Rower miejski ruszył 1 maja. Znamy cennik i szczegóły usługi

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 2 maja 2019

Fot. Karol Woliński

1 maja, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami władz miasta, ruszył ponownie system Rzeszowskiego Roweru Miejskiego. Na ulicach Rzeszowa do dyspozycji mieszkańców oddano 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych oraz nowość – 50 hulajnóg elektrycznych. W czwartek, dzień po rozpoczęciu funkcjonowania wypożyczalni, władze miasta oraz przedstawiciele operatora roweru miejskiego działającego pod znaną już marką Blinkee.City, oficjalnie zaprezentowali tegoroczny system wypożyczalni.

- Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów rowerowych w Europie. Współpracujemy z Blinkee.City już od zeszłego roku i ta współpraca układała się bardzo dobrze, więc liczymy, że będziemy działali również w przyszłości – powiedział wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

Bogusław Skorupski, przedstawiciel Blinkee.City w Rzeszowie wyjaśnił na jakiej zasadzie będzie można skorzystać z pojazdów oraz powiedział o osiągach skutera elektrycznego i hulajnogi.

- Są to pojazdy, które możemy w bardzo łatwy sposób wypożyczyć, dzięki aplikacji mobilnej Blinkee, którą możemy pobrać na każdy smartfon ze sklepu Google Play. Na aplikacji gdy stworzymy już swoje konto, wyszukujemy sobie najbliższy pojazd, następnie go wypożyczamy i jest on gotowy do uruchomienia. Na skuterze możemy przejechać około 60 km z prędkością maksymalną 50 km/h, natomiast jeżeli chodzi o hulajnogę, to dystans wynosi około 15-20 km z prędkością maksymalną 20 km/h - mówił Bogusław Skorupski z Blinkee.City.

W poprzednim roku Blinkee.City do Rzeszowa przywiozło rowery tradycyjne oraz o napędzie elektrycznym. W tym roku miasto zdecydowało się tylko na rowery o napędzie tradycyjnym, choć jak zaznacza Bogusław Skorupski, będzie możliwość wypożyczenia baterii, tak aby rower działał na napędzie elektrycznym.

Podczas konferencji przedstawiciel Blinkee.City zaprezentował również cennik dla użytkowników miejskiej wypożyczalni w Rzeszowie.

- Za minutę jazdy na skuterze zapłacimy 59 groszy, za taki sam czas jazdy na hulajnodze użytkownik zapłaci 49 groszy, natomiast 30 minut jazdy na rowerze kosztuje 1 zł - powiedział Bogusław Skorupski.

Co ważne, podobnie jak w zeszłym roku wszystkie pojazdy można zostawić w dowolnym miejscu, w obrębie strefy. Strefy funkcjonowania roweru miejskiego mają być podobne dla roweru i skutera natomiast dla hulajnogi mają one zostać ograniczone do mniejszego obszaru miasta.

- Jeżeli chodzi o rowery i skutery elektryczne, to strefy są wyznaczone w dużej części miasta, natomiast w przypadku hulajnóg strefa zostanie ograniczona do centrum miasta, głównie z powodu dużego zainteresowania tymi pojazdami i częstą koniecznością wymiany baterii - tłumaczył przedstawiciel Blinkee.City.

Miejska wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonować do 15 listopada tego roku. Za obsługę roweru miejskiego miasto w tym roku zapłaci 126 tys. zł.

Wokul

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4