We wtorek Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. PROGRAM

KATEGORIA: HISTORIA / 28 lutego 2022

Fot. Karol Woliński

We wtorek 1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Rzeszowie i na Podkarpaciu odbędą się okolicznościowe uroczystości. Najważniejsze to obchody wojewódzkie pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie oraz X Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który tradycyjnie przejdzie ulicami stolicy Podkarpacia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 1 marca, w rocznicę zamordowania w 1951 r. przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Fot. IPN

Uroczystości przygotowane przez IPN

Jak co roku Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował samodzielnie, współorganizując z innymi instytucjami, lub wspierając szereg inicjatyw.

1 marca (wtorek) zaplanowano uroczystości wojewódzkie w Rzeszowie:

8:30 – Msza święta w kościele farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

9:30 – 11:00 oficjalne uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (al. Cieplińskiego).

W tym dniu zaplanowano też konkurs z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Żurawiczkach - Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach; podsumowanie konkursu i wręczanie nagród o godz. 12:50 (konkurs odbywa się w ramach gminnych obchodów NDPŻW).

2 marca (środa)

12. Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych w Rzeszowie w MDK Rzeszów, organizator Szkoła Podstawowa nr 28 im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie przy współpracy z IPN Rzeszów – MDK Rzeszów (Osmeckiego 51), godz. 10.00.

Konkurs międzyszkolny nt. Żołnierzy Wyklętych w Bukowsku (konkurs historyczny odbywa się on-line, na rozwiązanie testu uczestnicy mają 60 min. Początek godz. 11:00, zakończenie godz. 12:00). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród i statuetek ok godz. 14:00.

6 marca (niedziela)

Bieg Tropem Wilczym w Bukowsku (bieg i gra terenowa na dystansie 1963 m dla młodzieży szkolnej) – start o godz. 12:00.

Bieg Tropem Wilczym w Rzeszowie (bieg i gra terenowa na dystansie 1963 m dla młodzieży szkolnej) – start o godz.12.00 w Parku Kultury i Wypoczynku w Rzeszowie.

Ponadto w marcu w województwie podkarpackim prezentowane będą trzy wystawy IPN Rzeszów: Łukasz Ciepliński (Rzeszów), Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku (Jarosław, Łupków, Narol, Nowa Sarzyna), a pracownicy rzeszowskiego oddziału wygłoszą wykłady i przeprowadzą kilkanaście lekcji i warsztatów o tematyce związanej z Żołnierzami Wyklętymi w szkołach, bibliotekach i domach opieki społecznej (Czudec, Dębica, Jarosław, Frysztak, Łęki Strzyżowskie, Nisko, Pobiedna, Pstrągowa, Rzeszów).

Fot. Materiały organizatorów

X Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z kolei Podkarpacki Okręg Młodzieży Wszechpolskiej zaprasza na odbywający się 1 marca X Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed Marszem odbędzie się o godz. 16:00 Msza święta w kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie. Sam X Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy o godzinie 17:30 z rzeszowskiego Rynku i przejdzie ulicami; Kościuszki, 3 Maja, Zamkową i Zygmuntowską pod pomnik Żołnierzy Wyklętych.

- Pragniemy upamiętnić polskich bohaterów, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i podjęli walkę z komunistycznym okupantem. Tym samym pragniemy kultywować etos Niezłomnych oraz ideały suwerennej i wielkiej Polski - zapowiadają organizatorzy Marszu.

Wydarzenie jak co roku jest organizowane przez Młodzież Wszechpolską i Narodowy Rzeszów.

Fot. Materiały organizatorów

Uroczystości poświęcone Karolowi Dziobakowi w Malawie

Natomiast w podrzeszowskiej Malawie (gmina Krasne) uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku poświęcone będą Karolowi Dziobakowi, żołnierzowi Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych w Placówce AK-„Nie”-DSZ Słocina. 16 marca 1946 roku został on osaczony przez funkcjonariuszy komunistycznego UB w swoim rodzinnym domu w Malawie i po krótkiej walce odebrał sobie życie strzałem z własnego pistoletu, wypełniając w ten sposób słowa danej sobie przysięgi o tym, że nie da się wziąć żywcem. Miał wówczas 24 lata. - Ta niezłomna i heroiczna postawa w walce o wolną i niepodległą Polskę zasługuje naszym zdaniem na szczególne upamiętnienie - podkreślają organizatorzy.

Z historią życia i tragicznej śmierci Karola Dziobaka można się zapoznać na stronie internetowej Magazynu Historycznego „Tajna Historia Rzeszowa” pod linkiem: https://tajnahistoriarzeszowa.wordpress.com/2022/01/22/wyklety-z-malawy-zycie-i-tragiczna-smierc-karola-dziobaka/.

Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą w intencji Karola Dziobaka, która odprawiona zostanie 1 marca o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. Św. Wawrzyńca w Malawie. Potem nastąpi przemarsz uczestników uroczystości z zapalonymi zniczami i lampionami na cmentarz w Malawie, gdzie zostaną one złożone na grobie Karola Dziobaka. W programie przewidziano również wieczornicę z udziałem historyka oraz rodziny poległego żołnierza.

Fot. Filharmonia Podkarpacka

Koncert w Filharmonii Podkarpackiej

Także 1 marca o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego odbędzie się koncert z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Wystąpi Zespół Kameralny Filharmonii Podkarpackiej, Zespół Wokalny Soul. Dyrygent – Monika Brewczak.

W programie m.in.: Kochana Ojczyzno; Orzeł Biały; Kto ty jesteś; Cud nad Wisłą, Uwierz Polsko.

Bilety: 20 zł/15 zł (ulgowy) dostępne są TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4