„Pracodawca przyjazny WOT”. II edycja konkursu dla podkarpackich firm

KATEGORIA: GOSPODARKA / 24 kwietnia 2021

Fot. 3. PBOT

Rusza druga edycja projektu skierowanego dla pracodawców żołnierzy OT, przyjaznych 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Na zgłoszenia WOT czekają do 30 czerwca.

- Zrozumienie przez pracodawców misji i zadań Wojsk Obrony Terytorialnej warunkuje rozwój formacji, stwarza także warunki do niezakłóconego pełnienia terytorialnej służby wojskowej przez osoby aktywne zawodowo - wyjaśnia kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. PBOT. - WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, dlatego współpraca z pracodawcami jest dla naszej formacji szczególnie ważna. Obecnie w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 3200 żołnierzy OT, spośród których ponad 64 procent deklaruje stałe zatrudnienie.

Żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym. Jak twierdzą terytorialsi, uzyskanie równowagi jest możliwe wtedy, gdy pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby. Wsparcie ze strony pracodawców jest nieocenionym bodźcem, który niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę podczas podejmowania decyzji o wstąpieniu do WOT.

Rozwijając projekt obejmujący informowanie i wsparcie merytoryczne z zakresu pełnienia terytorialnej służby wojskowej skierowany dla pracodawców żołnierzy OT, Wojska Obrony Terytorialnej dążą do utrzymywania stałej relacji ze środowiskiem pracodawców celem wypracowania systemu motywacji i korzyści dla obu stron.

Do kogo skierowany jest konkurs?

Konkurs skierowany jest do pracodawców zatrudniających żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową i ma na celu wyłonienie oraz wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą poprzez tworzenie dobrych warunków panujących w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym realizowane przez nią cele i zadania, szczególnie w aspekcie lokalnym.

- Projekt stawia na postawy pracodawców, którzy rozumieją korzyści, ale i prawa oraz obowiązki jakie wynikają z tytułu zatrudniania pracowników, pełniących terytorialną służbę wojskową. Terytorialsi to bez wątpienia cenny zasób dla każdego pracodawcy. Szkolenie realizowane jest w sytuacjach wymagających szczególnej siły charakteru, dzięki czemu terytorialsi jako pracownicy radzą sobie świetnie z pracą w warunkach stresu. Są opanowani i szybko dostosowują się do zmieniających się okoliczności. Wśród nabytych podczas szkoleń umiejętności wyróżnić można m.in. zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w zespole oraz adekwatne ocenianie sytuacji. Żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojską cechuje również odpowiedzialności oraz zdyscyplinowanie - przekonują przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ruszają zgłoszenia do konkursu dla pracodawców

Istotnym elementem konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” jest wyłonienie pracodawców na szczeblu wojewódzkim w ramach czterech kategorii konkursowych:

- mikro przedsiębiorstwa – do 10 zatrudnionych osób;

- małe przedsiębiorstwa – zatrudniające poniżej 50 osób;

- średnie przedsiębiorstwa – zatrudniające powyżej 50 osób;

- podmioty publiczne (z wyłączeniem przedsiębiorstw).

Konkurs prowadzony jest w 15 województwach co daje 60 laureatów. Spośród laureatów szczebla wojewódzkiego wyłonionych zostanie 4 zwycięzców konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” na szczeblu centralnym, prowadzonym w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Komisja wyznaczona z Dowództwa wyłoni i wyróżni pracodawców, którzy zatrudniając żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, wdrażają rozwiązania ułatwiające łączenie służby z pracą, dostrzegają korzyści płynące z zatrudniania w swojej firmie żołnierzy OT, rozumieją znaczenie terytorialnej służby wojskowej w wymiarze nie tylko obronnym i społecznym, ale i biznesowym oraz dostrzegają w zatrudnianiu żołnierzy OT potencjał kompetencji - „umiejętności podwójnego zastosowania” cennych zarówno na rynku pracy jak i w życiu osobistym.

Zgłoszenia do konkursu w terminie do 30 czerwca składają do swoich brygad nie tylko żołnierze OT. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają żołnierzy OT i cenią tę ideę mogą także samodzielnie zgłosić swoją firmę. Informacje na temat konkursu, regulamin oraz wnioski do zgłaszania kandydatów, dostępne są na stronie:

https://www.wojsko-polskie.pl/dwot/pracodawca-przyjazny-WOT/

Pod wskazanym linkiem zamieszczone są formularze z podziałem na poszczególne województwa do wypełnienia przez zgłaszających.

W pierwszej edycji tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” został przyznany Tomaszowi Kądziołce, prezesowi Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Wyróżnionych też zostało trzynastu laureatów szczebla wojewódzkiego. Z Podkarpacia laureatem pierwszej edycji konkursu był Wacław Orzech – prezes Zakładu Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego „Orzech” w Kolbuszowej.

Red.

Fot. DWOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4