Rzeszowska Noc Muzeów w pełnej formule w najbliższą sobotę. Będzie się działo!

KATEGORIA: KULTURA / 13 maja 2022

Dyrektorzy i przedstawiciele rzeszowskich instytucji muzealnych i kultury, którzy zaprezentowali mediom program tegorocznej Nocy Muzeów.
Fot. Viperis

Wracamy do normalności, za którą tak tęskniliśmy. Za nami rzeszowskie Juwenalia, a przed nami szereg wiosenno-letnich wydarzeń, które w tym roku odbędą się w pełnej formule, tak jak było to możliwe przed czasem pandemii. Już w najbliższą sobotę 14 maja w godzinach od 19.00 do 24.00 mieszkańcy Rzeszowa, za jedyne 2 zł, będą mogli zwiedzić 14 miejsc, które w tym roku biorą udział w rzeszowskiej Nocy Muzeów.

Taka noc tylko raz w roku

W sobotę mieszkańcy Rzeszowa, bez maseczek na twarzy i innych ograniczeń związanych z czasem pandemii, będą mieli okazję odwiedzić – Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Techniki i Militariów, Biuro Wystaw Artystycznych, Galerie Fotografii Miasta Rzeszowa, Galerię r_z, Instytut Pamięci Narodowej, Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer, Rzeszowskie Piwnice, Salę Muzealną Energetyki Podkarpackiej, oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną – łącznie 14 miejsc w tym roku będzie dostępnych do zwiedzania w ramach Nocy Muzeów 2022.

Mapka rzeszowskiej Nocy Muzeów.
Fot. Viperis

- W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można zobaczyć m. in. cieszącą się duża popularnością wystawę „Modowy Luksus” prezentującą akcesoria mody kobiecej - począwszy od końca wieku osiemnastego do połowy wieku dwudziestego. Ponadto Muzeum udostępni zwiedzającym także zbiory malarstwa polskiego i europejskiego, a także rzemiosła artystycznego.

- W Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie będzie można zobaczyć m. in. wstawę czasową podsumowującą dwuletni, polsko-słowacki projekt „Etnocarpatihia”, czy wziąć udział w projekcji filmu: „Strój rzeszowski i jego zdobienia”.

- W Muzeum Historii Miasta Rzeszowa będzie można zobaczyć m. in. wystawę czasową „Orła wrona nie pokona. W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego” oraz spotkać się z legendą rzeszowskiej Solidarności, który opowie o początkach tej organizacji w naszym mieście i czasach stanu wojennego, Marianem Irzykiem.

- W Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie będzie można zobaczyć m. in. wystawę czasową i jej eksponaty, które zostaną zaprezentowane po raz pierwszy właśnie podczas Nocy Muzeów - „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”. Kubuś Puchatek, to bohater znany nie tylko w Polsce ale i na świecie, dlatego muzeum postanowiło przygotować niezwykle atrakcyjną wystawę i m. in. zbudowano domek Prosiaczka, szałas Kłapołuchego, norę Królika i oczywiście domek samego Kubusia Puchatka. Podczas tej wystawy również osoby niedowidzące będą mogły „zobaczyć” niektóre eksponaty z tej wystawy. Wystawa będzie dostępna także w języku ukraińskim.

Katarzyna Lubas dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie prezentuje program Nocy Muzeów jaki będzie dostępny dla zwiedzających to muzeum.
Fot. Viperis

- W Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę autorstwa malarki związanej z Podkarpaciem Małgorzaty Dawidiuk „epifania światła”. Jest to malarstwo, które w bardzo wyraźny sposób inspirowane jest sztuką sakralną bizantyjską.

- Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie zaprasza m. in. na wystawę pojazdów i motocykli zabytkowych, wystawę zabytkowego sprzętu AGD i RTV, czy wystawę mundurów służb mundurowych z okresu 1945-2022.

- Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza mieszkańców na wystawę „Ryszard Dudek – malarstwo 50-lecie twórczości”, autorem wystawy jest znany rzeszowski twórca ale i wieloletni (były) dyrektor rzeszowskiego BWA.

- Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza m. in. na multimedialną projekcję fotografii z #ArchiwumEdwardaJanusza i do zobaczenia kolekcji szklanych negatywów GFMR zdigitalizowanych od początku 2022 roku. Gratką jest to, że większość z nich, to fotografie Rzeszowa i rzeszowian do tej pory nigdzie niepublikowane.

- Galeria r_z zaprasza na wystawę grafiki Andrzeja Węcławskiego pt. „Adyton”.

- Rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej zaprasza m. in. na pokazy grup rekonstrukcji historycznej, wystawę „Symbole naszej historii”, czy możliwość zapoznania się z materiałami archiwalnymi IPN z różnych okresów.

Adam Rajzer z Rzeszowskiego Domu Sztuki prezentuje plakat zapowiadający wystawę jednego obrazu „Portret Chłopca” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.
Fot. Viperis

- Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie „Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer” i od razu ma dla zwiedzających ciekawą propozycję. W tej galerii sztuki będzie można zobaczyć wyjątkowy obraz, dostępny tylko w tę jedyną wyjątkową noc, a chodzi o – „Portret Chłopca” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. W galerii będzie można zobaczyć także wystawę czasową „Między Paryżem a pracownią” – jest to wystawa znakomitych prac olejnych, rysunków oraz fotografii profesora Jana Szancenbacha.

- Także po raz pierwszy w tegorocznej Nocy Muzeów udział wezmą odnowione „Rzeszowskie Piwnice” (dawniej Podziemna Trasa Turystyczna). Tu będzie można odbyć podziemną podróż odkrywającą nam dawny Rzeszów, przeżyć projekcję multisensoryczną filmu o historii Rzeszowa, czy zobaczyć dawną sztukę użytkową.

- W Sali Muzealnej Energetyki Podkarpackiej będzie można m. in. zwiedzić salę muzealną z przewodnikiem i zobaczyć licznik energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935 roku, amatorskie radiostacje, czy MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 r.

- W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie będzie można zobaczyć m. in. wystawę najcenniejszych starodruków i cymeliów ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie, zwiedzić niedostępny na co dzień dla czytelników magazyn zbiorów bibliotecznych. Będzie też Kiermasz Wyczytanych Książek, czy Fotobudka, gdzie każdy chętny będzie mógł wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z jakimś śmiesznym gadżetem.

To tylko niektóre atrakcje jakie wymieniliśmy w ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Rzeszowie, jakie będą czekały na zwiedzających. Szczegółowy PROGRAM wydarzenia związany z konkretnym miejscem, dokładnym opisem tego co można zobaczyć i rozkładem godzinowym znajdziesz TUTAJ.

Podczas Nocy Muzeów obowiązywać będzie – bilet wstępu w wysokości 2 zł. Cały dochód finansowy z tegorocznej Nocy Muzeów posłuży do konserwacji, lub zakup nowych eksponatów do rzeszowskich muzeów, by były dostępne dla zwiedzających już za rok.

Viperis

Kubuś Puchatek eksponat dla osób niedowidzących.
Fot. Viperis

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.
Fot. Viperis

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.
Fot. Viperis

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.
Fot. Viperis

Fot. Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4