Rzeszowski klaster energii z certyfikatem. Będzie tania i zielona energia?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 11 grudnia 2018

Fot. pixabay.com

Miasto Rzeszów razem z gminą Tyczyn, gminą Błażowa oraz gminą Nozdrzec już od ponad roku tworzą Rzeszowski Klaster Odnawialnych Źródeł Energii. We wtorek w rzeszowskim ratuszu odbyło się spotkanie inauguracyjne tej inicjatywy, podczas którego ogłoszono, że rzeszowski klaster otrzymał od Ministerstwa Energii Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej. Dzięki temu dokumentowi będzie można ubiegać się o sfinansowanie zaplanowanych inwestycji w sferze odnawialnych źródeł energii.

- Te 4 gminy rok temu podpisały porozumienie w sprawie utworzenia klastra. Jest to inicjatywa, która spowoduje, że nasze gminy będą w stanie stworzyć warunki do korzystania z tańszej i ekologicznej energii - powiedział na początku spotkania wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

Rzeszowski Klaster Odnawialnych Źródeł Energii przystąpił do ogłoszonego przez Ministerstwo Energii II Konkursu na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Dzięki przedstawieniu dobrej strategii, która spełnia warunki konkursu, znalazł się on wśród 33 innych klastrów, które takie certyfikaty uzyskało.

Rzeszowski Klaster Odnawialnych Źródeł Energii uzyskał „Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej” w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Energii
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Na czym polega klaster energii? Tę kwestię wyjaśnił prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii – Łukasz Trześniewski.

- Klaster jest inicjatywą bardzo szeroką. Służy on do produkcji, dystrybucji i samodzielnej konsumpcji energii odnawialnej. Ma ona zostać wytworzona i wykorzystana tylko i wyłącznie na terenie klastra i co ważne, może ona być tańsza, niż ta którą kupujemy w ramach przetargu - tłumaczy Łukasz Trześniewski.

Łukasz Trześniewski, prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii
Fot. Karol Woliński

Prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii nawiązał w ten sposób do informacji dotyczących podwyżek cen za prąd, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Po otrzymaniu certyfikatu, który umożliwia pozyskanie środków finansowych na realizację inwestycji związanych ze źródłami odnawialnymi, przedstawiciele klastra rozpoczynają realne działania w tej sferze.

- Teraz przystępujemy do działania operacyjnego. Musimy przystąpić do realizacji i przygotowania źródeł odnawialnej energii. Mamy kilka grup inwestycji. Po pierwsze musimy te źródła zbudować, następnie chodzi o inwestycję sieciowe związane z dystrybucją energii, trzecia grupa działań to ograniczeniem ilości zużywanej energii, które są realizowane już teraz, natomiast działając w klastrze można je skoordynować i połączyć - mówi prezes zarządu Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii.

Według zapowiedzi Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii, działania w sferze odnawialnych źródeł energii na terenie klastra mają być widoczne już w przyszłym roku.

- Pierwsze efekty działania klastra będzie można zaobserwować już w przyszłym roku. Niektóre inwestycje są przygotowane do budowy, a niektóre są już nawet gotowe, istnieje również grupa inwestycji które są w planie - twierdzi Łukasz Trześniewski.

A jaki wpływ będzie miała działalność klastra dla mieszkańców Rzeszowa oraz trzech współpracujących gmin?

- Po pierwsze tego typu inwestycje kształtują dodatkowy przychód do budżetu miasta, ponieważ inwestorzy płacą w tej miejscowości podatki. Drugi element do dostęp do tańszej energii. Nie zapewniam, że stanie się to już w przyszłym roku, ale docelowo będzie taka możliwość, że osoba fizyczna, która może być członkiem klastra, będzie mogła zakupić energię po niższych cenach - wyjaśnia prezes zarządu klastra.

Albert Gryszczuk ze Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej
Fot. Karol Woliński

W procesie uzyskania wspomnianego certyfikatu pomagali przedstawiciele Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, który istnieje od 3 lat. Przedstawiciel tej inicjatywy opowiedział o tym, co udało się osiągnąć w tym czasie.

- My na dzień dzisiejszy na terenie naszego klastra mamy ponad 70 MW gotowych odnawialnych źródeł energii gotowych do produkcji energii. W przyszłym roku nakłady na inwestycje w tej sferze wyniosą 200 mln zł. W tego typu inicjatywach drzemie ogromny potencjał. Mamy takie czasy, że energia drożeje, a powietrze jest coraz gorsze, dlatego staramy się dzielić swoją wiedzą więc pomogliśmy Rzeszowskiemu Klastrowi Odnawialnych Źródeł Energii zdobyć ten certyfikat - powiedział podczas spotkania Albert Gryszczuk ze Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.

W nieodległej przyszłości przekonamy się więc zapewne jak działalność Rzeszowskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii wpłynie na ceny energii.

Karol Woliński

Wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4