150 małych tablic wydano w Rzeszowie. Na autach europejskich są nielegalne?

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 31 stycznia 2019

U góry standardowe tablice rejestracyjne, u dołu tablice jednorzędowe zmniejszone
Fot. Karol Woliński

W lipcu 2018 roku wprowadzono nowy zmniejszony rodzaj tablic rejestracyjnych, nazywany oficjalnie tablicami jednorzędowymi zmniejszonymi. Miało to sprawić ulgę właścicielom samochodów głównie amerykańskiego czy japońskiego pochodzenia, którzy posiadając tablice rejestracyjne o standardowych rozmiarach jedno czy dwurzędowe musieli je albo zaginać albo czynić inne karkołomne działania, tak aby tablica pasowała do wnęki w pojeździe. To powodowało również znaczenie gorsze konsekwencje ponieważ zagięte „duże” tablice w małej wnęce skutkowały wystawianiem mandatów przez policję.

Dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa Krzysztof Wadiak, z którym rozmawialiśmy wkrótce po wprowadzeniu nowych tablic, teraz zauważa, że mimo początkowego zainteresowania małymi tablicami, liczba wydanych tablic nie jest zbyt imponująca.

- Do tej pory wydaliśmy około 150 tablic, co pokazuje, że małe tablice nie cieszą się jakimś wielkim zainteresowaniem - twierdzi Krzysztof Wadiak.

Okazuje się jednak, że wielu właścicieli samochodów pochodzenia europejskiego, które mają standardowe wnęki na tablice decyduje się na umieszczenie tablic zmniejszonych.

- Kierowca, który wnioskuje o zmniejszone tablice rejestracyjne po prostu je otrzymuje, a cała odpowiedzialność za to w jaki sposób je zamontuje w swoim pojeździe spada na niego - mówi nam dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Faktycznie, według rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, kierowcy mieli zadeklarować, że w samochodzie posiadają wnęki przeznaczone na montaż zmniejszonych tablic.

„W przypadku wniosku o rejestrację dotyczącego pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b, właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Oświadczenie może być złożone na wniosku” - brzmi fragment rozporządzenia.

W Internecie można jednak znaleźć bardzo dużo zdjęć, na których widać samochody wyprodukowane na europejski rynek ze zmniejszonymi tablicami. Często są to nawet pojazdy w rodzaju Polskiego Fiata 126p, albo zwykłe „dostawczaki”. To najwyraźniej rodzaj mody jaka zapanowała wśród niektórych właścicieli samochodów. Czy zmniejszone tablice w standardowych wnękach rzeczywiście wyglądają dobrze? To już zależy od gustu, który jak wiadomo każdy z nas ma inny. Na pewno jednak przyciągają uwagę i zapewne o to chodzi posiadaczom tych aut. Na Facebooku powstał nawet fanpage, który prezentuje różne przykłady użycia tablic zmniejszonych na pojazdach. Sprawę ułatwia to, że za wydanie tablic zmniejszonych opłaty są takie same jak za tablice standardowe.

Jednak tych kierowców, którzy decydują się na umieszczenie zmniejszonych tablic w samochodach niedostosowanych do tego konstrukcyjnie, może spotkać niemiła niespodzianka. Po pierwsze samochód może nie przejść prawidłowo przeglądu technicznego, a po drugie policjanci ruchu drogowego widząc taki samochód mogą zatrzymać dowód rejestracyjny.

- Policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu za pokwitowaniem, w sytuacji gdy stwierdzą, że tablica rejestracyjna nie jest prawidłowo dopasowana do wnęk w samochodzie – tłumaczy nam podkomisarz Ewelina Wrona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Według doniesień medialnych niektóre wydziały komunikacji zaczęły wysyłać do właścicieli samochodów z małymi tablicami pisma z informacją o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, powołując się na artykuł 233 kodeksu karnego. Sprawa ma jeszcze drugie dno, ponieważ popularność małych tablic wśród kierowców aut, dla których nie były przeznaczone powoduje, że szybko wyczerpuje się pula ich numerów. Na każde województwo przypada tylko 17 379 kombinacji numerów na tablicach zmniejszonych.

Choć w Rzeszowie zainteresowanie zmniejszonymi tablicami było do tej pory niskie, to dało się, rzadko bo rzadko jednak zobaczyć samochód, którego kierowca chciał się wyróżnić i do swojego pojazdu zamontował mniejsze tablice, mimo iż nie było takiej konieczności. Jak widzimy, jest to niezgodne z przepisami. Kierowca, który otrzymał zmniejszone tablice rejestracyjne, a jego pojazd nie jest przystosowany do tego typu oznaczeń powinien złożyć do właściwego wydziału komunikacji wniosek o wymianę tablic na tablice standardowe. Może to oczywiście zrobić nie wnosząc żadnej opłaty.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4