Jaka jest współczesna poezja i jej twórcy? Przyjdź i się przekonaj

KATEGORIA: KULTURA / 25 października 2018

 

Fot. Janusz Płodzień
Archiwum rzeszowskiego Portalu Kulturalno - Społecznego www.twinn.pl

Zapewne niektórym z Państwa „poetyckie wieczorki” kojarzą się z poetą, siedzącym w półmroku albo wręcz przy świecy, czytającym beznamiętnie swoje wiersze niezbyt licznej publiczności. To też oczywiście miało swój urok, jednak współcześnie twórcy poezji szukają nowych form prezentacji swojej sztuki.

W czwartkowy wieczór (25 października) o godzinie 19:03 w kawiarni artystycznej (foyer) Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się już VI edycja Najazdu Awangardy na Rzeszów. Wydarzenie to jest właśnie taką współczesną formą spotkania poetów z czytelnikami. Pozytywnie wpisało się też w krajobraz naszego miasta, świadczy o tym jego cykliczność i popularność jaką cieszy się w opinii mieszkańców Rzeszowa - mimo wymagającej skupienia tematyki. Dla przykładu, ubiegłoroczna edycja tego wydarzenia spotkała się z tak dobrym odbiorem, że w pewnym momencie brakło miejsc wolnych dla kolejno przybywających osób. To tylko potwierdza, że potrzeba nam różnych form odpoczynku od codzienności, a dobra poezja i spotkanie z drugiem człowiekiem, świetnie się do tego nadaje.

W ramach tej najbliższej edycji Najazdu Awangardy na Rzeszów, poeci zaprezentują wybraną przez siebie, własną twórczość, a spotkać będzie można czołowych twórców wszystkich pokoleń z całego województwa podkarpackiego i Rzeszowa.

To wydarzenie będzie znakomitym pretekstem do dyskusji na temat kształtu współczesnej poezji, poznania rządzących nią nurtów i tendencji. Dodatkowo wydarzenie spełnia swoją rolę, jaką jest promowanie twórczości rodzimych poetów. A posłuchać i podyskutować będzie można z: Janem Belcikiem, Katarzyną Błajdo, Katarzyną Bolec, Janem Borczem, Stanisławem Dłuskim, Katarzyną Jopek, Natalią Królicką, Ryszardem Mściszem, Yousef Sh'Hades, Krzysztofem Sochą, Andrzejem Sondejem, Jackiem Świerkiem, Janem Tulikiem, Mirosławem Welzem, Dominiką Wilk i Małgorzatą Żurecką.

W roli gospodarza wieczoru (już tradycyjnie) wystąpi znany poeta i komentator życia kulturalnego Rzeszowa - Stanisław Dłuski. A żeby podkreślić specyfikę miejsca, czyli teatralną przestrzeń, wybrane wiersze podkarpackich twórców zaprezentują ulubieńcy rzeszowskiej publiczności, aktorzy Teatru Siemaszkowej – Anna Demczuk i Marek Kępiński.

Na takim wydarzeniu nie może także zabraknąć oprawy muzycznej, w tej roli wystąpi pianistka – Julia Anna Ulman.

Organizatorem VI Najazdu Awangardy na Rzeszów jest Teatr W. Siemaszkowej w Rzeszowie, we współpracy z Klubem Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Rzeszowie, z Sekcją Twórczości Literackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Opiekę artystyczną nad całością eventu objął dyrektor Teatru W. Siemaszkowej – Jan Nowara.

Wstęp: 2 zł

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4