Seanse w WDK okazją do lepszego poznania postaci Prymasa S. Wyszyńskiego

KATEGORIA: KULTURA / 28 września 2020

Fot. WDK

W tym roku przypada 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Rok 2020 został także ogłoszony Rokiem Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie przygotował na tę okazję dwa seanse upamiętniające tego wielkiego człowieka. We wtorek 29 września odbędzie się projekcja filmów „Jako w niebie tak i w Komańczy” oraz „Prymas – trzy lata z tysiąca”. Po seansach odbędą się także koncerty zespołów „Grzane Wino” oraz ZPiT „Bandoska”.

Pokazy odbędą się na sali widowiskowo-kinowej WDK. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odebrać w portierni WDK.

PROGRAM WYDARZENIA:

godz. 12.00

„JAKO W NIEBIE TAK I W KOMAŃCZY” - reż. Maciej Wójcik, po projekcji odbędzie się spotkanie z producentem Bogdanem Miszczakiem.

„PRYMAS - TRZY LATA Z TYSIĄCA” - reż. Teresa Kotlarczyk

godz. 18.00

Koncert „SKRZYDŁA U RAMION”, podczas którego wystąpią:

- Podkarpacki Chór Męski

- Zespół „Grzane Wino”

- ZPiT „Bandoska”

- Aktorzy: Paula Stępczyńska oraz Michał Kurek.

***

Informacja o filmach:

„JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY”

Jest to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Film przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Prymas Wyszyński aresztowany został w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu. Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego (w tej roli Marek Kalita). W tej małej bieszczadzkiej wiosce przebywał od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swojego życia Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Sytuację w Polsce lat pięćdziesiątych w filmie obrazują sceny z życia komanieckiej rodziny leśnika Jana i żony Marii wraz z dziećmi.

„PRYMAS - TRZY LATA Z TYSIĄCA”

Początek lat 50. Komunistyczne władze PRL prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży. Stefan Kardynał Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawia się bezprawnemu postępowaniu władz. Bierut postanawia wyeliminować politycznego przeciwnika i odizolować duchowego przywódcę od społeczeństwa. Prymas zostaje aresztowany i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Razem z nim uwięzieni są ksiądz Stanisław Skorodecki i siostra Leonia, która jest na usługach Urzędu Bezpieczeństwa - ma składać pisemne relacje o wszystkim, co usłyszy. Władze liczą, że szykany oraz presja fizyczna i psychiczna spowodują dobrowolne zrzeczenie się przez Kardynała wszelkich funkcji kościelnych. Jednak żarliwa modlitwa i niezłomna wiara pozwalają mu nie ulec. „Opiekę” nad Prymasem przejmuje Pułkownik, który sprowadza do klasztoru agenta UB Molendę - sobowtóra Wyszyńskiego.

Na zorganizowanym przez UB zebraniu biskupów Molenda jako ksiądz Prymas Stefan Wyszyński ma zrzec się zwierzchnictwa nad Kościołem. Jednak ksiądz Skorodecki zdobywa dziennik siostry Leonii, z zapisanymi rozmowami Kardynała, i podczas widzenia przekazuje go swojemu ojcu. Akcja z sobowtórem Kardynała zostaje odwołana... Śmierć Bieruta, bezpośrednio nadzorującego akcję, zbiega się w czasie z przewiezieniem więźniów do Komańczy. Wkrótce po tym Prymas zostaje wypuszczony na wolność.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4