Ważne zmiany od jesieni. Obniżka PIT i 500 plus dla niepełnosprawnych

KATEGORIA: GOSPODARKA / 12 sierpnia 2019

Fot. Pixabay.com

Rzeszowscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Wróblewska i Andrzej Szlachta poinformowali w poniedziałek o nadchodzących zmianach związanych z obniżeniem podatku PIT oraz dodatkowych świadczeniach finansowych dla osób niepełnosprawnych.

Już od 1 października podstawowa, niższa stawka podatku od osób fizycznych - PIT ma ulec zmniejszeniu o jeden punkt procentowy z 18 do 17 procent, co ma spowodować pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych w kieszeni. Jak twierdzi poseł Andrzej Szlachta, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podatek od osób fizycznych zostanie obniżony po raz pierwszy od wielu lat.

- Obniżony zostanie podatek, który obejmuje obecnie około 25 mln podatników. Obniżenie podatku będzie dotyczyło osób zarabiających rocznie do 85 528 zł. Przełoży się to w praktyce również na kwotę kosztów uzyskania przychodu - mówił poseł Andrzej Szlachta twierdząc, że wprowadzenie tego typu zmian w prawie podatkowym było możliwe w związku z dobrą koniunkturą polskiej gospodarki.

Przewiduje się, że, przy wynagrodzeniu za pracę w wysokości 2 250 zł (czyli minimalnym wynagrodzeniu w 2019 roku) zysk roczny na osobę wyniesie 472 zł. Przy średnim wynagrodzeniu równym 4 765 zł zysk wyniesie rocznie 732 zł.

Posłowie PiS Krystyna Wróblewska i Andrzej Szlachta w czasie poniedziałkowej konferencji
Fot. Karol Woliński

Posłowie PiS poinformowali również o wprowadzeniu świadczenia 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Ustawę w tej sprawie niedawno podpisał prezydent Andrzej Duda, a wnioski dotyczące wypłaty świadczeń będzie można składać już od 1 października. Pierwszych wypłat będzie można się spodziewać już w listopadzie.

- Dzięki tej ustawie, świadczeniem będzie mogło być objęte 800 tys. osób rocznie, na co rząd ma przeznaczyć około 4,5 mld zł w każdym roku. Uważamy to za przełom w polityce socjalnej i nie zostawiamy osób niepełnosprawnych w potrzebie - przekonywała posłanka Krystyna Wróblewska.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi tu konkretnie o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej, egzystencji czy o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji).

Aby uzyskać pomoc finansową w ramach 500 plus dla niepełnosprawnych kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może jednak przekroczyć 1600 zł.

- Będzie to pomoc „złotówka za złotówkę” czyli jeżeli ktoś otrzymuje rentę specjalną w wysokości 1100 zł to otrzyma w ramach świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych całą kwotę czyli 500 zł, natomiast jeżeli renta specjalna wynosi przykładowo 1400 zł, to taka osoba otrzyma 200 zł w ramach nowego świadczenia - tłumaczyła Krystyna Wróblewska.

Aby starać się o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych, trzeba będzie złożyć wniosek do placówki ZUS lub innego organu czyli na przykład KRUS czy Wojskowego Biura Emerytalnego. Co ważne świadczenie będzie również zwolnione z opodatkowania i nie będzie zaliczało się do wydatków na cele rehabilitacyjne.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4