Stulecie niepodległości. Znamy plan uroczystości i imprez w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 31 października 2018

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i Aleksander Konopek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim
Fot. Karol Woliński

Oficjalne uroczystości oraz imprezy towarzyszące mają w wyjątkowy sposób uświetnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O planach związanych z obchodami święta niepodległości w Rzeszowie opowiedziała w środę wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart podczas specjalnie zorganizowanej konferencji dotyczącej tych obchodów na całym Podkarpaciu.

- Bardzo chciałabym zaprosić do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości, w tym roku uroczyste obchody oczywiście rozpoczynają się mszą świętą o godzinie 10.30 w kościele farnym, następnie o godzinie 12.00 na placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli zapraszamy na apel, który będzie wyjątkowy, ponieważ w sposób wyjątkowy będziemy podkreślać setną rocznicę odzyskania niepodległości - zachęca wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Podczas uroczystości na placu Farnym dojdzie również do złożenia meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, odśpiewania hymnu państwowego, złożenia wieńców, wystąpień wojewody oraz marszałka województwa podkarpackiego, a także do odśpiewania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilady. Niespodzianką ma być prezentacja „dzwonu niepodległości” stworzonego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, stworzonego przez przemyską odlewnię dzwonów Jana Felczyńskiego.

Do oficjalnych uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie dołączą również ciekawe imprezy towarzyszące.

W niedzielę, 4 listopada w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, odbędzie się koncert pt. „Tryptyk Niepodległa” podczas, którego zaprezentowane zostaną utwory, które na stałe weszły do kanonu polskiej klasyki, w odświeżonych aranżacjach. Na scenie pojawią się m.in. Kayah, Sławomir Uniatowski czy Krzysztof Iwaneczko.

10 listopada odbędzie się Noc Pamięci organizowana w ramach projektu „Czas pamięci podkarpackimi śladami Niepodległej”. Będzie ona polegała na zapaleniu zniczy w podkarpackich miejscach pamięci, a następnie przy pomniku Tadeusza Kościuszki dojdzie do złożenia wieńców, kwiatów, Apelu Pamięci oraz oddania salwy honorowej.

Karolina Bogusz - pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (z lewej)
Fot. Karol Woliński

O tym wydarzeniu opowiedziała Karolina Bogusz - pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

- Miejsc związanych z Nocą Pamięci będzie 22. Chciałabym zaznaczyć, że nie będziemy celowo zapalać zniczy pod pomnikiem Lisa-Kuli ponieważ dzień później będą się tam odbywały uroczystości, o których mówiła pani wojewoda, natomiast na pewno złożymy znicze na mogile płk. Leopolda Lisa-Kuli. Oczywiście wszystkich zapraszamy, powinno być klimatycznie, będzie już po zmroku wiec będą również zapalone pochodnie. Rozpoczynamy o godzinie 19 w miejscach pamięci, a następnie około godziny 19.30 zbierzemy się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki gdzie dojdzie do apelu, salwy oraz złożenia wieńców - informuje Karolina Bogusz.

11 listopada o godzinie 11.11 organizowany jest również 6 PKO Bieg Niepodległości na odległości 10 kilometrów. Organizatorem biegu jest stowarzyszenie „Rzeszów Biega” O tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie o godzinie 14.00 odbędzie się Listopadowe Spotkanie z Historią. W programie znajdzie się otwarcie wystawy pt. „Rzeszów i rzeszowianie – drogi do Niepodległej”, dodatkowo odbędą się tam prelekcje historyczne o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy Legionów Polskich, a także kiermasz wydawnictw i pokazy multimedialne.

Tego samego dnia o godzinie 14.30 w Sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się koncert pt „Polska Niepodległa”. W programie znajduje się występ Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z młodzieżą I LO w Rzeszowie im. Ks. Stanisława Konarskiego. Zostanie tam przedstawiona również wystawa pt. „Pomiędzy Rosją, a Niemcami”.

O wydarzeniach związanych z rocznicą odzyskania niepodległości opowiedział również Aleksander Konopek – dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jeżeli chodzi o Filharmonię Podkarpacką, to zaplanowano tam szereg koncertów od 9 listopada do 14 grudnia, związanych z odzyskaniem niepodległości, Teatr im Wandy Siemaszkowej zaprezentuje 5 grudnia monodram poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Wojewódzki Dom Kultury uruchomił już w październiku wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości”. Kolejne przedsięwzięcia z tego cyklu to projekcje filmów oraz wieczór słowa i muzyki, który odbędzie się 14 listopada - informuje Aleksander Konopek.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4