Pamięć o stanie wojennym. Odbył się IV Kongres Osób Represjonowanych

KATEGORIA: HISTORIA / 10 grudnia 2021

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W piątek (10 grudnia) w Rzeszowie odbył się IV Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Wydarzenie zorganizowano w związku ze zbliżającą się okrągłą 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Utrwalić pamięć o stanie wojennym

Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów ma być szczególną formą pamięci o wszystkich, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej. Celem wydarzenia jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej oraz wzbogacenie wiedzy na temat polskiej historii i narodowych wartości.

- W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowaliśmy kolejny już Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy, Solidarności i Kombatantów. Czujemy się zobowiązani do utrwalania pamięci o tamtych dramatycznych wydarzeniach, przede wszystkim po to, aby one już nigdy się nie powtórzyły, ale też z wdzięczności dla ofiar tych wszystkich, którzy nie wahając się, położyli szalę własnego życia, zdrowia, własnej wolności, aby dzisiaj Polska mogła być wolną i suwerenną – mówiła wojewoda Ewa Leniart na konferencji prasowej poprzedzającej uroczyste spotkanie kongresowe w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Jednym z organizatorów kongresu jest rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektor tej instytucji Dariusz Iwaneczko podkreślał, że skala strat jakie poniosło polskie społeczeństwo w wyniku stanu wojennego była ogromna. Mowa tu o 1 milionie osób, które wyemigrowało z kraju, 10 tysiącach osób internowanych, wielu tysiącach, którzy nie spędzili świąt z bliskimi, były też oczywiście ofiary śmiertelne.

- Niestety po 40 latach od tych wydarzeń w świadomości Polaków i innych narodów coraz bardziej się one zacierają. Warto o nich przypominać - mówił dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN.

Okolicznościowa moneta od NBP

W upamiętnienie wydarzeń z grudnia 1981 roku włączył się również Narodowy Bank Polski. 9 grudnia wprowadzono do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł oddającą część ofiarom stanu wojennego. Na awersie monety prezentowanej przez dyrektora oddziału okręgowego NBP Jerzego Guniewskiego znalazły się wizerunki Grzegorza Przemyka, Emila Barchańskiego i Antoniego Browarczyka. Na rewersie znajduje się fragment muru z oknem ze stojącą świecą symbolizującą ofiary stanu wojennego. Jest też data 13 grudnia oraz nazwiska zabitych.

List do uczestników kongresu skierował premier Mateusz Morawiecki. Słowa podziękowania przesłali również wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W imieniu parlamentarzystów głos zabrał poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta. Do zgromadzonych zwrócili się w swoich przemówieniach ks. bp Jan Wątroba, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Roman Jakim oraz współorganizatorzy uroczystości dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko i dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski.

Kongres był okazją do wręczenia rodzinom ofiar stanu wojennego pamiątkowych monet NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego”, a także do projekcji filmów TVP 3 Rzeszów z cyklu „Twarze Wolności”, prezentujących sylwetki działaczy opozycji antykomunistycznej. Całość uświetnił spektakl w reż. Przemysława Tejkowskiego pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.

Przypomnijmy, że nie było to jedyne piątkowe wydarzenie związane z upamiętnieniem wydarzeń z grudnia 1981 roku. Wcześniej doszło do odsłonięcia tablicy pamiątkowej przypominającej o działaczach „Solidarności”. Została ona umieszczona na cokole obelisku postawionego w 1998 roku na cześć Adama Matuszczaka, pracownika WSK „PZL-Rzeszów” związanego z Solidarnością.

Wokul

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4