„Czas w kadrze zatrzymany” – Edward Janusz i jego fotografie

KATEGORIA: KULTURA / 19 października 2018

Fot. Ze zbiorów E. Kaliszewskiej

- Stare fotografie mają niezwykłą moc, gdyż pokazują przeszłość. Dają powód do rozmyślań o własnych korzeniach i swoim miejscu w świecie. Są mostem do przeszłości, z której można się uczyć. Dbając o pamięć przodków, którzy kiedyś tworzyli miejsca, w których dzisiaj żyjemy, okazujemy szacunek dla przeszłości. Dzięki temu tworzymy też więzi z regionem naszego pochodzenia, wpływamy na jego kulturę, budujemy silne wzajemnie szanujące się społeczeństwo i dajmy wartościową naukę kolejnym pokoleniom – takimi słowami w świat fotografii wprowadza rzeszowiaków Fundacja Rzeszowska, która podjęła się procesu wydawniczego niekomercyjnej, multimedialnej publikacji albumowej poświęconej rzeszowskiemu dokumentaliście z przełomu XIX i XX wieku – Edwardowi Januszowi.

Już w piątek, 19 października o godz. 18.00, w trakcie obchodów 168. rocznicy urodzin Edwarda Janusza w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 odbędzie się premiera publikacji „Czas w kadrze zatrzymany – Edwarda Janusz i jego fotografie”, spotkanie z Elżbietą Kaliszewską, autorką dwujęzycznego albumu z pogranicza sztuki fotografii i historii regionu rzeszowskiego, bazującego na dorobku c. k. nadw. fot. Edwarda Janusza, premiera albumu i prezentacja animacji 2.5D archiwalnych fotografii w technologii AR.

Informacje o publikacji:

„Czas w kadrze zatrzymany – Edward Janusz i jego fotografie” to niekomercyjna, dwujęzyczna publikacja albumowa z pogranicza sztuki fotografii i historii regionu rzeszowskiego, bazująca na dorobku atelier Cesarsko-Królewskiego Nadwornego Fotografa Edwarda Janusza, które powstało w 1886 r. przy ulicy Sandomierskiej 18 (dzisiaj ul. Grunwaldzkiej). Pierwsze wydanie lekko napisanego dzieła Elżbiety Kaliszewskiej (prawnuczki Edwarda Janusza, artysty-fotografika i propagatorki historycznej) wzbogacają multimedia w postaci animacji 14 stuletnich fotografii, które będą eksponowane przy wykorzystaniu w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) za pomocą ogólnodostępnej dla urządzeń typu smartfon/tablet – bezpłatnej aplikacji AR - HP Reveal. Dzięki temu czytelnicy będą mogli zanurzyć w scenach dawnego Rzeszowa, tak jakby czas się zatrzymał. Wystarczy, że zeskanują oznaczoną w albumie fotografię, przy wykorzystaniu wyżej wymienionej aplikacji.

Wydawnictwo powstaje z pragnienia stworzenia niezwykłej mozaiki wizerunków, miejskich pejzaży, fragmentów codzienności oraz zapisu ważnych dla regionu rzeszowskiego wydarzeń. Znaczną część albumu zajmują zdjęcia w większości dotąd nie publikowane i stanowiące wielkiej wartości spuściznę rzeszowskiego kronikarza. Całość obrazuje bogactwo osobowości, barw, atrybutów i przynależności etnicznych ówczesnej Galicji. Zdjęcia są prezentowane w czterech działach tematycznych - portrety, mieszkańcy, wydarzenia i architektura miejska. Każde zdjęcie jest opatrzone stosownym komentarzem w dwóch języku polskim i języku angielskim, natomiast doznania estetyczno-artystyczne potęguje starannie zaprojektowana szata graficzna albumu.

Publikacja dostarcza cennych wskazówek rozwijających warsztat artystyczny oraz przybliża kolejnym pokoleniom postać Edwarda Janusza - patrioty, człowieka zaangażowanego w życie społeczne, kulturalne i polityczne, który odcisnął swoje piętno w historii i kulturze regionu rzeszowskiego. Jego postać w sposób znaczący miała wpływ na kształtowanie wizerunku Rzeszowa i okolic. Niezwykle cenne są jego zdjęcia dokumentujące wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Rzeszowie na przełomie wieków, a na których fotografowanie Edward Janusz posiadał wyłączność. Stanowią one doskonałe źródło ikonograficzne ilustrujące dzieje Rzeszowa.

Autorem publikacji jest Elżbieta Kaliszewska – artysta fotografik, publicystka, prawnuczka Edwarda Janusza, propagatorka dziedzictwa zakładu fotograficznego E. Janusz oraz właścicielka unikalnego zbioru fotografii dokumentującego region rzeszowski.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji Rzeszowskiej www.rzeszowska.org.pl oraz na www.fb.com/fundacjarzeszowska.

Kamila Szeliga

Fot. Ze zbiorów E. Kaliszewskiej

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4