„Śubuk” wbije Cię w fotel! Musisz zobaczyć ten film. Zobacz film z prapremiery

KATEGORIA: KULTURA / 3 grudnia 2022

- Żyję na tym świecie tak długo, a dopiero teraz zrozumiałem znaczenie słów „gdzie diabeł nie może tam babę pośle” - tak mówi Feliks (Andrzej Seweryn), sąsiada Maryśki (Małgorzaty Gorol) głównej bohaterki filmu „Śubuk”, będąc pod wrażenie tego co udało jej się wywalczyć dla swojego dziecka. Film już od 2 grudnia (piątku) można oglądać w kinach w całej Polsce. Część zdjęć do tego przejmującego ale i przełamanego odrobiną humoru (jak to w życiu) obrazu filmowego kręcono na Podkarpaciu dzięki współpracy Podkarpackiej Komisji Filmowej z producentami filmu Aurum Film oraz reżyserem i współautorem genialnego scenariusza do „Śubuka” Jackiem Lusińskim.

Realizacja materiału filmowego z rzeszowskiej prapremiery filmu „Śubuk” - Paweł Bialic, a z Małgorzatą Gorol rozmawiała Barbara Kędzierska.

Bardzo emocjonalna prapremiera w Rzeszowie

W czwartek 1 grudnia o godz. 19:00 w Kinie Zorza w Rzeszowie odbyła się uroczysta premiera regionalna filmu „Śubuk” na której poza reprezentantami władz Miasta Rzeszowa, Urzędu Marszałkowskiego oraz Podkarpackiej Komisji Filmowej, pojawili się: odtwórczyni głównej roli Małgorzata Gorol i reżyser filmu Jacek Lusiński. Po projekcji miała miejsce bardzo emocjonująca i długa rozmowa widzów z twórcami tego obrazu.

Film absolutnie zasługuje na owacje na stojąco, za przejmujące ale i umiejętne przełamanie trudnych i ciężkich emocjonalnie momentów pewną dozą humoru, który pojawia się jak szczypta przyprawy, w odpowiednim miejscu i czasie, tylko dodając temu obrazowi, a nic mu nie ujmując. Moim zdaniem film ten zasługuje na wielki sukces oraz wiele ważnych nagród filmowych, a także uznanie publiczności nie tylko dlatego, że porusza ważny społecznie temat, że dotyka najcieńszych strun naszych emocji, że pokazuje jak niespożytą siłę, energię i motywację do walki ma w sobie kobieta, która dla dziecka rozbija kolejne mury na jej drodze. „Śubuk” to także obraz zrealizowany z wyjątkowym kunsztem, niezwykłym artyzmem i wspaniałą indywidualną ale i zespołową grą aktorską. Odtwórczyni głównej roli Maryśki (Małgorzata Gorol), kreuje rewelacyjnie postać swojej bohaterki na przestrzeni 20 lat jej życia. To moim zdaniem wybitna rola tej aktorki, a także duży sukces, bo to także pierwsza w jej zawodowym życiu rola pierwszoplanowa. Ta jej kreacja z pewnością zostanie na długo przez widzów zapamiętana. Warto też docenić jej filmowe partnerki i partnerów, którzy dzięki swoim wyjątkowym umiejętnością aktorskim, wraz z Małgorzatą Gorol stworzyli wyjątkowe dzieło filmowe.

„Śubuk” to trafiająca prosto w serce opowieść o kobiecej sile, która tak naprawdę drzemie w każdym z nas.

Zwycięska drużyna

W roli głównej, po raz pierwszy w swojej karierze, występuje Małgorzata Gorol, aktorskie odkrycie ostatnich lat, znana m.in. z filmów „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Magnezja” Maćka Bochniaka. Wspierają ją – nagradzany na całym świecie za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” – Andrzej Seweryn, kilkukrotna laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”, „Boże Ciało”), odkrycie głośnego serialu HBO, „Ślepnąc od świateł” – Marta Malikowska, gwiazdor serialu „Chyłka” – Filip Pławiak, a także pojawiający się po raz pierwszy na ekranie – Wojtek Krupiński i Wojciech Dolatowski. Reżyserem „Śubuka” jest Jacek Lusiński, twórca poruszającego obrazu „Carte Blanche”. Wspólnie z Szymonem Augustyniakiem jest on również autorem scenariusza, który na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę w tej kategorii.

Najnowsza produkcja Aurum Film - producentów m.in. nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” (także kręconego na Podkarpaciu), to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadził do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

Produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Przemyślu.

Krótko o filmie

Rok 1989. Młoda dziewczyna Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm.

Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Barbara Kędzierska

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4