Wypożyczalnia pojazdów na prąd ruszyła. „Zasilane zieloną energią”

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 18 grudnia 2019

Fot. Karol Woliński

Od dzisiaj (środa 18 grudnia) w Rzeszowie rozpoczęła działalność samoobsługowa wypożyczalnia samochodów elektrycznych na minuty, za którą odpowiada firma 4 Mobility. Oficjalny start tej usługi odbył się tuż przed miejskim ratuszem, w którym wcześniej odbyła się konferencja prasowa, gdzie poznaliśmy szczegóły tego jak będzie funkcjonować wypożyczalnia. Później za kierownicą zasiedli pierwsi użytkownicy samochodów elektrycznych które będą udostępnione w ramach nowej usługi.

- Świat biegnie szybko do przodu, wprowadza wszelkiego rodzaju wynalazki oraz innowacje i w Rzeszowie jak i w całym kraju staramy się żeby udoskonalać i ułatwiać nasze życie - mówił o nowej usłudze na samym początku konferencji prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc.

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

W ramach wypożyczalni 4 Mobility, (https://4mobility.pl/rzeszow/) Rzeszowa zostanie udostępnione 30 samochodów (wcześniej informowano o liczbie 20) marki Nissan Leaf II generacji. Samochody są już dostępne do użytku w aplikacji mobilnej 4 Mobility. Paweł Błaszczak, prezes 4 Mobility wytłumaczył jak będzie wyglądał proces wypożyczenia samochodów.

- W telefonie każdy użytkownik aplikacji widzi dostępny samochód. Po rezerwacji ma 15 minut na dotarcie do pojazdu. Następnie za pomocą telefonu otwieramy i uruchamiamy samochód. Po zakończeniu korzystania zamykamy samochód również za pomocą telefonu, a opłata za przejazd rozliczana jest za pomocą karty płatniczej - twierdzi Paweł Błaszczak, według którego wypożyczalnia samochodów na minuty czyli tzw. Car sharing jest doskonałym uzupełnieniem systemu komunikacji publicznej w mieście.

Paweł Błaszczak, prezes firmy 4 Mobility
Fot. Karol Woliński

Aby wypożyczyć samochód użytkownik musi mieć ukończone 18 lat, posiadać prawo jazdy kategorii B oraz kartę płatniczą. Wypożyczonym samochodem będzie można poruszać się oczywiście po całym obszarze miasta jak i również poza jego granicami. Na razie ograniczeniem będzie strefa, w której będzie trzeba samochód pozostawić po zakończeniu z jego korzystania. Strefa parkowania początkowo będzie obejmowała 20 kilometrów kwadratowych w centrum miasta. Jak zaznaczył Paweł Błaszczak strefa będzie jednak sukcesywnie poszerzana, a w planie jest objęcie nią również ościennych gmin Rzeszowa. Zdaniem prezesa 4 Mobility istnieje możliwość powiększenia floty samochodów w ramach wypożyczalni. Wszystko będzie zależało od zainteresowania usługą. Według Pawła Błaszczaka jeszcze przed startem wypożyczalni, w aplikacji mobilnej 4 Mobility zarejestrowało się 300 użytkowników z Rzeszowa.

Fot. 4 Mobility

Fot. Karol Woliński

Warte podkreślenia jest również to, że wypożyczony samochód będzie można zaparkować bezpłatnie w miejskiej strefie płatnego parkowania (należy oczywiście pamiętać, że parkowanie musi odbywać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego). Z możliwości parkowania będą wyłączone parkingi prywatne oraz miejsca z ograniczonym dostępem (szlabany, parkingi podziemne, parkingi zamknięte, miejsca w Strefie Płatnego Parkowania oznaczone kopertą, miejsca z czasowym ograniczeniem parkowania, parkingi osiedlowe itp.). Dodatkowo w związku z tym, że samochód wypożyczalni będzie w pełni elektryczny, stwarza nam to możliwość poruszania się nim po buspasie.

Oprócz użytkowania samochodów na minuty przez mieszkańców, będą z nich mogli skorzystać pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa w ramach usługi Car-poolingu czyli udostępniania pojazdów dla różnych instytucji. Urzędnicy w godzinach pracy będą mogli korzystać z samochodów na podstawie współpracy ratusza i firmy 4 Mobility. Opłaty za korzystanie z samochodów na tej zasadzie będą realizowane prawdopodobnie na zasadzie ryczałtu. Miasto zapłaci pewną kwotę za usługę, a w zamian urzędnicy będą mogli korzystać z samochodu w godzinach pracy.

Fot. Karol Woliński

Jeżeli chodzi o koszty użytkowania dla indywidualnych użytkowników, jak już wcześniej informowaliśmy będą one się składać z dwóch części – opłaty za przejechany kilometr (80 groszy) oraz opłaty za minutę korzystania z samochodu (67 groszy). Jak informuje 4 Mobility są to ceny promocyjne, jednak na razie nie podano informacji do kiedy będą one obowiązywać. Standardowa cena wynosi 85 groszy za minutę użytkowania oraz 80 groszy za kilometr.

- W przypadku promocyjnych cen, za przejazd z Dworca Głównego na Politechnikę Rzeszowską zapłacimy około 11 zł. Jeśli usługę rozszerzymy o teren lotniska w Jasionce to przejazd na lotnisko z Rzeszowa wyniesie około 30 zł - tłumaczy prezes 4 Mobility.

Uruchomienie wypożyczalni przez 4 Mobility nie byłoby możliwe gdyby nie stacje ładowania samochodów elektrycznych, za których instalację odpowiada spółka PGE Nowa Energia (która kontroluje też firmę 4 Mobility). Obecnie w Rzeszowie znajduje się 8 stacji, na których znajduje się 16 miejsc do ładowania. Do połowy 2020 spółka planuje instalację kolejnych 5 stacji.

- Wszystkie punkty ładowania samochodów elektrycznych to zielona energia, co jest unikatowym rozwiązaniem, ponieważ jest to pierwsza tego typu inicjatywa w skali kraju - powiedział wiceprezes ds. innowacji grupy PGE, Paweł Śliwa.

Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji grupy PGE
Fot. Karol Woliński

Na razie za ładowanie samochodów wypożyczalni będą odpowiedzialni jej pracownicy, natomiast 4 Mobility chce edukować mieszkańców Rzeszowa w jaki sposób korzystać z ładowarek, tak aby w przyszłości mogli to robić samodzielnie. Ładowarki są oczywiście również dostępne dla kierowców posiadających własny samochód elektryczny.

Nissan Leaf to pojazd dysponujący baterią o pojemności 40 kWh pozwalającej przejechać bez ładowania dystans 378 kilometrów. Samochód dysponuje silnikiem o mocy 150 KM pozwalającym na osiągnięcie prędkości 100 km/h w czasie 7,9 sekundy. Pojazd będzie oczywiście wyposażony w poduszki powietrzne, systemy ABS, EBD i BA, kamery cofania oraz system ostrzegający o pojeździe znajdującym się w „martwym polu” czy wykrywający pieszych i rowerzystów w pobliżu.

Kamil Wieczorkowski, szef działu sprzedaży do firm w Nissan Sales CEE
Fot. Karol Woliński

- Samochody są bardzo dobrze wyposażone, bezpieczne, posiadają system „Pro Pilot”, który jeszcze mocniej wspiera kierowcę podczas jazdy. Są to pojazdy bezemisyjne co wpisuje się w zapisy ustawy o elektromobilności - twierdzi Kamil Wieczorkowski, szef działu sprzedaży do firm w Nissan Sales CEE.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4