Twórcy i działacze kultury nagrodzeni już po raz 20

KATEGORIA: KULTURA / 29 czerwca 2018

W trakcie gali w Filharmonii Podkarpackiej, już po raz 20. zostały wręczone nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego dla osób wyróżniających się w działalności w sferze kultury. Wśród nagrodzonych są indywidualni twórcy, działacze, a także zespoły.

Laureaci nagród zbiorowych Fot. Monika Konopka Urząd Marszałkowski

- Jesteśmy wdzięczni za państwa dokonania, trud, za ogromny wkład pracy włożony w to, aby nasza kultura, nasze dziedzictwo było eksponowane – powiedział marszałek Władysław Ortyl do zgromadzonych.

Gala rozpoczęła się od wręczenia przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medale wręczył marszałek Ortyl, a otrzymali je:

  • Maria Orłowska z Mielca – długoletnia tancerka ZPiT „Rzeszowiacy”,
  • Janusz Wołoszczak z Mielca – długoletni tancerz ZPiT „Rzeszowiacy”,
  • Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie – obchodzący Jubileusz 50 –lecia.

Z kolei przyznaną przez ministra honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymał Jakub Jurek z Mielca.

Kolejny nagrodzony to Eliasz Dyrow z Jarosławia, któremu marszałek przyznał w 2017 r. stypendium twórcze. Stypendium otrzymał również Henryk Hryniewicki z Rzeszowa.

Następnie wręczono nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianiu oraz ochronie kultury w roku 2018. Przyznano 12 nagród indywidualnych, w tym 9 nagród za całokształt działalności i 3 nagrody za szczególne osiągnięcia.

Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali:

  1. Jolanta Nord z Rzeszowa – aktorka,
  2. Włodzimierz Piętal z Rzeszowa – artysta plastyk,
  3. Bogdan Kaczmar z Rzeszowa - muzealnik,
  4. Romuald Kalinowski z Rzeszowa – choreograf i kierownik artystyczny ZPiT „Resovia Saltans”,
  5. Stanisław Żyracki z Rzeszowa – dziennikarz, współorganizator działań Chóru Pueri Cantores Resovienses,
  6. Stanisław Ożóg z Rzeszowa – artysta grafik, ilustrator,
  7. Wiesław Grzegorczyk z Rzeszowa – artysta plastyk, plakacista,
  8. Alfred Budzyński z Wysokiej – pisarz, humanista, autor opowiadań o życiu Dzieci Zamojszczyzny, Dziecko Zamojszczyzny,
  9. Wacław Jamer z Jasła – regionalista, dokumentuje wydarzenia i działalność Chóru Męskiego „Echo” w Jaśle, którego jest śpiewakiem.

Nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia otrzymali:

  1. Zdzisław Magoń z Kraczkowej – muzyk, aranżer, dyrygent, chórmistrz, kierownik artystyczny i założyciel Chóru I Orkiestry Kameralnej Nicolaus w Kraczkowej,
  2. Monika Brewczak z Sanoka – muzyk, dyrygent, chórmistrz, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Soul” w Sanoku,
  3. Marcin Świerad z Wielopola Skrzyńskiego -organizator i pomysłodawca wydarzeń kulturalnych w Wielopolu Skrzyńskim , zwłaszcza na rzecz promocji twórczości Tadeusza Kantora.

Przyznano też 7 nagród zbiorowych, w tym: 3 nagrody za całokształt działalności i 4 nagrody za szczególne osiągnięcia.

Nagrody zbiorowe za całokształt działalności otrzymali:

  1. Towarzystwo na rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej – od 1995 roku prowadzi działalność na rzecz Muzeum, które w b.r., obchodzi Jubileusz 50 - lecia działalności,
  2. Lucyna i Henryk Rudawscy z Przemyśla – muzycy współpracujący głównie z ZPiT „Przemyśl”, organizatorzy XVII edycji Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Gospel w Przemyślu i III edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej,
  3. Zespół Ludowy Kombornia z Korczyny – obchodzi Jubileusz 15 - lecia działalności artystycznej, popularyzuje muzykę ludową Pogórza Karpackiego w kraju i za granicą.

Nagrody zbiorowe za szczególne osiągnięcia otrzymali:

  1. Kwartet Gitarowy Felice z Jarosławia – skład zespołu to wybitnie uzdolnieni uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu,
  2. Zespół Pieśni i Tańca Lubenka z Lubeni – wielopokoleniowy amatorski zespół, który funkcjonuje od 40 lat,
  3. Podkarpacki Chór Męski z Rzeszowa – wykonuje a`capella muzykę sakralną, w tym cerkiewną,
  4. Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa - od 16 lat gra muzykę dawną polskiego i europejskiego średniowiecza oraz tradycyjną muzykę z Podkarpacia. Posiada instrumenty wykonane według historycznych wzorów.

Zespól Muzyki Dawnej Vox Angeli. Fot. Archiwum zespołu

O reakcję na otrzymaną nagrodę zapytaliśmy Barbarę Bator z Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa.

- To była dla nas bardzo miła wiadomość, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że nasz zespół zostanie uhonorowany właśnie takim wielkim wyróżnieniem. To wiele dla nas znaczy, oczywiście to nam daje takiego kopa dalej, aby działać jeszcze więcej, jeszcze szerzej i to oczywiście będziemy wciąż robić – powiedziała nam Barbara Bator. - Przez te wszystkie lata po prostu robiliśmy swoje, staraliśmy się odkryć jak najwięcej tej muzyki, a to co odkryliśmy, podać naszym słuchaczom, czy to w postaci koncertów, warsztatów czy spotkań. Staraliśmy się krzewić, propagować zamiłowanie do muzyki tradycyjnej, do muzyki dawnej, do tego co jest po prostu naszymi korzeniami, z czego wyrośliśmy, z czego wyrosła muzyka, kultura.
Cały czas będziemy grać dla naszych słuchaczy, będziemy zapraszać na nasze koncerty, na wszystkie wydarzenia związane z działalnością zespołu i bardzo się cieszymy, dziękujemy wszystkim, którzy w nas uwierzyli, i którzy nominowali nas do nagrody. Miło nam, że było wielu ludzi, którzy naszą działalność popierają i postanowili właśnie uhonorować ją tą nagrodą.

Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4