Supernowoczesny dojazd szynobusami do Rzeszowa. Marszałek podpisał umowę

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 31 lipca 2019

Podpisywanie umowy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, a firmą NEWAG S.A, na dostawę taboru dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.
Fot. Karol Woliński

Mieszkańcy Podkarpacia będą jeździć supernowoczesnymi szynobusami. Wszystko to za sprawą podpisanej w środę 31 lipca umowy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i i firmą NEWAG S.A na dostawę taboru dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

10 nowoczesnych pojazdów kolejowych, w tym 8 trójczłonowych pojazdów Impuls 2 z napędem elektrycznym oraz 2 dwuczłonowe 222Ma z napędem spalinowym, będzie kursowało po trasach kolejowych województwa podkarpackiego.

- Kontrakt, który dzisiaj podpisujemy, to inwestycja jakiej na Podkarpaciu jeszcze nie było jeżeli chodzi o dostawę pojazdów taboru kolejowego. Ten zakup realizujemy w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, której całkowity koszt wyniesie około 550 mln zł i poza nowym taborem ten projekt będzie wiązał się oczywiście z poprawą jakości infrastruktury - mówił marszałek Władysław Ortyl tuż przed podpisaniem umowy na dostawę nowego taboru. Podkreślił także, iż rozwój transportu kolejowego, to jeden z głównych priorytetów dla obecnego zarządu województwa podkarpackiego.

Nowe pojazdy kolejowe będą kosztowały 195,8 mln zł, z czego 76 mln zł będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowanego ze środków krajowych i europejskich. Pozostała część tej kwoty, czyli 120 mln zł zostanie pokryta z budżetu samorządu województwa. Oprócz tego około 35 mln zł zostało zabezpieczone przez samorząd na obsługę serwisową, naprawczą i utrzymanie nowych pociągów.

Podpisana umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, a firmą NEWAG S.A, na dostawę taboru dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.
Fot. Karol Woliński

Łącznie zakupione pojazdy będą mieć ponad 3 tys. miejsc dla pasażerów, w tym 1 314 miejsc siedzących. Nowe pociągi będą kursować na liniach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w relacjach:

Rzeszów – Dębica na linii 91

Rzeszów - Przeworsk na linii 91

Rzeszów – Kolbuszowa na linii 71

Rzeszów – Strzyżów na linii 106

Rzeszów – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka

- Są to pojazdy sprawdzone, które jeżdżą już po torach w całej Polsce oraz na przykład we Włoszech. Pojazdy trafią na Podkarpacie już w III kwartale 2020 roku. - powiedział Zbigniew Konieczek, prezes firmy NEWAG S.A.

Pierwsze kursy nowych pociągów zaplanowano na 2021 rok. Najpierw będą kursowały na wybranych liniach, a po wybudowaniu w 2023 roku linii kolejowej do lotniska (Rzeszów-Jasionka), będą kursy także na tej trasie.

- Te pojazdy pozwolą dowieźć przede wszystkim pracowników strefy ekonomicznej skupionej w pobliżu lotniska w Jasionce, jak również pasażerów korzystających z lotniska - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Każdy z tych środków komunikacji będzie wyposażony w zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami LED, wewnętrznymi monitorami LCD oraz przystankowym system informacji komunikacji miejskiej. Bezpieczeństwo pasażerów będzie wspomagał system monitoringu wnętrza pojazdu oraz Intercom umożliwiający kontakt z kabiną maszynisty. Przedziały pasażerskie będą wyposażone w system gaszenia pożaru, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej z układem okien umożliwiającym swobodne przewietrzanie składu oraz system zliczania podróżnych.

Pojazdy będą przystosowane do przewożenia pasażerów z ograniczeniami ruchowymi. Dla nich będą wyznaczone specjalne miejsca wyposażone w uchwyty do zamocowania wózków inwalidzkich oraz rampy, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie pasażerom o ograniczonej możliwości poruszania się, matkom z małymi dziećmi oraz rowerzystom, dla których także będą wydzielone miejsca do przewożenia rowerów.

W każdym z tych pojazdów będzie zainstalowany system urządzeń do obsługi biletów, również z możliwością zakupu biletu. Przewidziano integrację z system miejskiej komunikacji autobusowej (ZTM) w celu korzystania z tzw. elektronicznego biletu zintegrowanego.

Wokul

Poniższe zdjęcia są materiałem promocyjnym firmy NEWAG S.A. Fotografie pochodzą ze strony: www.newag.pl

Atrybuty użytkowe pojazdów to:

- nowoczesne komfortowe, harmonijne wnętrze,

- nowoczesne systemy napędu, sterowania i diagnostyki pokładowej pociągu,

- energooszczędność,

- wydajny system klimatyzacji i ogrzewania,

- toalety dostosowane do osób niepełnosprawnych,

- przewijaki dla dzieci,

- defibrylator,

- wyznaczone miejsca dostosowane do wózków inwalidzkich,

- wysuwane stopnie celem ułatwienia wejścia do pociągu,

- rampy dla pasażerów na wózkach,

- monitoring pojazdu z rejestratorem zdarzeń,

- dynamiczna informacja pasażerska,

- bieżąca informacja o skomunikowaniu oraz bieżącym położeniu pociągu,

- miejsca na rowery,

- biletomat pokładowy na gotówkę i karty płatnicze,

- wifi, gniazda do zasilania laptopów,

- estetyczna tapicerka siedzeń wandaloodporna,

- numerowane miejsca siedzące,

- pojazdy pokryte powłoką antygraffiti,

- system wspomagania obsługi biletów elektronicznych,

- elektroniczny inteligentny zewnętrzny systemem monitoringu.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4