Wystawa malarstwa i rzeźby „FOGTT&ZOLADEK”. W czwartek otwarcie w Millenium Hall

KATEGORIA: KULTURA / 18 października 2018

Fot. Materiały organizatorów

W czwartek (18 października) o godz. 18.00 w DAgArt Galerie w Millenium Hall przy al. Kopisto 1/277 w Rzeszowie odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „FOGTT&ZOLADEK”. Zaprezentowana zostanie twórczość Andrzeja Fogtta oraz Ramony Zoladek. Wydarzenie rozpocznie się projekcją filmu na temat twórczości Andrzeja Fogtta, a o godz. 18.30 nastąpi otwarcie wystawy.

Wystawa pokazuje twórczość dwóch bardzo ważnych dla galerii artystów, którzy badają interakcje natury ze współczesnym człowiekiem. Zarówno malarstwo Andrzeja Fogtta, jak rzeźba Ramony Zoladek, eksplorują tematy związane z rozwojem i upadkiem. Artyści skupiają się na ukazaniu miejsc i zjawisk, które podlegając ciągłym zmianom, ewoluują i tracą moc.

Wernisaż będzie okazją do rozmów na temat kondycji polskiej sztuki z obecnymi tego wieczoru twórcami.

Informacje o artystach:

ANDRZEJ FOGTT - Urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u M. Abakanowicz i Z. Kępińskiego. Artysta zajmuje się malarstwem, rzeźbą, architekturą oraz scenografią. Andrzej Fogtt jest jednym z najznakomitszych malarzy polskiej sztuki współczesnej, którego twórczość, znana i ceniona na całym świecie, jest częścią europejskich kolekcji muzealnych. Twórczość Andrzeja Fogtta prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach na całym świecie, m. in. w Londynie w 1987 roku, w Maneżu w Moskwie w 1987 roku, w Arras we Francji w 2007 roku. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis. DAgArt Galerie współpracuje z artystą od początku istnienia we Francji, czyli od ponad 12 lat.

RAMONA ZOLADEK - Urodziła się w 1987 roku w Otwocku. Studiowała w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Artystka głównie zajmuje się rzeźbą, w sposób niekonwencjonalny łączy rzeźbę i performance. W tym celu używa różnorodnych materiałów organicznych: ziemię, suche rośliny i nasiona ciecierzycy z gipsem i cementem. Rozmyślania nad upływem czasu są wyjściem do ukazania związku między architekturą i krajobrazem. Jej prace zostały nagrodzone przez dr. Supanee Gazeley w 2014 r. w Cambridge. Tego samego roku artystka została nagrodzona przez prof. Christine Borland z BALTIC. Przyznana nagroda, The Woon Prize, zapewniła jej stypendium i roczną pracownię w Newcastle, umożliwiając współpracę z wybitnymi artystami. W 2018 roku została nominowana do nagrody głównej w prestiżowych konkursach: angielskim Elephant x Griffin Art Prize oraz Blooom Award by Warsteiner. Wymieniona wśród 11 najważniejszych angielskich artystów młodego pokolenia, pokazuje swe prace na całym świecie. Ramona Zoladek z DAgArt Galerie współpracuje od 2018 roku.

Wernisaż będzie okazją do rozmów na temat kondycji polskiej sztuki z obecnymi tego wieczoru twórcami.

Wystawa prezentowana będzie od 18 października do 3 grudnia 2018 roku.

Kamila Szeliga

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4