„Haśka” to doskonały prezent na Dzień Kobiet. Można jeszcze kupić bilety

KATEGORIA: KULTURA / 6 marca 2020

Kadr ze spektaklu „Haśka”.
Fot. Grzegorz Bukała.

W najbliższy poniedziałek, 9 marca, o godz. 19.00 w Teatrze Maska w Rzeszowie będzie można wybrać się na interesujący spektakl okraszony muzyką na żywo!

„Haśka” to spektakl inspirowany życiem i poezją Haliny Poświatowskiej oraz jej związkami z Rzeszowem. W sztuce uwypuklony został także wątek jej wielkiej miłości do aktora Jana Adamskiego. Na podstawie listów miłosnych poetki, a także wspomnień Adamskiego widzowie zostaną „porwani” w zapomnianą historię wielkiego uczucia, wspólnych podróży i wypraw ciężko chorej Haliny Poświatowskiej. Życie i twórczość tej poetki, to bez wątpienia doskonały temat na film, książkę. Dlatego nie dziwi fakt, że Michał Chołka, rzeszowski aktor Teatru W. Siemaszkowej, dał ponieść się tej historii i napisał scenariusz oraz wyreżyserował sztukę „Haśka”. Jego zdaniem warto było zaciekawić publiczność wielką pochwałą życia, miłości, pędu do wiedzy i samorealizacji Poświatowskiej, pomimo ciężkiej choroby serca, jaka przez całe życie towarzyszyła tej poetce.

W spektaklu usłyszymy ujmującą poezję Poświatowskiej, „zaglądniemy” do jej listów, odbędziemy z nią jej podróże i poznamy bogaty świat wewnętrzny, który w interesujący przybliżają publiczności twórcy spektaklu. Oczywiście, to co pozwalało Poświatowskiej tak pięknie tworzyć i pomagało przeżywać jej także trudne chwile w życiu - to miłość, szczególnie ta ostatnia, wielka miłość do Jana Adamskiego.

Tak o tej miłości pisał Marek Różycki jr: „Ostatni rok jej życia spędzali jednak głównie osobno. Adamski pracował w teatrze w Rzeszowie. Halina, zbyt wyczerpana chorobą, by go odwiedzać, pisała nocami pełne tęsknoty listy. Marzenia miała w nich dojmująco zwyczajne… – wspólne wakacje w Rzeszowie, wieszanie obrazków na ścianach, maciejka kwitnąca pod oknem.”

Zbliżający się Dzień Kobiet jest doskonałym terminem na świętowanie z taką oprawą, tym bardziej, że spektakl łączy w sobie kilka gałęzi sztuki. Wciągająca gra aktorska Małgorzaty Pruchnik-Chołki i Pawła Gładysia, improwizowana muzyka wykonywana na żywo przez Tomasza Nowaka (trąbka), Michała Szkila (pianino) i Jakuba Kozłowskiego (kontrabas), z komentarzem lirycznym Bartłomieja Skubisza „Eskaubei” oraz multimedialne projekcje nadające klimat całości, za które odpowiada Kuba Kowalski.

Spektakl „Haśka” został wyprodukowany przez Fundację Rzeszowską, dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasto Rzeszów. A swoją premierę miał 15 grudnia 2019 r., w Galerii Szajna Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Twórcy „Haśki” zapraszają Was na kolejny pokaz przedstawienia już 9 marca, w poniedziałek, o godz. 19.00 w Teatrze Maska w Rzeszowie, przy ul. Mickiewicza 13. Spektakl trwa 70 min (bez przerwy).

Bilety możecie nabyć w cenie 35 zł, a dostępne są do 9 marca w godz. od 9.00 do 17.00 w Ladzie Rzeszowskiej mieszczącej się przy ul. Jagiellońskiej 14 w Rzeszowie, na 2 piętrze. Bilety są dostępne także w sprzedaży internetowej na stroniewww.lada.rzeszowska.org.pl, będzie je można nabyć także przed spektaklem w Teatrze Maska – lepiej jednak zrobić to wcześniej, bo rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Red.

Kadr ze spektaklu „Haśka”. Na zdjęciu: Halina Poświatowska i Małgorzata Pruchnik-Chołka odtwórczyni roli Poświatowskiej.
Fot. Grzegorz Bukała.

Kadr ze spektaklu „Haśka”. Na zdjęciu: Tomasza Nowaka (trąbka), Michała Szkila (pianino) i Jakuba Kozłowskiego (kontrabas) i Bartłomieja Skubisza „Eskaubei”.
Fot. Grzegorz Bukała.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4