Niespodzianki w przetargu na Rzeszowski Rower Miejski. Będą też hulajnogi

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 4 kwietnia 2019

Fot. Janusz Płodzień

80 rowerów 4 generacji, 20 skuterów elektrycznych oraz – uwaga! - 50 hulajnóg elektrycznych - takie wymagania określił Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie w ogłoszonym w środę przetargu na wybór operatora obsługującego w tym roku miejską wypożyczalnię rowerów. Oficjalnie przedmiotem zamówienia jest „Usługa wdrożenia, utrzymania i serwisu transportu rowerowego – Rzeszowski Rower Miejski”.

Jednak zapotrzebowanie przedstawione w specyfikacji przetargu na wybór wykonawcy obsługującego system wypożyczalni jest zgoła inne, od tego co jeszcze dwa tygodnie temu mówił nam rzecznik prezydenta Maciej Chłodnicki. Według tego, co wówczas usłyszeliśmy, operator miał zapewnić dostawę aż 200 rowerów tradycyjnych, które miałby stacjonować na 20 stacjach (3 generacja pojazdów, które można było wypożyczyć i oddać na stacji) plus 80 rowerów elektrycznych. Do tego miały dojść jeszcze skutery elektryczne w innej liczbie (mowa była o 50), dodatkowo nie było mowy o hulajnogach. Skąd taka decyzja władz miasta?

- Po dokładniejszych analizach stwierdziliśmy, że stacje rowerowe oraz rowery starszej generacji generowałyby zbyt duże koszty całej inwestycji i podjęliśmy decyzję o skupieniu się na urządzeniach tylko w 4 generacji, działających na zasadzie aplikacji mobilnej. Chcemy również sprawdzić jak mieszkańcy Rzeszowa zareagują na nowy środek transportu czyli hulajnogi elektryczne - tłumaczy nam teraz Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Poza kwestiami finansowymi można również przypuszczać, że miejscy urzędnicy mając w pamięci ostatni system rowerowy w Rzeszowie, który z sukcesem obsługiwała firma Blinkee.city oraz wcześniejszą wersję Roweru Miejskiego, który był fatalnie oceniany przez mieszkańców, nie chcieli ryzykować ponownej wpadki. Tym bardziej, że o zapotrzebowanie na hulajnogi elektryczne oraz rezygnację z rowerów trzeciej generacji na rzecz czwartej wnioskowało stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl. Prezes tego stowarzyszenia i zarazem radny miejski Daniel Kunysz nie kryje zadowolenia z takiej decyzji ZTM dotyczącej przedmiotu zamówienia.

- To na pewno krok naprzód, jesteśmy zadowoleni, że ZTM wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców, które przedstawialiśmy jako stowarzyszenie w minimalnych wymaganiach dla operatora wypożyczalni jakiś czas temu - mówi nam Daniel Kunysz.

Wypożyczalnia według informacji zwartych w opisie zamówienia ma ruszyć od 1 maja i funkcjonować do 15 listopada tego roku. Operator poza dostarczeniem sprzętu ma również prowadzić biuro obsługi klienta, udostępnić i zapewnić sprawne funkcjonowanie aplikacji mobilnej dla klienta oraz prowadzić serwis i naprawę uszkodzonych sprzętów. Wykonawca ma też zapewnić utrzymanie systemu w sprawności, na poziomie nie niższym niż 80% dostępności floty pojazdów.

Pojazdy dostarczone przez operatora mają być w jednakowej kolorystyce i nie mogą zawierać reklam poza reklamą roweru miejskiego. Firmy które będą chciały wziąć udział w przetargu muszą się jednak śpieszyć ponieważ oferty można składać tylko do 11 kwietnia. Wtedy też dojdzie do otwarcia ofert i dowiemy się również jakie środki finansowe miasto przeznaczyło na funkcjonowanie systemu miejskiej wypożyczalni rowerów w tym roku. Z informacji które uzyskaliśmy w ratuszu, ta kwota ma oscylować w okolicach 100 tys. zł.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4