Spektakl „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”. Są bezpłatne wejściówki

KATEGORIA: KULTURA / 9 września 2020

W czasie II wojny światowej późniejszy prymas ks. Stefan Wyszyński ukrywał się w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (powiat przeworski). - Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przygotował niezwykły projekt, którym chce uczcić Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego - informuje Melania Dzieduszycka ze Związku Rodowego Dzieduszyckich.

Współorganizatorami projektu są instytucje z Podkarpacia: Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Urzędu Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Dlatego w kilku miastach naszego regionu odbędą się premierowe pokazy przedstawienia „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”. Jeden ze spektakli odbędzie się w poniedziałek 14 września o godz. 19.00 w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można uzyskać wysyłając e-mail na adres: prorok@dzieduszyccy.pl

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni znakomici aktorzy scen warszawskich, doskonale znani szerokiej publiczności z produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Wystąpią: Dorota Bzdyla, Tomasz Drabek, Magdalena Kuta, Redbad Klynstra-Komarnicki i Jerzy Zelnik. Muzykę skomponował światowej sławy muzyk, laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik.

Pokazom spektaklu będzie towarzyszyć wystawa pt. Prymas Stefan Wyszyński. Historia życia. W jej skład wchodzą unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Janusza Rosikonia. Jednym z wątków wystawy jest splecenie się losów rodziny Dzieduszyckich i księdza Prymasa. Wystawę będzie można oglądać w instytucjach kultury Podkarpacia, w których będzie pokazywany spektakl oraz w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Ksiądz profesor Stefan Wyszyński przebywał w pałacu w Zarzeczu na zaproszenie ordynata Włodzimierza od 23 kwietnia do 5 czerwca 1942 roku. Podawanym oficjalnie powodem wizyty ks. Wyszyńskiego była potrzeba głoszenia rekolekcji. Tym bardziej, że Dzieduszyccy „wykorzystali” dłuższy pobyt księdza i poprosili o wygłoszenie kilku kazań. Ksiądz profesor chętnie to uczynił. Z rekolekcji oddzielnie skorzystała młodzież z pałacu i okolicznych miejscowości (m. in. z Przeworska od Lubomirskich), a oddzielnie dorośli. Prawdziwym powodem przedłużonych ,rekolekcji” było zbytnie zainteresowanie władz niemieckich osobą księdza profesora Wyszyńskiego. Stąd na czas pobytu w Zarzeczu przybrał pseudonim „Siostry Cecylii”. Na takie personalia adresowana była przychodząca doń z zewnątrz korespondencja.

Fot. Materiały prasowe

O sztuce „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”

Akcja sztuki rozgrywa się w mrocznych latach 50. XX wieku, ale nie brak w niej współczesnych odniesień. Historia życia Prymasa układa się w uniwersalną opowieść o wierze i ludzkich wyborach wobec prześladowań i posługujących się przemocą przeciwników.

Mianem „Proroka” określiła Prymasa Wyszyńskiego w swoich tajnych dokumentach komunistyczna Służba Bezpieczeństwa. Okazało się, że ironiczny i pogardliwy w intencji autorów kryptonim stał się trafnym wyznacznikiem życiowej drogi Prymasa. Dzięki wyrzeczeniu się nienawiści do nieprzyjaciół, dzięki niezłomnej wierności Bogu, Wyszyński osiągnął to, co wówczas wydawało się jego przeciwnikom zupełnie niemożliwe.

Sztuka zestawia i zderza ze sobą dwóch „kolosów” - stojącego na czele polskiego Kościoła Prymasa Wyszyńskiego z komunistycznym aparatem zniewolenia i terroru. Postać Prymasa zostaje opisana z perspektywy wroga, który przez długie lata bezskutecznie szukał argumentu, by go skompromitować i odsunąć z życia publicznego i świadomości narodu. Tymczasem Prymas na stronach brewiarza miał zapisaną listę swoich prześladowców, z Bolesławem Bierutem na czele, po to, by codziennie modlić się w ich intencji.

Harmonogram pokazów w regionie:

Jarosław, 13.09 godz. 16.00 i 19.00 - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki;

Rzeszów, 14.09 godz. 19.00 - Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie;

Horyniec Zdrój, 2.10 godz.19.00 — Gminny Ośrodek Kultury, ul. Jana III Sobieskiego 4;

Przemyśl, 3.10 godz.19.00 — Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul. S. Konarskiego 9;

Przeworsk, 4.10 godz.16.00 — Miejski Ośrodek Kultury, ul. Jagiellońska 10A;

Lubaczów, 6.11 godz.17.00 — Miejski Dom Kultury, ul. M. Konopnickiej 2;

Przemyśl, 7.11 godz.18.00 — Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1;

Stalowa Wola, 8.11 godz.18.00 — Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Gen. L. Okulickiego 32;

Strzyżów, 9.11 godz.18.00 — Dom Kultury „Sokół”, ul. Mostowa 2.

Kam.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4