Rzeszów przez 2 dni stolicą Bałkanów Zachodnich. Zobaczcie co się dzieje

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 czerwca 2019

W środę, 5 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęło się Forum Miast i Regionów poświęcone przyszłości państw regionu Bałkanów Zachodnich w perspektywie ich dołączenia do Unii Europejskiej oraz działaniom inwestycyjnym na tym terenie. W forum udział biorą m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, a także delegacje państw bałkańskich, przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej oraz eksperci z dziedziny gospodarki, inwestycji i współpracy międzynarodowej.

- Dzisiaj można powiedzieć, że Rzeszów staje się na dwa dni stolicą Bałkanów Zachodnich. Chcemy podczas forum pokazać szczególnie na przykładzie Polski, jak wyglądała nasza droga do UE oraz to jak nasz kraj rozwinął się dzięki wstąpieniu do wspólnoty europejskiej – powiedział minister Kwieciński, który podkreślił, że organizacja tego typu wydarzenia właśnie w Rzeszowie, to bardzo trafny wybór, ponieważ Podkarpacie jest dobrym przykładem wpływu transformacji gospodarczej na region.

Fot. Paweł Bialic

Organizacja forum, które potrwa do 6 czerwca jest związana z tzw. Procesem Berlińskim czyli inicjatywą kilku krajów UE (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch), mającej na celu przybliżenie krajów Bałkanów Zachodnich (Serbia, Czarnogóra Kosowo, Macedonia Północna, Albania oraz Bośnia i Hercegowina) do wspólnoty europejskiej. Polska w tym roku sprawuje przewodnictwo w Procesie Berlińskim i według marszałka Władysława Ortyla nasz kraj można uznać za przykład państwa, które może poszczycić się skutecznym wykorzystywaniem funduszy europejskich.

- Myślę, że to ważna sprawa, aby nasze pozytywne doświadczenia z wykorzystywania funduszy europejskich przedstawiać państwom, które aspirują do tego aby być częścią Unii Europejskie. Mamy teraz dobry czas na pewne podsumowania, bo przecież świętujemy 15 lecie obecności w UE – stwierdził Władysław Ortyl, który za przykład skutecznego wykorzystania środków europejskich podał G2A Arenę sfinansowaną w dużej części z programu Polska Wschodnia, mającego pomóc w rozwoju biedniejszych regionów UE.

Fot. Paweł Bialic

Zastępca dyrektora generalnego w Dyrekcji ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia w Komisji Europejskiej, Maciej Popowski przedstawił natomiast jak na ten moment z perspektywy KE, wygląda sprawa przystąpienia państw z rejonu Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej.

- Jeśli patrzymy na ilość otwartych etapów negocjacyjnych to w najlepszej sytuacji są Serbia i Czarnogóra, ponieważ odpowiednio wcześnie rozpoczęto negocjacje akcesyjne. Pozostałe kraje takie jak Macedonia Północna czy Albania mają również szanse żeby dogonić wspomniane państwa - powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Według Macieja Popowskiego w trudniejszej sytuacji jeżeli chodzi o akces do Unii Europejskiej znajduje się Bośnia i Hercegowina, która na razie otrzymała negatywną opinię Komisji Europejskiej w związku z problemami gospodarczymi oraz konstytucjonalnymi w tym kraju.

Oprócz procesu akcesyjnego państw bałkańskich, podczas forum poruszone zostaną kwestie związane ze współpracą gospodarczą na linii Polska-Bałkany Zachodnie. Jeden z paneli dyskusyjnych będzie dotyczył międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4