Prohibicja na rzeszowskim Śródmieściu zniesiona. Po 22.00 kupisz już alkohol

KATEGORIA: GOSPODARKA / 1 sierpnia 2019

Fot. Christiann Koepke - unsplash

Od prawie tygodnia (26 lipca) na terenie osiedla Śródmieście w Rzeszowie po godzinie 22.00 znowu legalnie można sprzedawać i kupować alkohol w sklepach. Uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność uchwały zakazującej sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00 do 6.00 rano, na wspomnianym już wyżej osiedlu. Uchwała została przegłosowana w grudniu 2018 roku przez Radę Miasta Rzeszowa, a sam zakaz wszedł w życie 1 lutego 2019 roku i obowiązywał prawie 6 miesięcy.

Przywołana tu uchwała - jak pamiętamy, wzbudzała mieszane uczucia, a z pewnością duże kontrowersje. Głównym powodem takiej decyzji radnych było niezadowolenie niektórych mieszkańców Śródmieścia, którzy informowali o nocnych zakłóceniach porządku w pobliżu jednego ze sklepów znajdującego się przy ul. Matejki. Mieszkańcy zgłosili swoje uwagi prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi podczas jednego z październikowych spotkań i to właśnie prezydent Rzeszowa był inicjatorem i główmy popierającym wprowadzenie tej uchwały. Taka decyzja władz miasta została odebrana jako cios w wolność handlową przez właścicieli sklepów, które sprzedawały alkohol po godzinie 22.00, ponieważ właśnie w tych godzinach często ich zyski były największe.

W związku z tym, dwóch przedsiębiorców zaskarżyło tą uchwałę miejskich radnych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. W maju 2019 roku sąd przyznał im rację stwierdzając, że uchwała przyjęta przez Radę Miasta Rzeszowa narusza prawo. Jako przykład podano kilka argumentów, w tym m. in. bezpodstawność wprowadzania zakazu na całym osiedlu w związku z problemem dotyczącym tylko jednego sklepu, czy też nikły wzrost bezpieczeństwa po wprowadzeniu zakazu. A to właśnie, miało być jednym z głównych argumentów wprowadzenia tego zakazu.

W połowie lipca 2019 roku władze Rzeszowa zdecydowały, aby nie odwoływać się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co automatycznie oznaczało, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie stanie się prawomocny. Niezadowoleni przedsiębiorcy na wieść o takiej decyzji rzeszowskiego ratusza odetchnęli z ulgą.

- Ostatnie miesiące były dla nas bardzo stresujące w związku z wprowadzeniem zakazu i rozprawą sądową. Cieszymy się, że sąd przychylił się do naszych argumentów i uchwała została unieważniona. Teraz chcemy ponownie przystosować działalność naszego sklepu do warunków już bez zakazu – powiedziała nam Grażyna Skworon, franczyzobiorca sklepu sieci Al.Capone, który właśnie był objęty tym zakazem.

Jak wiadomo wprowadzenie tego zakazu sprzedaży alkoholu spowodowało m. in. ograniczenie godzin pracy sklepu należącego do PSS „Społem” Rzeszów, który znajduje się przy ul. Asnyka. Przed zakazem sklep funkcjonował całodobowo, a od 1 lutego tylko do godziny 22.00.

Obecnie, jak słyszymy od rzecznika prasowego PSS „Społem” Rzeszów Wiesława Kuźniara, trwają analizy w kierownictwie firmy, dotyczące tego w jakim kształcie będzie funkcjonował popularny niegdyś Super Sam.

- Godziny pracy naszego sklepu na razie się nie zmieniają. Chcemy przeanalizować całą sytuację pod kątem dojazdu pracowników, bezpieczeństwa oraz oczywiście ekonomii - mówi nam Wiesław Kuźniar.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4