Tydzień mobilności w Rzeszowie. Ratusz chwali się eko - stacją dla hulajnóg

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 22 września 2021

Na placu Wolności stanęła na próbę ekologiczna stacja ładowania hulajnóg elektrycznych, która jest zasilana panelem fotowoltaicznym. Ponoć to pierwsza na świecie tego typu stacja.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w środę 22 września podsumował kończący się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego głównym punktem było czasowe zamknięcie fragmentu ul. Jagiellońskiej dla ruchu samochodów. Przy okazji konferencji podsumowującej Tydzień Mobilności w Rzeszowie, zaprezentowano ekologiczną i nowatorską stację ładowania hulajnóg elektrycznych, która na razie testowo będzie funkcjonować w centrum miasta.

Darmowa komunikacja miejska

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jak twierdził w środę prezydent Konrad Fijołek, w tym roku był wyjątkowo głośny, a zakończył go dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miała to być forma promocji idei zrównoważonej mobilności, która zakłada wybór, jeżeli jest to tylko możliwe, innych form przemieszczania się po mieście niż samochód.

- Mam wrażenie, że w Rzeszowie jest z tym coraz lepiej. Dzisiaj gdy jechałem autobusem do pracy, to widziałem duże zainteresowanie ze strony mieszkańców możliwością korzystania z miejskiej komunikacji - mówił prezydent Rzeszowa.

Konrad Fijołek podkreślał to, jak ważne jest promowanie transportu zeroemisyjnego. Mówił w tym kontekście o m.in. hulajnogach elektrycznych. W środę wypożyczalnia Blinke City, w ramach ETZT również udostępniła te pojazdy za darmo mieszkańcom Rzeszowa.

Fot. Karol Woliński

Solarna stacja ładowania hulajnóg

W związku ze środkiem transportu jakim jest hulajnoga elektryczna, w środę zaprezentowano również ciekawe rozwiązanie dotyczące ładowania właśnie tych pojazdów. Na placu Wolności, przy przystanku autobusowym w rejonie galerii Center Park stanęła ekologiczna stacja ładowania hulajnóg elektrycznych, która jest zasilana panelem fotowoltaicznym. To wynik współpracy Rzeszowa z firmą SEEDiA. Jak podkreślał prezes tej firmy Piotr Hołubowicz, ma to być pierwsza na świecie tego typu stacja. W Rzeszowie stanie na razie na próbę.

- Pilotaż potrwa trzy miesiące. Zobaczymy jak będą z niej korzystać mieszkańcy i na ile będzie duża rotacja zarówno od Blinkee jak i innych operatorów. Jeśli mieszkańcom spodoba się tego typu technologia, będziemy mieli pole do tego, aby zainstalować ich więcej - zaznaczył prezes firmy SEEDiA.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek na miejskiej hulajnodze.
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Ładowarka będzie dostępna dla wszystkich hulajnóg, zarówno tych dostępnych w ramach wypożyczalni działających w Rzeszowie, jak i tych które możemy zakupić sobie na własność. Oprócz ładowania hulajnóg w sposób całkowicie ekologiczny, stacja ma spełniać również funkcję porządkową. Będzie ona równocześnie miejscem, gdzie można zaparkować pojazd po zakończeniu użytkowania. O praktycznym zastosowaniu tego urządzenia opowiadał Kamil Klepacki z Blinkee.City.

- Taka stacja zmniejsza nasze zaangażowanie operacyjne, pozwala w sposób prostszy i mniej ingerujący w przestrzeń publiczną ładować, wymieniać i udostępniać pojazdy użytkownikom - tłumaczył przedstawiciel Blinkee City.

Emocje na ul. Jagiellońskiej

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Rzeszowie zaplanowano wiele różnych wydarzeń, niestety niektóre zostały odwołane z powodu pogody. Mimo to udało się m.in. otworzyć kładkę rowerową przy moście Karpackim.

W czasie Tygodnia Mobilności największe dyskusje wywołało natomiast ograniczenie ruchu samochodów na części ul. Jagiellońskiej i stworzenie tam czegoś w rodzaju miejskiego deptaka. Pomysł wzbudził różne emocje, szczególnie wyartykułowali je tamtejsi mieszkańcy i przedsiębiorcy. Mieli uwagi do ratusza w kwestii zabrania im miejsc parkingowych, czy ograniczenia dojazdu służb medycznych. Prezydent tłumaczył im, że zamknięcie fragmentu ulicy potrwa tylko tydzień i ma za zadanie pobudzić debatę społeczności Rzeszowa na temat wprowadzenia takiego rozwiązania w przyszłości.

W środę w ostatni dzień funkcjonowania testowego deptaka przy ul. Jagiellońskiej prezydent Rzeszowa żałował, że w pokazaniu wszystkich plusów tego rozwiązania przeszkodziła mu pogoda. Tym nie mniej jak zapowiedział, od przyszłego tygodnia rozpoczną się rozmowy z mieszkańcami na temat przyszłych możliwych zmian organizacji ruchu samochodowego w tej okolicy.

- Debata i dyskusja jaka odbyła się w tej sprawie bardzo mnie cieszy, pokazuje że jest sens takich działań. Musimy uwzględnić interesy mieszkańców, ale mamy też pozytywne sygnały o pomyśle stworzenia tam deptaka miejskiego zaznaczył prezydent Fijołek.

Przypomnijmy, że w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, który rozpoczął się 16 września, ruch samochodów miał zostać również ograniczony przy części ul. Mickiewicza – od Rynku do skrzyżowania z ul. Gałęzowskiego. Tam eksperyment miał potrwać dwa dni. Niestety zmienne warunku pogodowe pokrzyżowały władzom Rzeszowa wdrożenie tej (także testowej) zmiany. W przyszłości prezydent Fijołek również w tym miejscu myśli o stworzeniu miejskiego deptaka.

Karol Wolinski

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4