40-lecie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II. Czerwcowe uroczystości w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 7 czerwca 2019

IV Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego
Fot. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

- W związku z odświętnością roku jubileuszowego 40-lecia pierwszej pielgrzymki Papieża – Świętego Jana Pawła II do Polski oraz 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a także dalszego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w czerwcu zorganizowanych zostanie wiele uroczystości upamiętniających te wyjątkowe wydarzenia - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Są to:

· Wystawa zatytułowana „Jan Paweł II – dar Polski dla świata”, przygotowana przez Uniwersytet Otwarty KUL, Towarzystwo Przyjaciół KUL oraz Polish Canadian Business and Professional, która prezentowana jest w terminie 1 -28 czerwca 2019 r., w holu głównym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15.

· Koncert pt. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Tej ziemi” w wykonaniu Chóru „Soul” pod kierunkiem dr Moniki Brewczak, który uświetni wykład ks. prof. dr hab. Stanisława Nabywańca. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 10 czerwca 2019 r. o godz. 14.00, w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15.

· „NaviTata – Nawigacja na ojcostwo” – debata tematyczna/konferencja dot. roli ojcostwa w kontekście wychowania w duchu wartości takich jak: wolność, solidarność, patriotyzm, poszanowanie godności i praw człowieka. Debata odbędzie się pod koniec czerwca 2019 r. w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15.

Wcześniej, 3 czerwca w rzeszowskiej katedrze i Parku Papieskim odbył się IV Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego.

- Spotkania te będą szczególną okazją, by przypomnieć czerwiec 1979 r. i znamienne słowa Papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie: „Czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten Papież-Polak, Papież-Słowianin, właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu”. Bowiem tak, jak pisał kard. Stanisław Dziwisz: „Gniezno – i słowa, jakie tam padły – były początkiem likwidowania żelaznej kurtyny, dzielącej ówczesną Europę. Nie Mur Berliński, tylko Gniezno. Mur Berliński był skutkiem procesu, zapoczątkowanego w 1979 r. w Polsce. Rozmontowywanie żelaznej kurtyny rozpoczęło się w Gnieźnie, 3 czerwca 1979 r.” - wyjaśnia Waksmundzka-Szarek.

Trzeba przypomnieć również, że podczas całego pontyfikatu Jana Pawła II ważne miejsce zajmowała sprawa Europy – w pełni zjednoczonej, wolnej i opartej o chrześcijańskie wartości. Dlatego, osiemnaście lat później, także w Gnieźnie, w obecności przedstawicieli siedmiu państw Starego Kontynentu, Papież nauczał: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona „wspólnotą ducha”. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów”.

- W związku z powyższym wojewoda podkarpacki Ewa Leniart – poprzez patronat honorowy nad wyżej wymienionymi wydarzeniami – pragnie w szczególny sposób uhonorować wybitną postać Św. Jana Pawła II i jego olbrzymi wkład w wolną Polskę i zjednoczoną Europę - dodaje rzecznik wojewody.

Wydarzenia te realizowane są w ramach projektu „Niepodległa w Europie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2 C.

Red.

IV Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego
Fot. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4