Forum Europa – Ukraina i Forum Słowackie już niedługo w Jasionce

KATEGORIA: GOSPODARKA / 15 stycznia 2019

Ostatnim dużym wydarzeniem gospodarczym i politycznym odbywającym się w G2A Arena w Jasionce był Kongres 590 w listopadzie ub. r.
Fot. Paweł Bialic

Już wkrótce, przez dwa dni w podrzeszowskiej Jasionce, samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu, a także instytucji publicznych z Polski i z Ukrainy, będą dyskutować na tematy związane ze współpracą gospodarczą i polityczną Ukrainy i krajów europejskich.

Wszystko za sprawą XII Forum Europa – Ukraina, które odbędzie się w dniach 24-25 stycznia w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego.

Głównym celem wydarzenia jest umacnianie dialogu i rozwoju współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym integracja Ukrainy z Unią Europejską. Tematyka obecnej edycji skupia się wokół kwestii związanych z kontynuacją procesu reform i modernizacji Ukrainy w sytuacji możliwych zmian na szczycie władzy w Kijowie, w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz w kontekście wojny na wschodzie kraju i okupacji Krymu przez Federację Rosyjską.

Forum Europa – Ukraina jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku przypada jego dwunasta edycja. Forum po raz trzeci jest organizowane wspólnie z województwem podkarpackim, co jest konsekwencją podpisania we wrześniu 2016 roku umowy partnerskiej.

Forum jest skierowane do samorządowców, polityków, przedstawicieli instytucji publicznych i okołobiznesowych, a także przedstawicieli biznesu, zatem wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy oraz krajów Unii Europejskiej.

Trzydzieści paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym, które odbędą się w tych dniach, zostało podzielone na kilka bloków tematycznych, w tym: Polityka międzynarodowa, Gospodarka i rozwój, Społeczeństwo i reformy, Integracja europejska i reformy.

Wydarzenie będzie także okazją do prezentacji firm i nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z uwagi na towarzyszące przedsięwzięciu III Targi Wschodnie.

Na targach zaprezentują się firmy z różnych branż: informatyki i nowych technologii, finansów, ubezpieczeń, budownictwa, motoryzacji i lotnictwa, FMCG, HR oraz wiele innych. Swoje stoiska będą miały także polskie oraz ukraińskie instytucje i regiony. Targi będą miały charakter otwarty, a wstęp do części wystawienniczej będzie bezpłatny.

Podkarpackie jest naturalną bramą dla Ukrainy na Unię Europejską i odwrotnie. Jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii, Polska i Ukraina w paśmie przygranicznym obejmującym województwo podkarpackie korzystały z europejskich programów transgranicznych. Są one wykorzystywane już w kolejnej perspektywie finansowej i wspierają transgraniczne procesy rozwojowe poprzez współfinansowanie różnorodnych projektów.

Program Polska-Białoruś-Ukraina w obecnej perspektywie finansowej, pod względem budżetu jest największym programem transgranicznym na lądowych granicach Unii Europejskiej. Granty o łącznej wartości ponad 170 mln euro dofinansowują projekty z zakresu: ochrony oraz promocji przygranicznego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, poprawy infrastruktury i zwiększenia dostępności regionów, procedur i obsługi przejść granicznych, jak również z zakresu rozwoju służby zdrowia i usług socjalnych.

Rynek ukraiński staje się również atrakcyjny dla polskich inwestorów. Na Ukrainie z sukcesem inwestują między innymi: Nowy Styl – zakład produkcyjny w Charkowie, Inglot mający swoje sklepy we Lwowie, Kijowie, Charkowie, a także Śnieżka, która jest liderem farb i lakierów nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie, gdzie firma ma swój zakład produkcyjny.

Forum Słowackie

Drugiego dnia Forum Europa – Ukraina (25 stycznia), w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym odbędzie się równocześnie Forum Słowackie pod nazwą: „Współpraca transgraniczna - dotychczasowe projekty i plany na przyszłość”. Udział w Forum wezmą między innymi przedstawiciele samorządów województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego oraz ich odpowiednicy po stronie słowackiej – z Kraju Preszowskiego i Żylińskiego.

Uczestnicy Forum skupią się na tematyce związanej ze współpracą w ramach programu transgranicznego PL-SK. W ramach Forum odbędą się panele dyskusyjne poświęcone między innymi: ochronie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po obu stronach granicy, promocji dziedzictwa kulturalnego, interkulturowości, a także projektom infrastrukturalnym i ich wpływie na mobilność mieszkańców pogranicza, czy przyszłości współpracy transgranicznej. Podczas forum będzie prezentowany m.in. projekt: „Szlak kultury Wołoskiej”, który został wyróżniony na zeszłorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4