA ENERGIA, KTÓRA WCIĄŻ JEST W NIEWIELKIM STOPNIU WYKORZYSTANA
Fot. Wikimedia Commons

Każdy z nas, komu przyszło płacić rachunki za ogrzewanie wie, że to jeden z najdroższych, o ile nie najdroższy, składnik kosztów zamieszkania – niezależnie czy mieszkamy w bloku, czy w domu. Ostatnio w Rzeszowie żywy jest także inny problem związany z ogrzewaniem. To oczywiście smog, na którego powstawanie w olbrzymim stopniu mają wpływ piece grzewcze w naszych domach opalane węglem, a niekiedy nawet byle czym.

Te bolesne problemy mogłoby rozwiązać szerokie zastosowanie ogrzewania geotermalnego. To temat znany i dyskutowany od wielu lat, niestety w Rzeszowie bez praktycznej realizacji. Niewykluczone, że na Podkarpaciu właśnie pojawia się nowa szansa na rozwój sieci geotermalnych. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali zupełnie nową technologię pozyskiwania ciepła z wnętrza ziemi, optymistycznie twierdząc, że pozwoli to na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent.

W najbliższy wtorek o godz. 11.00, w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie odbędzie się otwarta konferencja ekspertów, inżynierów i samorządowców o wynikających stąd nowych możliwościach dla wykorzystania energii geotermalnej na Podkarpaciu.

Gościem konferencji będzie prof. Jacek Zimny z AGH, który zaprezentuje zalety nowego sposobu wykorzystania podziemnych złóż ciepła. Referat drugiego z prelegentów będzie poświęcony możliwościom dofinansowania lokalnych inwestycji geotermalnych z budżetu Państwa.

Prof. Jacek Zimny jest głównym promotorem energii geotermalnej w Polsce. Był wieloletnim współpracownikiem inicjatora tej problematyki – Prof. Juliana Sokołowskiego (zm. 2004 w Krakowie). Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną, organizacyjną i społeczną m. in. w zakresie rozwoju gospodarczego Polski z wykorzystaniem własnych zasobów i źródeł energii, szczególnie geotermalnych z wykorzystaniem pomp ciepła. Jest promotorem powszechnego programu oszczędności energii, czystych technologii energetycznych oraz stałego zwiększania efektywności energetycznej i sprawności polskiej energetyki, budownictwa i transportu. Koordynator i kierownik naukowy międzynarodowych i krajowych zespołów badawczo-wdrożeniowych opracowujących: innowacyjne technologie energetyczne, lasery dużej mocy, urządzenia i systemy energetyki odnawialnej, instalacje energetyki geotermalnej i pompy ciepła. Autor blisko 500 publikacji, ekspertyz, patentów i wdrożeń. Powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w skład Narodowej Rady Rozwoju.

Red.

Organizatorem konferencji jest stowarzyszenie Podkarpacki Klub Samorządności. Zapraszamy do odwiedzenia strony FB poświęconej szansom wykorzystania w Rzeszowie i na Podkarpaciu energii geotermalnej: https://www.facebook.com/Energia-geotermalna-w-Rzeszowie-i-na-Podkarpaciu-480561715761457/?modal=admin_todo_tour

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4