Ratusz straszy wzrostem cen prądu dla MPWiK. PGE Obrót: to oferta wstępna

KATEGORIA: GOSPODARKA / 12 lipca 2019

Fot. Pixabay.com

Wzrost cen energii to efekt polityki Unii Europejskiej i mówiąc w skrócie wynika z restrykcyjnych opłat za emisję CO2 przez elektrownie węglowe ustalanych przez Komisję Europejską. Ta prawda jest jednak dla niektórych niewygodna i np. opozycji wygodniej jest twierdzić, że za podwyżki odpowiadają głównie obecnie rządzący i zależne od nich państwowe spółki. Taką właśnie narrację prowadzą też od pewnego czasu władze Rzeszowa.

W piątek prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zwołał konferencję prasową, na której poinformował o wstępnej propozycji podwyżki cen za energię elektryczną oferowanej Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przez państwową spółkę PGE Obrót S.A. z siedzibą również w stolicy Podkarpacia. Reakcją włodarza rzeszowskiego ratusza jest pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego, którego treść przekazano dziennikarzom. Pisanie tego typu protestacyjnych listów to stały element wykorzystywany przez prezydenta Rzeszowa.

Jak czytamy we wspomnianym piśmie, cena energii elektrycznej dla MPWiK miałaby w przyszłym roku wzrosnąć od 190 zł/MWh do 325 zł/MWh. Łatwo więc wyliczyć, że cena wzrosłaby w tym przypadku o 71 procent. Zdaniem władz Rzeszowa tego typu oferta świadczy o nieuczciwych praktykach PGE Obrót.

- Mieszkańcy ostatecznie nie powinni ponosić ciężaru nieodpowiedzialnej polityki cenowej wskazanego koncernu i tym samym partycypować w opłacaniu niezwykle wysokich wynagrodzeń prezesów państwowych spółek - napisał w piśmie zaadresowanym do Mateusza Morawieckiego, prezydent Tadeusz Ferenc, który krytykuje roczne zarobki prezesów PGE. Pismo poza premierem zostało również zaadresowane do parlamentarzystów.

PGE Obrót odpowiadając na zarzuty władz miasta zwraca jednak uwagę, że to sama spółka MPWiK Rzeszów zwróciła się do PGE Obrót o wycenę oferty na sprzedaż energii elektrycznej i jest to wycena mająca pozwolić na rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie.

- MPWiK w Rzeszowie poprosił PGE Obrót o wstępną ofertę sprzedaży energii elektrycznej na lata 2020-2021, aby zacząć rozmowy ze spółką i skorzystać z doradztwa w zakresie funkcjonowania rynku - tłumaczy nam Mariusz Majewski, kierownik Zespołu Komunikacji Zewnętrznej i Wewnętrznej spółki PGE Obrót.

Co więcej, według PGE Obrót współpraca z MPWiK Rzeszów układa się dobrze.

- MPWiK zwrócił się z taką prośbą, ponieważ jest zadowolony z partnerstwa biznesowego realizowanego z PGE Obrót. Pod koniec 2017 r. przedsiębiorstwo podpisało z nami umowę na sprzedaż energii w latach 2018-2019, uzyskując dzięki temu atrakcyjną cenę. Warto podkreślić, że największą dynamikę jeśli chodzi o ceny na Towarowej Giełdzie Energii obserwowaliśmy w pierwszej połowie 2018 roku - mówi nam przedstawiciel spółki energetycznej.

Mimo tego, że są to wstępne wyliczenia, w dodatku zlecone przez samą spółkę, prezes MPWiK Robert Nędza stwierdził, że proponowane podwyżki są niczym nieuzasadnione i wpłyną i mogą wpłynąć na kieszenie mieszkańców oraz firm funkcjonujących w Rzeszowie.

- Taka podwyżka bez żadnego uzasadnienia jest niedopuszczalna. Jesteśmy jedną z największych spółek w mieście jeżeli chodzi o odbiór prądu. Taka podwyżka wpłynie na odbiorców naszych usług czyli mieszkańców, ale i również przemysł – powiedział prezes MPWIK, który podkreślał, że Rzeszów może pochwalić się najniższą ceną opłat jeżeli chodzi o wodę i ścieki wśród miast wojewódzkich.

Zdaniem prezesa MPWiK Rzeszów wprowadzenie wyższych cen energii elektrycznej spowoduje wzrost kosztów eksploatacyjnych wynoszących obecnie około 40 mln zł o 10 procent. Dla mieszkańców, uwzględniając inne czynniki związane z działalnością MPWiK podwyżka cen za energię elektryczną miałaby przełożyć się na wzrost cen za wodę i ścieki również o około 10 procent.

- Biorąc pod uwagę powyższe fakty, 71 proc. o których mówią przedstawiciele Ratusza, to efektowna liczba, która jednak w żaden sposób nie oddaje prawdziwego obrazu realiów rynkowych, które obowiązują zarówno sprzedawcę jak i klienta. W piątek rano w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciel Spółki przekazał szczegółowe informacje w tym zakresie - odpowiada z kolei Mariusz Majewski z PGE Obrót.

Władze Rzeszowa oraz przedstawiciele spółki energetycznej zapowiadają, że negocjacje w tej sprawie będą dalej prowadzone.

Red.

Konferencje w ratuszu mają swoją dramaturgię, zwłaszcza, jeśli towarzyszy im negatywna narracja. Stąd obecność u boku prezydenta Tadeusza Ferenca jego zastępcy, najważniejszych urzędników, radnych itp.
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4