Jedyna taka okazja w środę. Jesteście zaproszeni na 151 urodziny...

KATEGORIA: KULTURA / 4 grudnia 2018

Kadr ze spektaklu "Ziuk! Wspomnienia o Marszałku". Na zdjęciu Edward Kiejzik
Fot. Bartosz Frątczak

Dokładnie 5 grudnia 2018 r. (środa) mija 151 lat od narodzin Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się spektakl „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika. Prezentacja spektaklu wpisuje się również w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to jedyna okazja aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, ponieważ spektakl zostanie zagrany tylko raz.

Wstęp na wydarzenie jest wolny

Dokładnie w dniu urodzin Piłsudskiego 5 grudnia (środa), o godz. 18.00 w Teatrze Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w Kawiarni Artystycznej w foyer rzeszowska publiczność będzie mogła poznać tę znaną postać z zupełnie innej perspektywy.

- To opowieść pełna dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych. Monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki – mówi o swoim przedstawieniu reżyser Sławomir Gaudyn.

Oglądając „Ziuk! wspomnienia o Marszałku” w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika, dowiemy się również o losach przyjaciela tytułowego Marszałka - generała Bolesława Wieniawy-Długoszewskiego, który sam był barwną postacią II Rzeczypospolitej. To właśnie z jego perspektywy ukazana zostanie postać Józefa Piłsudskiego.

Monodram „Ziuk” miał swoją premierę na scenie dawnego Teatru na Pohulance w Wilnie podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu „Monowchód”.

Kam.

Informacje o spektaklu:

scenariusz: Alwida Antonina Bajor

reżyseria: Sławomir Gaudyn

asystent reżysera: Ryszard Rotkiewicz 

wykonanie: Edward Kiejzik 

dyrektor artystyczny: Lila Kiejzik

produkcja: Polskie Studio Teatralne w Wilnie/Teatr Studio 

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4