Kongres 590 już 7 i 8 października w Jasionce. Będzie prezydent i premier

KATEGORIA: GOSPODARKA / 3 października 2019

Marszałek Władysław Ortyl i prezydent Andrzej Duda otworzą w poniedziałek Kongres 590 w Jasionce
Fot. Paweł Bialic

Czwarta edycja Kongresu 590 odbędzie się już za kilka dni - 7 i 8 października 2019 r. w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Kongres 590 to unikalne forum wymiany doświadczeń, idei i argumentów pomiędzy przedstawicielami biznesu, świata nauki, polityki i administracji. To miejsce, gdzie o przyszłości rozmawiają innowatorzy, twórcy kultury i liderzy opinii. O wyjątkowości Kongresu stanowi m.in. fakt, że patronują mu i wspierają najważniejsze instytucje państwa polskiego, z prezydentem RP i prezesem Rady Ministrów na czele.

Wystąpienie otwierające prezydenta Andrzeja Dudy przewidziano 7 października o godz. 12.40, natomiast premier Mateusz Morawiecki wystąpi w drugim dniu Kongresu 590, 8 października o godz. 12.30.

Wśród bloków tematycznych są: „Nowe wyzwania”, „Potencjał 590”, „Nowoczesny biznes – instytucje i relacje”, „Polska – Europa – Świat”, „Międzypokoleniowa solidarność społeczna”, „Nauka”, „Zrównoważony system finansowy”, „Klimat, Energia, Racja Stanu”. Towarzyszyć im będą: Strefa debat, Forum Partnerów, Warsztaty i Scena MSP.

Tegoroczna edycja Kongresu 590 została rozszerzona o warsztaty dla przedsiębiorców. – To unikalna okazja, by wraz z najlepszymi fachowcami szukać rozwiązań konkretnych problemów biznesowych – zapowiada prezes Kongresu 590 Łukasz Oprawski.

Jakie jest znaczenie umowy o wolnym handlu zawartej między Unią Europejską a Japonią? Jak uwolnić polski potencjał na nowym rynku? Czy szacunkowy wzrost PKB w oparciu o JEFTA jest realny? Jak wpłynie zniesienie barier celnych w handlu z takimi państwami jak Wietnam na polskich producentów? Czy różnice kulturowe rzeczywiście wpływają na prowadzenie biznesu? To tylko niektóre pytania, na które spróbują odpowiedzieć uczestnicy warsztatów dotyczących praktycznych aspektów współpracy z Azją.

- Innym projektem tego typu są warsztaty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, gdzie eksperci NCBR wyjaśnią, jak rozumieją innowacje, czym w praktyce jest projekt badawczo-rozwojowy a także jakie koszty każdy przedsiębiorca może sfinansować podczas realizacji projektu ze wsparciem Centrum czy jakich błędów unikać składając wniosek o dofinansowanie – dodaje Łukasz Oprawski. – Warsztaty doskonale uzupełniają podstawową ofertę Kongresu, jaką są panele i wystąpienia gości. Liczę, że na stałe pozostaną w agendzie wydarzenia i będziemy je, we współpracy z partnerami, z roku na rok rozwijać.

Perspektywa globalnej zmiany w obszarze relacji międzynarodowych i nowy paradygmat współpracy między państwem a biznesem to jedne z ważniejszych tematów tegorocznego Kongresu 590. Wśród innych bloków tematycznych są segmenty poświęcone klimatowi i energetyce, relacjom w świecie nowoczesnego biznesu a także nowym narzędziom kooperacji naukowców z przedsiębiorcami. Nowym, niekonwencjonalnym formatem spotkań będą od tego roku specjalne fora tematyczne, dotyczące elektromobilności, gamingu czy handlu.

Z kolei Strefa Debat Kongresu 590 to angażujące gości spotkania organizowane w foyer obiektu, gdzie przez dwa dni Kongresu przewija się najwięcej osób. Żywe, pełne emocji rozmowy, prowadzone są jednak według najwyższych standardów, z poszanowaniem różnych punktów widzenia. Otwarta formuła spotkań sprawia, że nie ma tu biernych widzów, a poruszane tematy nikogo nie pozostawią obojętnym.

Spotkania będą prowadzone przez ekspertów (tzw. moderatorów) specjalizujących się w wybranej tematyce. Ścierane będą różne wizje i poglądy, dzięki którym zostaną wypracowane rozwiązania ułatwiające rozwój polskiej przedsiębiorczości oraz całego kraju.

W tym roku Strefa Debat współorganizowana jest z Polską Agencją Prasową, a część z nich będzie moderował Prezes PAP – Pan Wojciech Surmacz. Więcej na ten temat: www.kongres590.pl/temat/strefa-debat

Strefa Debat przyciąga zróżnicowaną tematyką. Omawiane będą m.in. wyzwania i zagrożenia związane z branżą budowlaną oraz szanse polskich przedsiębiorców na podbój rynków zagranicznych. Dużo miejsca zajmą debaty poświęcone Polsce wschodniej. Czy inwestycje w ten region mogą stać się motorem napędowym rozwoju gospodarczego? Jaki jest obecny ekosystem startupów w Polsce wschodniej? Jak wygląda ten region na tle innych części kraju? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy kolejnych debat. Ciekawie zapowiada się również dyskusja poświęcona polskiej turystyce oraz polskiemu wkładowi w funkcjonowanie Unii Europejskiej.

Agenda oraz aktualności dotyczące Kongresu 590 znajdują się na stronie: https://kongres590.pl. Rejestracja uczestników: https://rejestracja.kongres590.pl/

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4