Bliżej do Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Znamy już pierwsze ustalenia

KATEGORIA: GOSPODARKA / 8 lipca 2021

Fot. A. Magda/Biuro Prasowe UMWP

Podkarpacie może stać się jednym z elementów rewolucji wodorowej w kraju, która ma na celu szerokie wykorzystanie tego pierwiastka w gospodarce. Pierwszy krok w tej sprawie poczyniono w maju tego roku gdy w podrzeszowskiej Jasionce podpisano pierwszy w kraju list intencyjny dotyczący powstania w naszym regionie Podkarpackiej Doliny Wodorowej. W czwartek (8 lipca) na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się premierowe spotkanie robocze sygnatariuszy tego listu intencyjnego, podczas którego dyskutowano nad możliwościami wdrożenia i zastosowania wodoru w gospodarce. Ustalono też pierwsze szczegóły dotyczące strategii powstania Doliny Wodorowej na Podkarpaciu.

Wykorzystać wodór

Polska jest jednym z największych producentów wodoru, jednak konieczne jest rozpoczęcie wdrażania technologii produkcji czystego wodoru, bazującego na elektrolizie z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisje powstające w transporcie czy przemyśle. Dlatego też Podkarpacie obok pięciu innych województw zostało wskazane jako region, w którym ma wykuwać się technologia wytwarzania zielonego wodoru. Ma on być później wykorzystany do różnych celów, w tym produkcji paliwa wodorowego i urządzeń z tym związanych.

Fot. Karol Woliński

W związku z tym, według rządowej strategii w perspektywie najbliższych 5 lat konieczne jest prowadzenie badań i rozwoju na rzecz wykorzystania wodoru. Na Podkarpaciu ważną funkcję w tym zadaniu ma pełnić środowisko naukowe w tym Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski.

- My jako uczelnia jesteśmy powołani do tego aby prowadzić kształcenie oraz badania naukowe, których skutkiem będzie wzrost gospodarczy, stąd też kwestia wodoru jest przez nas podejmowana w celach rozwojowych, a także budowania zasobu ludzi, którzy będą pracować w branżach związanych z wodorem - zaznaczał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Piotr Koszelnik.

Fot. Karol Woliński

Nie bez znaczenia będzie również udział w tym wyzwaniu podkarpackiego przemysłu. Jak wskazywała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, rząd przy wskazywaniu Podkarpacia jako jednego z ośrodków prac nad wodorem, kierował się przede wszystkim funkcjonowaniem w regionie Doliny Lotniczej.

- Naszą specyfiką jest to, iż jest tutaj posadowiona Dolina Lotnicza, więc siłą rzeczy także fakt wykorzystania wodoru jako potencjalnego nośnika energii dla silników samolotowych. Dlatego łatwiej nam było przekonać rząd, że to właśnie Podkarpacie i Rzeszów jest miejscem, gdzie przy wykorzystaniu potencjału naukowego i biznesowego jesteśmy w stanie takie działania zintensyfikować, aby cel w postaci roku 2030 był możliwy do zrealizowania - stwierdziła wojewoda Ewa Leniart.

Na temat szans dla rozwoju przemysłu lotniczego na Podkarpaciu zwrócił także uwagę prezes klastra Dolina Lotnicza Marek Darecki.

- Inicjatywa Doliny Wodorowej jest bardzo dobrą inicjatywą, ale pamiętajmy o dużo większych, jak chociażby Polski Ład, gdzie tam jest zieloność i lotnictwo. Jak mówimy o Podkarpaciu przyszłości, to albo będzie zielone Podkarpacie, albo będzie biedne Podkarpacie, pomiędzy tym będziemy wybierali. Jest duży „apetyt” w polskim przemyśle lotniczym, który w dziewięćdziesięciu procentach jest na Podkarpaciu, aby pójść w zieloność, czy to w biopaliwa, czy też w elektryfikację , a potem wodór. Jest też konkretny plan korporacyjny, że Polska może uczestniczyć na równych prawach w korporacyjnej budowie korporacyjnego silnika wodorowego – powiedział prezes Darecki.

Fot. Karol Woliński

Na działalność Podkarpackiej Doliny Wodorowej mają być przeznaczone specjalne środki finansowe ze strony państwa. Będą wykorzystywane zarówno na działalność badawczą jak i produkcyjną. Marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślał, że duża część źródeł finansowania tego przedsięwzięcia może pochodzić z środków UE.

- Chcemy szukać środków na wsparcie działań badawczych jak i tych związanych z przemysłem w Krajowym Planie Odbudowy. Wsparcie rozwiązań niskoemisyjnych zakłada również polityka spójności w ramach budżetu UE. Nasze cele związane z wykorzystaniem wodoru będą realne, jeżeli będziemy dysponować odpowiednimi środkami finansowymi – tłumaczył Władysław Ortyl.

Fot. Karol Woliński

Rzeszów też się włączy

W powstanie Doliny Wodorowej ma również włączyć się miasto Rzeszów. Prezydent Konrad Fijołek zaznaczył, że stolica Podkarpacia ma aspiracje do stania się miastem zeroemisyjnym, stąd gotowość do współpracy nad wdrażaniem technologii wykorzystania wodoru w miejskiej infrastrukturze.

- Zdajemy sobie sprawę, że Komisja Europejska zaleca aby miasta stały się neutralne klimatycznie, a najlepiej zeroemisyjne. Rzeszów chce być takim miastem, stąd nasza deklaracja, aby udostępnić wszystkie swoje zasoby w tym projekcie do wdrażania i testowania przygotowanych rozwiązań dotyczących wodoru - deklarował prezydent Fijołek.

Fot. Karol Woliński

W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele uczelni wyższych, biznesu i organizacji otoczenia biznesu, którzy podpisali się w maju bieżącego roku pod listem intencyjnym na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Mowa tu m.in. o prezesie firmy ML System Dawidzie Cyconiu, czy prezesie Autosanu Adamie Smoleniu, reprezentowanym przez członka zarządu Remigiusza Śnieżka.

Będą kolejne spotkania

Spotkanie robocze oprócz ożywionej dyskusji na temat szans na wykorzystanie wodoru, przyniosło również pierwsze propozycje organizacyjne, co do dalszych działań. Do 31 lipca każdy sygnatariusz ma wskazać jednego przedstawiciela do powołanego Zespołu Roboczego ds. Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Jego pierwsze spotkanie ma odbyć się we wrześniu. W dalszej kolejności konieczny będzie wybór formy organizacyjno-prawnej jaką ma przyjąć Podkarpacka Dolina Wodorowa. Wszystko wskazuje na to, że będzie to stowarzyszenie. Konieczne będzie wyłonienie koordynatora prac organizacyjnych - tutaj chęć pełnienia tej funkcji wyraziła Politechnika Rzeszowska.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4