Sieć 5G ma powstać w Rzeszowie. Pierwszy krok - autobus autonomiczny

KATEGORIA: GOSPODARKA / 6 lipca 2019

Fot. Karol Woliński

Możliwe, że już w przyszłym roku w Rzeszowie będzie funkcjonował internet mobilny piątej generacji, czyli publiczna sieć 5G. W piątek podpisano w tej sprawie list intencyjny, pod którym swoje podpisy złożyli prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz przedstawiciele firm Exatel – jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych w kraju, a także Fibrain i Varioedge - specjalizujących się w produkcji infrastruktury sieciowej. Pierwszym elementem, który będzie związany z uruchomieniem sieci 5G w Rzeszowie, ma być autonomiczny autobus miejski.

- Na ograniczonym terenie Rzeszowa będziemy chcieli zbudować wdrożyć i testować sieć 5G, która umożliwi większą przepustowość, zwiększy ofertę usług dla mieszkańców i da podstawy do tego, aby uruchomić linię autonomicznego autobusu służącego w komunikacji miejskiej - powiedział podczas konferencji prasowej związanej z podpisaniem listu intencyjnego wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

Autobus autonomiczny miałby funkcjonować na zasadzie programu pilotażowego i znamy już wstępny plan trasy, po której miałby się poruszać. Jak powiedział wiceprezydent Ustrobiński byłoby to połączenie pomiędzy Dworcem Głównym PKP w Rzeszowie, a Dworcem Lokalnym przy ul. Towarnickiego. Autobus miałby zaczynać trasę z Dworca Lokalnego i przez ul. Jabłońskiego, ul. Grottgera i ul. Asnyka kończyć kurs na Dworcu Głównym PKP. Możliwe, że autobus będzie przejeżdżał również przez ulice Żeromskiego i Św. Mikołaja. Prezydent Tadeusz Ferenc zdradził podczas konferencji, że dalekosiężnym celem Rzeszowa powinno być połączenie autobusu autonomicznego z lotniskiem w Jasionce.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza rozpoczęcie działań związanych z uruchomieniem sieci 5G w Rzeszowie. Na razie nie dowiedzieliśmy się ile tego typu projekt miałby kosztować, ani kiedy dokładnie wspomniana technologia mogłaby pojawić się w Rzeszowie.

- Nikt przed nami tego nie robił, dlatego nie mamy dokładnych ram czasowych ani kosztorysu ale przy wsparciu naszych partnerów i miejmy nadzieje bez żadnych niespodzianek można powiedzieć, że w przyszłym roku będziemy mówić o konkretach - powiedział Marek Ustrobiński.

Technologia 5G w Polsce była już testowana m.in. w Warszawie, natomiast jak podkreśla wiceprezes zarządu firmy Exatel, Rafał Magryś, podpisanie listu intencyjnego jest pierwszą sytuacją, w której technologia 5G zostanie wdrożona w miejską przestrzeń.

- Podpisujemy to porozumienie i według naszej wiedzy, jest to pierwsza tego typu inicjatywa, która mówi o konkretnym zastosowaniu sieci 5G w Polsce - stwierdził Rafał Magryś.

Technologia 5G ma pozwolić na transfer danych z prędkościami nawet do 20 Gb/s czyli ponad 60-krotnie więcej niż oferują obecnie obsługiwane sieci 4G/LTE (ok. 300 Mb/s). Oprócz tego, nowa technologia ma pozwolić na obsługę znacznie większej ilości urządzeń na danej powierzchni. Według Marcina Słowika, członka zarządu firmy Fibrain, sieć 5G może w niedalekiej przyszłości mieć ogromny wpływ na ludzkie życie.

- To nie jest tylko szybki internet, ale jest to szereg usług, o których na dzień dzisiejszy możemy nie mieć pojęcia. Szacuje się, że w 2022 roku każde gospodarstwo domowe będzie posiadało 500 urządzeń komunikujących się z siecią i to nie będzie tylko lodówka, która sama zamówi jedzenie ale na przykład funkcje związane z wezwaniem karetki do chorego - tłumaczył członek zarządu Fibrain.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4