Widowisko „Wolność we krwi”. Transmisja przed urzędem wojewódzkim

KATEGORIA: KULTURA / 14 sierpnia 2018

Fot. Materiały prasowe

W środę, 15 sierpnia o godzinie 20.30 na placu i parkingu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim (od strony ogrodów bernardyńskich) zaprezentowana zostanie transmisja widowiska muzycznego pt. „Wolność we Krwi” organizowanego w ramach rocznicy 100 - lecia niepodległości, którą obchodzimy w 2018 roku.

Widowisko odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie i będzie relacjonowane na telebimach w innych 16 miastach w całej Polsce, w tym również w stolicy Podkarpacia.

- Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Wcześniej przed spektaklem o godzinie 16.00 na parkingu przed ogrodami bernardyńskimi odbędzie się również piknik rodzinny „My Polacy” zorganizowany przez Narodowy Bank Polski.

W jego ramach przewidziano konkursy, zabawy i animacje dla dzieci, pokazy służb mundurowych. Będzie też stoisko NBP, a na nim zamiana monet okolicznościowych, pokaz umundurowania Straży Bankowej NBP, a także rozpoznawanie autentyczności znaków pieniężnych.

O godz. 19.30 zaplanowano koncert Krzysztofa Iwaneczki wraz z zespołem. O 20.30 rozpocznie się transmisja widowiska.

Widowisko „Wolność we krwi”

Akcja widowiska „Wolność we krwi” skupia się wokół losów zwykłej polskiej rodziny ukazanych w kontekście wybranych wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018. Pragnienie wolności, walka, marzenia o niepodległej Polsce, praca, zmysł przedsiębiorczy Polaków to tylko niektóre elementy scenariusza. W tle miłość, rodzina, tragedie nieodłącznie związane z pragnieniem normalnego życia w wolnej Polsce. To wszystko przeżywają bohaterowie widowiska.

W scenach fabularyzowanych wystąpią aktorzy i piosenkarze: Radosław Pazura, Katarzyna Dereń, Dominika Ostałowska, Mateusz Banasiuk, Kazimiera Utrata, Wiktoria Gąsiewska, Jerzy Grzechnik, Dariusz Jakubowski, Bogdan Kalus, Marek Molak, Natan Paszek, Mateusz Jakubiec, Przemysław Cypryański, Maria Tyszkiewicz, Joanna Moro, Franek Kalinowski, Marek Kaliszuk, Artur Chamski, Wojciech Banasik, Jacek Lenartowicz, Antek Scardinia, Marcin Rogacewicz, Robert Koszucki, Darek Kordek, Sebastian Cybulski, Jarosław Jakimowicz i inni.

Dzięki nowoczesnej scenografii zatrze się granica pomiędzy aktorem i widzem. Dynamiczna akcja wielokrotnie przeniesie się w przestrzeń pozasceniczną. Wrażenia spotęgują efekty dźwiękowe, gra światłem i projekcje wizualne. Całość wzbogacona zostanie znanymi utworami muzycznymi w nowych aranżacjach.

Widowisko „Wolność we krwi” to niezapomniane wydarzenie muzyczne z udziałem orkiestry pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Usłyszymy znane, współczesne utwory w nowych aranżacjach. Zostaną one zaprezentowane w kontekstach historycznych, np. Nic do stracenia Łukasza Mroza z 2014 r. (z chórem Sound’n’Grace) zaśpiewają odtwórcy ról poznańskich robotników z 1956 r. (Artur Chamski wraz z chórem). Dzięki temu piosenka zyska zupełnie nowe znaczenie.

Przebój Czas nas uczy pogody, po raz pierwszy zaśpiewany przez Grażynę Łobaszewską w 1984 r., podczas widowiska usłyszymy w wykonaniu aż kilku artystów: Antka Scardiny (Gazeciarz), Jerzego Grzechnika (Piotr), Marka Molaka (Chudy) oraz Joanny Moro (Aniela). Kolejny przebój Z tobą chcę oglądać świat w niezapomnianym wykonaniu jednego z najciekawszych duetów – Zbigniewa Wodeckiego i Zdzisławy Sośnickiej (premiera w 1986 r.) zaśpiewają Mateusz Banasiuk (Wojciech) i Maria Tyszkiewicz (Hela).

W interpretacji Jerzego Grzechnika (Piotr) usłyszymy utwór zespołu Myslovitz – Długość dźwięku samotności z 1999 r. oraz Mój jest ten kawałek podłogi Mr. Zooba z 1996 r. Ten ostatni utwór usłyszymy także w wykonaniu Marka Kaliszuka (Stach). Jerzy Grzechnik – wraz Katarzyną Dereń (Wicia) i Darkiem Kordkiem (Oficer niemiecki) – zaśpiewa także Moje miasto nocą z 1990 r. zespołu De Mono.

W interpretacji Katarzyny Dereń usłyszymy z kolei: W stronę słońca – Eweliny Lisowskiej (w 2013 r. piosenka uzyskała tytuł Hitu Roku na gali Eska Music Awards 2013), 24.11.94 – singel grupy Golden Life wydany w 1995 r. w hołdzie ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej, który wybuchł 24 listopada 1994 r., oraz Ogrzej mnie, do której słowa napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował Włodzimierz Korcz.

Zaskoczeniem dla widzów ma być piosenka finałowa, wykonana przez wszystkich artystów biorących udział w widowisku. Jej tytułu twórcy widowiska nie chcą jednak zdradzić. Ma być tajemnicą do ostatniej chwili.

Wstęp na piknik rodzinny i transmisję widowiska jest oczywiście wolny.

Plan pikniku „My Polacy” w Rzeszowie:

16.00 - 19.00 – piknik z udziałem Partnerów instytucjonalnych

19.30 - 20.15 – Krzysztof Iwaneczko wraz z zespołem – koncert

20.15 - 20.30 – wystąpienia gości

20.30 - ok. 22.15 – widowisko „Wolność we krwi”

Karol Woliński

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4