Wernisaż fotografii laureatów konkursu „Foto Odlot”. W sobotę w WDK

KATEGORIA: KULTURA / 26 października 2018

ZŁOTY MEDAL FIAP i nagrodę pieniężną ufundowaną przez WDK w Rzeszowie otrzymał Mirosław Iskra - (Stalowa Wola) Polska - za fotografię pt. „Senne miasto”.
Fot. Materiały prasowe

Czy fotografia to sztuka, czy fotograf jest artystą? Konkurs „Foto Odlot”, organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, próbuje odpowiedzieć na to pytanie i niejako w tym celu jest organizowany. Już w tę sobotę (27 października), o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie 18. Edycji Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego „Foto Odlot” organizowanego przez WDK pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałka Województwa Podkarpackiego. Będziecie mieli Państwo okazję wyjść na spotkanie z prawdziwą sztuką fotografii, obejrzeć prace laureatów konkursu i zastanowić się nad znaczeniem artystów-fotografów w dobie mody na „selfie”.

Fotografie konkursowe są doskonałym przykładem na ukazanie sztuki fotografii w bogatym kontekście kultury polskiej i światowej oraz konfrontacją tradycyjnych technik fotograficznych z nowoczesnymi sposobami obrazowania. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 110 autorów z 12 krajów a na wystawie pokonkursowej zaprezentowanych zostanie 128 zdjęć wykonanych przez 69 fotografików. Jurorzy przyznali 26 regulaminowych nagród, które wręczone zostaną dla artystów obecnych na wernisażu.

Laureatem konkursu został Mirosław Iskra, który w ocenie jurorów najbardziej dotarł do wnętrza ludzkiego. Artysta ze Stalowej Woli w swoim dziele zawarł treści uniwersalne. Fotografia zatytułowana „Senne miasto” w autorski sposób „ilustruje” zagadnienie, które dotyczyło i dotyczy wszystkich pokoleń i ludzkiej kondycji. Dziś wydaje się szczególnie ważki i znaczący problem pogodzenia wielowiekowej tradycji ze współczesnością. Kamienny posąg wyłaniający się ze skały – uosobienie tradycji, która jest i powinna być fundamentem ludzkich poczynań i „czynienia sobie ziemi poddaną” dźwiga na swych barkach industrialne nowoczesne miasto – symbol potęgi ludzkiego intelektu i siły mięśni.

- Może to właśnie rodzaj przesłania artysty, by nie uśpić rozumienia znaczenia tradycji w tworzeniu nowego, by nowym nie deptać starego. Sztuka na przestrzeni dziejów pełniła wiele ról. Jedną z nich, dziś wydaje się najważniejszą, docierać z przesłaniem właśnie. Fotografia czyni to w dobie mediów drukowanych, elektronicznych najskuteczniej, a w wielości narzędzi, jakimi możemy wykonać zdjęcie – dobre zdjęcie, okazuje się to też bycie sztuką – komentują wyróżnioną pracę jurorzy.

Podczas wernisażu odbędzie się również uroczystość wręczenia dziesięciu medali „ZA ZASŁUGI DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ” nadanych przez Kapitułę Fotoklubu RP w „100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI”.

Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada br. w Galerii WDK Rzeszów, przy ul. Okrzei 7.

Kamila Szeliga

SREBRNY MEDAL FIAP i nagrodę pieniężną ufundowaną przez WDK w Rzeszowie otrzymał Ian English - (New South Wales) Australia - za fotografię pt. „Unspoken”.
Fot. Materiały prasowe

BRĄZOWY MEDAL FIAP i nagrodę pieniężną ufundowaną przez WDK w Rzeszowie otrzymał David Hall - (Newcastle upon Tyne) Anglia - za fotografię pt. „Polymor Phous # 2”
Fot. Materiały prasowe

ZŁOTY MEDAL FOTOKLUBU RP i nagrodę pieniężną ufundowaną przez WDK w Rzeszowie otrzymał Dariusz Gawroński - (Częstochowa) Polska - za fotografię pt. „A Seller of hard disks”.
Fot. Materiały prasowe

SREBRNY MEDAL FOTOKLUBU RP i nagrodę pieniężną ufundowaną przez WDK w Rzeszowie otrzymał Jacek Szczerbaniewicz - (Jelenia Góra) Polska - za fotografię „Road”.
Fot. Materiały prasowe

BRĄZOWY MEDAL FOTOKLUBU RP i nagrodę pieniężną ufundowaną przez WDK w Rzeszowie otrzymał Chris Ducker - (Dublin) Irlandia - za fotografię pt. „Feeling confident”.
Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4