Nauka zdalna. Od piątku mniej kursów autobusów miejskich w Rzeszowie!

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 26 stycznia 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Od najbliższego piątku, 28 stycznia będzie mniej kursów linii autobusów miejskich w Rzeszowie obsługiwanych przez MPK. Będą one jeździć według rozkładów dla dni bez nauki szkolnej. Decyzja ma związek z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach.

We wtorkowy wieczór minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił decyzję co do kontynuowania nauki stacjonarnej w szkołach.

- Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj, musieliśmy podjąć decyzje o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych – mówił minister edukacji podczas konferencji prasowej. Od czwartku naukę stacjonarną kontynuować będą przedszkola, zerówki i klasy 1-4. - Uczniowie klas 5, 6, 7, 8 oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalnych do końca ferii zimowych – dodawał szef resortu edukacji.

Maturzyści mają wciąż mieć możliwość fizycznego odbycia indywidualnych i grupowych konsultacji. W wypadku szkół specjalnych decyzja co do trybu nauczania będzie należała do władz placówek i rodziców. Bursy pozostaną otwarte. Praktyczna nauka zawodu nie zostanie ograniczona.

Jak zapewniał minister edukacji, powodem decyzji jest wzrastająca liczba infekcji wariantu Omikron. Przemysław Czarnek podkreślał, że zamknięcie szkół oznacza dla większości uczniów jedynie 2 tygodnie ograniczenia kontaktów społecznych. Reszta czasu izolacji przypada bowiem na okres wolny od szkoły.

W ślad za tą decyzją Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował w środę (26 stycznia), że „w związku z obowiązującym stanem epidemii, ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty oraz wprowadzeniem nauki zdalnej od najbliższego piątku tj. 28 stycznia 2022 r. do odwołania komunikacja miejska będzie funkcjonować według rozkładów jazdy dla dnia roboczego wolnego od nauki szkolnej”.

Ograniczenia będą dotyczyć linii: 0A, 0B, 13, 17, 18, 19, 34, 60 i 61. To oznacza, że np. na głównych liniach takich jak 0A, 0B, 18 i 19 w godzinach 8:00-14:00 autobusy będą kursować nie co 12 minut jak w dni szkolne, ale co 18 minut.

Zmiany w rozkładzie jazdy będą obowiązywać do odwołania.

Ponadto ZTM poinformował o zasadach funkcjonowania w okresie wprowadzenia w administracji publicznej pracy zdalnej.

Jak zaznaczają pracownicy tej miejskiej jednostki, w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie funkcjonuje bezpośrednia obsługa klienta jednakże w związku z wprowadzeniem częściowo pracy zdalnej proszą o wcześniejsze uzgodnienie terminu załatwienia sprawy za pośrednictwem telefonu lub maila.

Przyjęcie stron odbywa się z zachowaniem obowiązujących reżimów sanitarnych. Każdy z interesantów zobowiązany jest nosić maseczkę. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób realizujących zadania z zakresu obsługi interesantów. W dalszym ciągu nie jest pełniony dyżur w sprawie odwołań od wystawionych wezwań do zapłaty opłaty dodatkowej (tzw. mandatów).

- Mając na celu zmniejszenie ryzyka związanego z rozwojem kolejnej fali epidemii zachęcamy Państwa do zdalnego kontaktu z urzędem w formie e-mailowej, telefonicznej oraz poprzez platformę ePUAP - proszą pracownicy ZTM.

Kontakty:

♦ sekretariat: 17 86 60 383, e-mail: ztm@ztm.erzeszow.pl;

♦ rozkłady jazdy: 17 86 60 335;

♦ windykacja: 17 86 60 359, e-mail: windykacja@ztm.erzeszow.pl;

♦ bilety: 17 86 60 360; e-mail: sprzedaz@ztm.erzeszow.pl.

- W przypadku spraw wymagających osobistego stawiennictwa w ZTM w Rzeszowie prosimy o uprzedni kontakt w celu umówienia wizyty - dodają pracownicy miejskiej jednostki.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4